Brankářské kalhoty

Značka

Velikost

Produktová řada

Kalhoty pro brankáře

Brankářské kalhoty jsou na první pohled jiné, než hokejové kalhoty pro hráče. Znatelný rozdíl najdeme zejména v šířce kalhot, kde díky výstelkám a přidaných chráničích, které maximálně chrání celý pas a stehna brankáře, znatelně rozšiřují jejich tvar. Základní funkcí kalhot je poskytnout brankáři maximální ochranu před střelami, či nárazy při kontaktu s ledem. Brankářské kalhoty jsou v rizikových místech vyztuženy tvrdým plastem, který odráží puky od brankáře a rozmělňují sílu střelby dále do celých kalhot. Druhou nejdůležitější vlastností kalhot je jejich flexibilita. Pohyb brankáře v brankovišti musí být ničím nerušený a plynulý.

Jak vybrat brankářské kalhoty

Stojíte-li před otázkou, jak vybrat brankářské kalhoty, vězte, že to není nic složitého. Pomocí tabulek velikostí vybraného výrobce brankářské výstroje můžete snadno najít vhodnou velikost. Stačí vám znát svoji výšku a obvod pasu, které s tabulkou porovnáte. Brankářské kalhoty jsou jedinou částí výstroje brankáře, která může mít větší velikost. I když by měly přiléhat k tělu, musí poskytovat dost prostoru pro brankářskou vestu, chrániče kolen a brankářský suspenzor. Pokud tedy vybíráte nové kalhoty přímo na prodejně, určitě si vezměte vestu, chrániče kolen i suspenzor s sebou, abyste zjistili, že budou spolu fungovat. I když je to velmi těžké, nevybírejte kalhoty na základě reklam, nebo že s nimi vidíte chytat některého profi brankáře. Profesionální brankář používá kalhoty na míru, které se těm retailovým podobají především designem. Značná část technologií je u top modelů využita, ale finální úprava z nich dělá úplně jiné kalhoty. U TOP modelů retailových kalhot však můžete některé prvky částečně customizovat a tak se alespoň částečně přiblížit k těm, které vidíte u brankářů NHL.

Jak vybrat brankářské kalhoty pro dítě

Výběr dětských brankářských kalhot je prakticky stejný, jako je tomu u těch pro dospělé. Rozdílem však bude označení velikosti, které se prolínají mezi sebou a liší se i mezi značkami. Narazíte tak například na velikost, která spadá do kategorie youth i junior. V čem budou rozdílné? Rozdíl hledejte v detailech. V rámci velikostí bývají použité jiné materiály a konkrétně u kalhot bude vnější šířka rozdílná. Pokud tedy vaše dítě spadá výškově do obou kategorií (youth i junior), doporučujeme oba modely vyzkoušet. I dítě pocitově pozná, která varianta bude lepší.

Jak nosit brankářské kalhoty

Typ kalhot dle jejich nošení je zásadním bodem při jejich výběru. Na výběr máte dvě možnosti v závislosti na umístění brankářské vesty.

  • Brankářská vesta vně kalhot – Pokud brankář preferuje nošení vesty před kalhotami, měl by si vybrat kalhoty se zúženým pasem. Vesta pak bude sedět na kalhotách a nebude se zvedat při pohybu.
  • Brankářská vesta uvnitř kalhot – Pokud brankář preferuje nošení vesty uvnitř kalhot, měl by si vybrat kalhoty s širokým střihem, do kterých vestu zastrčí.

Co chrání brankářské kalhoty

Brankářské kalhoty musí dokonale chránit přední i zadní stranu pasu brankáře. V žádném případě zde nesmí vznikat volná místa, která by mohla v případě zásahu pukem ohrozit zdraví brankáře. Je tedy nutné, aby vesta i chrániče kolen dokonale ladili s tvarem kalhot. Některé vesty mají v zadní části speciální poutko, kterým lze vestu a kalhoty spojit a docílit tak optimálního propojení. I když brankářské kalhoty musí krýt maximum prostoru, je nutné, aby neomezovali pohyb brankáře.

Výkonnostní úroveň brankářských kalhot

Výkonností úroveň brankářských kalhot dělíme stejně jako u ostatní výstroje:

  • Amatérské / hobby – určené k hraní 1-3x týdně
  • Poloprofesionální – určené k hraní 2-5x týdně
  • Profesionální – určené k hraní 4-7x týdně

Druhým, neméně důležitým faktorem, který by vám měl pomoci zvolit výkonnostní úroveň kalhot, je kvalita soutěže, kterou chytáte. Čím je kvalita vyšší a střely tvrdší, tím vyšší by měla být vaše ochrana.

Jak uchytit brankářské kalhoty

I když mnoho výrobců přidává do brankářských kalhot vnitřní, nebo vnější pásek, stále je nejoblíbenější variantou uchycení pomocí kšand. Kšandy jsou pružné a při každém pohybu vrátí vestu na své místo. U brankářů, kteří volí usazení vesty vně kalhot bývá pásek naopak vítaným pomocníkem, který pevně zafixuje kalhoty k tělu a ty tak nezavazí při pohybu vesty. Šněrování v přední části pomocí tkaniček je spíše dekorativním prvkem, který vychází z tradičních modelů.

Oprava brankářských kalhot

Během hokejové kariéry se jistě setkáte s tím, že se vaše kalhoty poškodí. Ať už je to vnějším přičiněním, kdy vám během závaru před bránou někdo bruslí rozřízne vnější nylonovou vrstvu, nebo vám praskne vnitřní chránič, ne vždy je třeba kalhoty vyměnit. Ve specializovaných prodejnách jsou k dispozici zkušení servismeni, kteří dokáží vyměnit poškozený chránič, či zašít roztrhlou tkaninu pomocí odolné nitě. Katalog obchodů, které nabízejí opravu brankářské výstroje najdete na našich stránkách.

Desinfekce brankářských kalhot

Každá brankářská výstroj začne po čase smrdět a vy budete nuceni řešit co s tím. Na hokejman.cz doporučujeme přípravky, které máme sami odzkoušené a víme, že fungují. Jejich aktuální seznam naleznete v článku desinfekční prostředky na výstroj. Vybrat brankářské kalhoty není příliš složité, pokud vám náš průvodce nepomohl, můžete se obrátit přímo na prodejce, nebo položit dotaz přímo u zvoleného produktu.