Kdo by neznal slavná káčata, teto film o klucích z ulice, kteří se naučí hrát hokej a vyhrají šampionát, bezesporu patří do naší sbírky hokejových klasik. V tomto článku napíši něco málo o prvním z trilogie těchto skvělých filmů.

Malý hokejista Gordon Bombay nastřelil v rozhodující chvíli finálového utkání tyč a tento stresující okamžik v něm zůstává i v dospělosti. Stane se z něj nadějný advokát, ale v srdci zůstává stále nevybouřeným mladíkem. Při řízení auta soustavně porušuje předpisy – za poslední prohřešek mu hrozí soud, jemuž se – díky svému šéfovi Duckworthovi – vyhne tím, že přijde o řidičský průkaz a musí odpracovat 500 hodin veřejně prospěšných prací.

 

 

Dostane se na chudé předměstí Mineapolisu, kde má trénovat nové hokejové mužstvo. Jeho členové si z něho dělají nejen legraci, ale neumějí držet hokejky ani bruslit.

Gordon je ze všeho otrávený, ale Hans, vášnivý hokejový fanoušek a majitel obchodu se sportovními potřebami, který zná Gordona od dětství, mu promluví do duše a on se rozhodne. Přemluví Geralda Duckwortha, aby jeho svěřence sponzoroval, a zahájí s nimi tvrdý trénink. Děti ho na oplátku začnou respektovat a časem se jim podaří i vyhrávat.

Kačeři na šampionátu

Jeho bývalý trenér Raily a současný sponzor Duckworth ho nutí, aby porušil určitá pravidla, ale Gordon Bombay odmítá, nedá se vydírat a kráčí i se svými Kačery vstříc vítězství v juniorském šampionátu…

Tento film je spíše taková oddechovka, nebo vhodný hokejový film pro děti při dlouhých cestách na zápasy. Nenajdete zde žádné násilné prvky, ale jen hokejovou zábavu.

 

 

USA, 1992, 100 min

Režie: Stephen Herek
Hrají: Emilio Estevez, Joss Ackland, Lane Smith, Joshua Jackson, Elden Henson, M. C. Gainey, Marguerite Moreau, Steven Brill

 

 

Autor: Tobi