Jako rodičům nám připadl jeden milý úkol – vést naše potomky k pohybu a k lásce ke sportu. Pokud jezdíte na inline bruslích, jistě chcete tuto dovednost předat i svým dětem. Můžete zvolit buď služby profesionálního trenéra, nebo se na učení vrhnout sami. V následujícím článku vám poradíme, jak na to.

Správné načasování jako klíč k úspěchu

Na otázku, kdy s inline bruslemi u dětí začít neexistuje správná odpověď. Za ideální se obecně považuje předškolní věk, konkrétně zhruba mezi 4 a 6 rokem. U mladších dětí byste mohli narazit na problémy s koordinací pohybů a stabilitou. Ale každé dítě je samozřejmě jiné – některé projevuje vlohy ke sportu od nejútlejšího věku, u jiného musíte nějaký čas počkat. Vy sami každopádně znáte svého potomka nejlépe a dokážete odhadnout, co v něm je.

Při bruslení myslete na bezpečnost

Co se týče vybavení, můžete samozřejmě pro začátek koupit brusle z druhé ruky nebo „podědit“ po starších dětech vašich přátel. Pokud to však s inliny myslíte vážně, měli byste vašim potomkům časem pořídit opravdu kvalitní. Existují i ty s nastavitelnou velikostí, takže s dětmi doslova rostou a vy se nemusíte bát, že budete muset kupovat každou chvilku nové.

Brusle ale rozhodně nejsou všechno. Dítě se neobejde bez přilby a chráničů – na lokty, kolena a zápěstí. Bezpečnost vašich ratolestí byste měli vždycky stavět na první místo, takže v tomto ohledu neexistují žádné výmluvy. Uvědomte si, že učení se zpočátku bez pádů neobejde a určitě nechcete, aby se vaše dítě hned ze startu podřelo, nebo dokonce zranilo.

Začněte zvolna a dbejte na správný postoj

Nečekejte, že vaše dítě nasadí brusle a hned se rozjede. Nejprve se musí naučit držet rovnováhu. Trénujte nejlépe na trávě nebo na měkké podložce. Nechte dítě, ať zkouší nejdřív jenom stát na místě a hlídá si balanc. Jakmile to zvládne, může zkusit drobné krůčky.

Když dítě získá potřebnou jistotu, je na čase přesunout se na další stupeň – protáhnout kroky ve skluzy. Tady je zásadní naučit vaši ratolest správný základní postoj. Musí být neustále v předklonu, s mírně pokrčenými koleny. V žádném případě se váš potomek nesmí zaklánět – hrozil by mu nebezpečný pád dozadu. Zpočátku můžete dítko učit, aby si opřelo ruce o kolena – tímto způsobem na předklon nemůže zapomenout.

Poraďte, ale nezasahujte

Dítěti samozřejmě musíte být neustále na blízku. Jeďte vedle něj, opravujte chyby, chvalte a pomozte mu vstát, pokud to po pádu nezvládne samo. Do samotné jízdy se ovšem snažte nezasahovat – nedržte dítě za ruku, ani mu nedělejte jinou fyzickou oporu. Tak se totiž proces učení jenom zpomalí. Dítě si zvykne, že je tam někdo, kdo ho přidržuje. Nebude se muset spoléhat čistě na vlastní pohyby a tím pádem si je ani správně neosvojí. Nechte mu tedy prostor, aby zvládlo jízdu samostatně. Určitě pak na sebe bude o to víc hrdé.

Ježdění na bruslích musí zůstat zábavou

Někteří rodiče mají tendenci být při učení svých potomků příliš ambiciózní. Chtějí mít doma sportovce, a to nejlépe hned. Takto to ale nefunguje. Když budete na dítě klást přehnané nároky, může se snadno stát, že jej od sportování akorát odradíte. Buďte tedy trpěliví a vsaďte raději na povzbuzení než na kárání.

Taky dejte pozor, abyste to nepřehnali s intenzitou a četností tréninků. Hodinka jednou nebo dvakrát týdně bude bohatě stačit. Myslete na to, aby si dítě čas na bruslích v prvé řadě užívalo. Jak bude starší, můžete samozřejmě přidávat. A jednoho dne spolu určitě vyrazíte na společný rodinný inline výlet.

Autor: Jiří Tobiáš

Jmenuji se Jiří Tobiáš a již více než 30 let se jako hráč, prodejce a bloger pohybuji v hokejovém prostředí. Rád zkoumám a testuji hokejové vybavení, o kterém následně píši recenze na tomto blogu. S příspěvky pod hlavičkou Hokejman se můžete setkat také na sociálních sítích jako je Facebook, či Instagram. Chcete se mnou spolupracovat, probrat nejnovější hokejky, nebo mi sdělit svůj názor k článku? Neváhejte mě kontaktovat.

2 Komentáře(ů)

  1. marcela

    My jsme tedy ucili deti vzdy s oporou. Prijde mi nesmysl je nechat padat, to si pak muzou inliny zprotivit

  2. Janan

    Souhlasim, nema cenu je nechat padat a znechutit si to. Ja vzdycky deti pri brusleni drzela

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *