Brankářská vesta musí perfektně sedět v každé části, aby byl zajištěn maximální rozsah pohybu a tělo brankáře maximálně chráněno. Příliš malá vesta vesta neposkytuje potřebnou ochranu a příliš velká vesta zase brání pohybu. Jak vybrat nejvhodnější brankářskou vestu, která vám pomůže k top výkonu?
Jak obléct brankářskou vestu
Ramena brankáře by se měla pohodlně vejít do obou ramenních výdutí a chránič by měl spočívat přímo na brankářových ramenou. V ramenou by měl být dostatečný prostor pro pohyb, ale ne tolik, aby mohl chránič sklouznout z ramene dopředu nebo dozadu, či do strany. Lokty by měly zapadnout do loketní vycpávky. Většina brankářských vest má nastavitelné šněrování nebo suché zipy, které umožní nastavit vestu přesně na lokty brankáře.
Rukávy brankářské vesty by měly končit přibližně 2cm nad zápěstím (v místě kde běžně nosíte hodinky). Pokud rukávy přesahují zápěstí, neumožňují dostatečný pohyb a brání tak chytání. Pokud jsou naopak rukávy krátké, vznikne zde nechráněný prostor, který může ohrozit zdraví brankáře. Některé hokejové značky mají možnost prodloužení nebo zkrácení délky paží, tedy úpravy na tělo brankáře. Hrudní a břišní část brankářské vesty by měla sahat k pasu nebo linii pasu. Tím je tato oblast dostatečně krytá a zároveň umožní brankáři hladký ohyb v pase.
Ochrana krku brankáře
Všechny brankářské vesty mají na spodní části vesty v oblasti krku ochranu. Tato podložka pomáhá chránit oblast krku, ale NENÍ TO CHRÁNIČ KRKU. Tato mylná představa, že by tento drobný chránič ochránil krk brankáře může vést k ošklivým zraněním. Pro brankáře vždy doporučujeme kvalitní přiléhavou ochranu krku, který chrání jak klíční kost, tak krk. Brankářský nákrčník je nezbytnou součástí brankářské výstroje a může vám zachránit život.
Nákrčníky pro brankáře
Jak vybrat velikost brankářské vesty
Velikost brankářské vesty lze vcelku snadno zvolit na základě měření, které následně porovnáte s tabulkou velikostí. K měření vám postačí krejčovský metr. Přesnou výšku postavy asi každý zná a tak přejdeme rovnou na druhý krok, měření rozpětí ramen. To se měří od špičky prostředníčku ke špičce prostředníčku v rozpažení. Jakmile budete mít obě míry, podívejte se na níže uvedenou tabulku, abyste určili správnou velikost. Každý výrobce hokejové výstroje má trochu odlišné velikosti, které udává vzhledem k jejich výstroji, je tedy vhodné rozměry porovnat s tabulkou daného výrobce. U některých výrobců se můžete setkat s určením velikosti na základě rozpětí ramen nebo obvodu hrudníku.
Rady pro výběr brankářské vesty
Pokud si jdete vybírat vestu do hokejového obchodu, vezměte si s sebou brankářskou masku a kalhoty. Vzhledem k rozdílným výškám a šířkám ramenních vycpávek a rozdílné ochraně krku brankáře, je vhodné zkontrolovat, jestli nebude některý z chráničů blokovat masku brankáře. V postoji otočte hlavu ze strany na stranu a pohybujte s ní i nahoru a dolů, abyste se ujistili, že se brada masky nezachytí do vesty. Spodní část brankářské vesty se nosí uvnitř, nebo vně kalhot. Bez ohledu na to, čemu dáváte přednost, je vhodné vyzkoušet, jak bude vesta fungovat s kalhotami, jestli bude ochrana i nadále 100% a nic nebrání v pohybu.
U brankářských vest se u seniorských velikostí setkáte i s označením PRO, které je vždy výrazně dražší, něž klasická varianta SR. PRO vesty nabízejí to nejlepší od daného výrobce a jsou určeny pro každodenní použití na nejvyšší úrovni.
Top brankářské vesty
Jako jeden z mála chráničů slouží brankářská vesta výhradně k ochraně brankáře. Při nákupu nové vesty není nutné řešit design ani barvu, protože je celý chránič zakryt brankářským dresem. Klíčová je tady ochrana a maximální mobilita. Pokud řešíte jak vybrat brankářskou vestu nebo kupujete brankářskou výstroj svému dítěti, prohlédněte si před nákupem naše praktické články, kde najdete vše, co potřebujete vědět.
Napsat komentář