Bruslení na inlinech patří k populární aktivitě, kterou si užívají malí i velcí. Ale co když jste na bruslích nikdy nestáli? Nebojte se, nikdy není pozdě začít. Budete-li dodržovat pár základních pravidel, uvidíte, že se úspěch dostaví. K inline bruslení budete samozřejmě potřebovat správné vybavení. To ale neznamená, že byste hned ze startu museli utratit přehnané částky. Pokud si nejste jistí, zda vás bude tento sport bavit, klidně si brusle nejprve vypůjčte. Teprve když v inlinech najdete zalíbení, vyrazte pro svůj vlastní pár inline bruslí do obchodu. Kromě bruslí se vyplatí používat také přilbu a chrániče – na lokty, zápěstí a kolena. Obzvlášť začátečníci by neměli bezpečnost podceňovat, protože je pravděpodobně nějaký ten pád nemine.

Vyberte správné místo pro bruslení

Jakmile jste si opatřili vybavení, je na čase vrhnout se do tréninku. K tomu ale budete potřebovat vhodnou lokalitu. Učit se uprostřed přelidněné cyklostezky není nejlepší nápad. Zkuste raději zvolit takový prostor, kde budete mít dostatek místa sami pro sebe a nebudete si s nikým vzájemně překážet. Vyasfaltovaný plácek nebo prázdné parkoviště jsou ideální. Pokud přece jen zamíříte na inline stezku, vytipujte si čas, kdy je tam minimum lidí.

Prostor pro bruslaře-začátečníky by měl každopádně být rovný, bez hrbolů, výmolů nebo kamínků. Vyrazit byste měli v době, kdy je sucho, protože na mokrém povrchu mají občas potíže i zkušenější jezdci. Pokud máte možnost vzít si s sebou kamaráda, který už inliny ovládá, neváhejte. Určitě vám dá spoustu cenných rad a v případě nouze vám pomůže na nohy.

Jak udržet rovnováhu na inline bruslích

Jakmile se do bruslí obujete, čeká vás ten zlomový okamžik, kdy se budete muset postavit a držet rovnováhu. Ideálně se ze začátku něčeho přidržte, abyste si na brusle na nohou pozvolna zvykli. Dřív nebo později se ale samozřejmě budete muset pustit.

Základem je zaujmout správnou pozici. Nohy držte od sebe zhruba na šířku ramen. Pokrčte kolena a přidřepněte si. Dostanete se tak do mírného předklonu, který je obzvláště důležitý – případný pád na kolena je totiž milosrdnější než nebezpečný pád dozadu.

První krůčky na inlinech

Zvládli jste se postavit a jakž takž se na bruslích udržet? Výborně. Je na čase dát se do pohybu. Samozřejmě po vás nikdo nečeká, že se hned rozjedete s větrem o závod. Zkuste nejprve pomalou chůzi. Paty dejte k době a prsty na nohou naopak nasměrujte ven (tedy do pozice V). V tomto postoji začněte s malými krůčky směrem vpřed. Nezapomeňte být stále v podřepu. Až získáte jistotu, můžete kroky trochu prodloužit.

Jakmile máte chůzi zvládnutou, je na čase začít jezdit. Protáhněte své kroky natolik, abyste se na brusli doslova sklouzli. Bude to chtít kus odvahy. Jednou nohou se odrazte a na druhou, po které pojedete, přeneste celou svoji váhu. Stojnou nohu nezapomeňte nechat pokrčenou, zatímco tu odrazovou napněte dozadu za tělo. Jak ztratíte rychlost, nohy vyměňte. Až získáte potřebnou jistotu, můžete skluz protáhnout a zvýšit i rychlost.

Brzdění je základ

Není důležité jen umět se rozjet, ale především také zvládnout zabrzdit. V malé rychlosti se můžete zastavit o nějakou překážku – třeba o lavičku nebo o zeď. To ale není ideální a ve velké rychlosti je tato technika k nepoužití. Oficiálních způsobů brzdění je víc – můžete zkusit otočku nebo takzvané téčko. Jako začátečníkům vám nicméně postačí i brzda, kterou najdete na patě jedné ze svých bruslí. Tuto nohu dejte při jízdě před sebe a nakloňte ji tak, abyste brzdou zadrhli o zem. Základem je nebát se a nejlépe si trochu víc dřepnout pro lepší stabilitu.

Jakmile si osvojíte základy, otevřou se před vámi další nepřeberné možnosti – můžete se učit zatáčet, jezdit pozadu a předvádět nejrůznější triky. Taky můžete vyrazit na delší projížďku nebo výlet. Uvidíte, že si čas na inlinech určitě užijete!

Související produkty

Autor: Jiří Tobiáš

Jmenuji se Jiří Tobiáš a již více než 30 let se jako hráč, prodejce a bloger pohybuji v hokejovém prostředí. Rád zkoumám a testuji hokejové vybavení, o kterém následně píši recenze na tomto blogu. S příspěvky pod hlavičkou Hokejman se můžete setkat také na sociálních sítích jako je Facebook, či Instagram. Chcete se mnou spolupracovat, probrat nejnovější hokejky, nebo mi sdělit svůj názor k článku? Neváhejte mě kontaktovat.

2 Komentáře(ů)

  1. Adéla

    Mě by se líbil nějaký přehled kvalitních inline trenérů. Je něco takového?

  2. hokejman.cz

    O tom jsme zatím nepřemýšleli, bylo by náročné získat recenze napříč republikou, ale kdo ví, třeba časem uděláme.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *