výběr chráničů na holeně

Jak vybrat chrániče holení

Chrániče holení patří mezi nejzákladnější část hokejové výstroje. Holeně nutně potřebuje jak profesionál, tak amatér, který chodí hrát hokej jen v části výstroje. Riziko zlomení holení kosti se díky chráničům minimalizuje. Pro výběr vhodného chrániče postačí, pokud znáte výšku hráče, věk a jeho výkonnostní úroveň. Jak vybrat velikost chráničů holení Velikost chráničů na holeně můžeme

Jak vybrat chrániče holení

výběr chráničů na holeně

Chrániče holení patří mezi nejzákladnější část hokejové výstroje. Holeně nutně potřebuje jak profesionál, tak amatér, který chodí hrát hokej jen v části výstroje. Riziko zlomení holení kosti se díky chráničům minimalizuje. Pro výběr vhodného chrániče postačí, pokud znáte výšku hráče, věk a jeho výkonnostní úroveň.

Jak vybrat velikost chráničů holení

Velikost chráničů na holeně můžeme vybrat na základě výšky a věku hráče. Hmotnost hráče je spíše doplňkový parametr. Pokud si budete chtít změřit přesnou délku holeně, tak měřte od místa kde nárt přechází v holenní kost až po střed kolenního kloubu. V tabulkách níže dělíme chrániče do tří kategorii: dětské (youth) ve velikostech 7-9 palců, juniorské ve velikostech 10-12 palců a seniorské ve velikostech 13-18 palců. Zde jsme pro vás připravili orientační tabulku velikostí.

Dětské chrániče na holeně

dětské holeně

Juniorské chrániče na holeně

tabulka velikostí chráničů na holeně

Seniorské chrániče na holeně

hokejové chrániče na holeně senior

Vyberte si z nabídky chráničů

Umístění jazyka v brusli

U výběru délky chrániče je také vhodné přihlédnout k tomu, jak máte umístěn jazyk v brusli. Existují dvě možnosti, jak si hráči umísťují jazyk v brusli.

 •  jazyk je umístěn pod chráničem na holeně – vybíráte delší chrániče holení
 •  jazyk je umístěn před chráničem na holeně – vybíráte kratší chrániče holení

Příklad: Pokud byste vybrali delší chrániče a zasunuli ho do brusle pod jazyk, došlo by v případě pokrčení v kolenou k vysunutí holení směrem vzhůru, což by bylo velmi nekomfortní.

Výběr chrániče na holeně dle výkonnostní úrovně

Pokud máme jasno ve velikosti, můžeme přejít k druhému kroku, výběru výkonnostní úrovně. Tu dělíme do tří kategorií, stejně jako ostatní části hokejové výstroje –  amatér, poloprofesionál a profesionál.

Hobby hokejové chrániče na holeně

Základní model chráničů na holeně, označován jako hobby, nebo amatérské hokejové holeně, plní funkcí ochrany kolene, holeně a částečně kryjí i lýtko. U této řady je komfort na nízké úrovni, odvod potu není příliš řešen a výstelka je spíše jednoduchá. Výhodou je však nízká pořizovací cena. Amatérské hokejové chrániče na holení je vhodné používat 1-2x týdně.

Poloprofesionální hokejové chrániče na holeně

Nejvíce využívaná je střední cesta, tedy poloprofesionální hokejové holeně. Zde se kombinuje vyšší úroveň ochrany a ceny. Holeně již mají kvalitní boční ochranu kolene i lýtek a systém odvodu vzduchu a vlhkosti je také lépe řešen. U poloprofesionálních holení je doporučená frekvence hraní 3-4x týdně.

Profesionální hokejové chrániče na holeně

Nejvyšší stupeň ochrany nabízí špičkové materiály, které chrání koleno, lýtko i holeně. Komfortní výstelka udrží nohu v suchu a teple po celou dobu tréninku, či zápasu. U TOP modelů již nalezneme i aktivní složky pro boj s bakteriemi a zápachu z hokejové výstroje. Oproti dvou nižším řadám jsou tyto holeně značně odlehčené. Doporučená frekvence hraní je 5-7x týdně.

U chráničů na holeně je ještě vhodné přihlédnout k tloušťce lýtka. Některé značky nabízejí úzký i široký profil holení o kterém vás měli v popisku informovat. Ani v tomto případě jsem do nutností k výběru nezařadil značku výstroje, protože zde nenacházím přílišné rozdíly. Záleží tedy na vás, jaké holeně si vyberete.

Mohlo by se vám líbit

3 komentáře: „Jak vybrat chrániče holení“

 1. VladanSlunsky avatar
  VladanSlunsky

  To me nikdy nenapadlo s ti umistenim chranice pod brusle a to hraji 20 let. Puvodne jsem hral s holenemi pod jazykem pak se to zacalo nosit nad jazykem tak jsem taky zacal a nijak nad tim nepremyslel

 2. Milos Suchon avatar
  Milos Suchon

  Vadi necemu, kdyz odstranim tu vlozku co je zevnitr holeni na suchy zip? Kdyz ji tam necham, tak mi prijde ze je tam noha malo zaborena a ze leze lytko hodne ven.

 3. admin avatar
  admin

  Dobrý den, nevadí to, jen příjdete o komfort a nejspíš o nějakou technologii, která bojuje s tvorbou bakterií. Na funkčnost chrániče to nebude mít vliv.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *