jak vybrat hokejový dres

Jak vybrat hokejový dres

Výběr hokejového dresu nemusí být tak jednoduchý, jak se zdá. Záleží na tom, jestli si dres kupuje hokejista, který ho bude potřebovat na tréninky, nebo ho kupuje hokejový fanoušek, který ho bude nosit jako součást šatníku. Pro fanoušky je dres spíše o osobním stylu a často je středobodem jejich vzhledu. Hokejisté zas potřebují dres, který

Jak vybrat hokejový dres

jak vybrat hokejový dres

Výběr hokejového dresu nemusí být tak jednoduchý, jak se zdá. Záleží na tom, jestli si dres kupuje hokejista, který ho bude potřebovat na tréninky, nebo ho kupuje hokejový fanoušek, který ho bude nosit jako součást šatníku. Pro fanoušky je dres spíše o osobním stylu a často je středobodem jejich vzhledu. Hokejisté zas potřebují dres, který jim poskytne neomezený pohyb při hře. V tomto článku se budeme věnovat oběma variantám, jak vybrat hokejový dres.

Velikost hokejového dresu

Začínající hokejisté nebo hokejoví rodiče často potřebují trochu praktického nasměrování při nákupu hokejové výstroje a to včetně dresu. Je zřejmé, že hokejové dresy nejsou trička. Dresy jsou prostornější a musí se pod ně vlézt horní část výstroje. Získat přesnou velikost není obtížné. Vše co potřebujete je metr a tabulka velikostí. Tak jak je tomu i u hokejové výstroje, výrobci hokejových dresů mají odlišné velikosti. Je tedy vhodné porovnávat vždy s tabulkou daného výrobce

.velikost hokejového dresu

  • Prvním krokem bude změřit šířku hrudníku. Oblečte si chrániče ramen a změřte obvod v podpaží. Zde je hrudník nejširší. U většiny výrobců se tato míra označuje v tabulce jako „A“.
  • Druhý krok bude měření od horní části ramene po kyčel. To se v tabulce označuje jako „B“ a označuje délku dresu. Tato míra je velmi důležitá, přeci nechcete mít dres dlouhý jako šaty a do kalhot si ho zastrčit nemůžete…
  • Třetí krok je měření rukávů. Natáhněte paže do stran a změřte vzdálenost od středu zadní části krku k zápěstí. To je míra „C“ a v tabulkách označuje délku rukávů.

Nyní již máte své míry změřeny a tak je můžete porovnat s těmi v tabulce. Pokud si vybíráte dres jakožto fanoušek týmu, vybíráte jednoduše na základě konfekčních velikostí – S,M,L…

tabulka velikostí dresů

Nášivky na hokejové dresy

Pokud jste v hokeji nováčkem, možná jste si všimli, že pár hráčů v týmu nosí nášivky „C“ nebo „A“ na dresu. Co znamenají?

  • „C“ znamená kapitán – kapitán týmu. Poměrně běžný koncept, kapitána týmu obvykle volí hráči a je oprávněn mluvit s rozhodčími a žádat o výklad pravidel, které pak předává trenérům a dalším hráčům na lavičce. Kapitán je jediný hráč v týmu, který to může udělat.
  • „A“ znamená „alternativní“ kapitán (asistent) a tento hráč plní stejnou roli, pokud je kapitán na lavičce nebo zraněný. V týmu může být více než jeden náhradní asistent.

Historie hokejového dresu

Dříve, než světlo světa spatřil první hokejový dres, se mezi hokejisty používali svetry. Svetr chránil hráče před chladným počasím. K rozlišení týmů tak stačilo navštívit obchod, pořídit sadu svetrů se stejnými pruhy a bylo. Termín dres se začal používat koncem 70. let, kdy se v NHL experimentovalo s různými látkami, které byli lehčí a pružnější. Název dres se již používal ve fotbalu i basketbalu a tak zlidověl i u hokeje.

Víte že : Samotné slovo dres, tedy anglicky Jersey, pochází z Normanských ostrovů, které jsou známy svými teplými, voděodolnými oděvy pro námořníky a rybáře již od středověku.

Vyberte si svůj dres

Dnes se dresy vyrábí z funkčních materiálů, které jsou lehké, vzdušné a odvádí pot. Dresy hokejových klubů tzv. repliky jsou licencovanými produkty, za jejichž licenci k výrobě ročně platí výrobci nemalé částky. V roce 2015 NHL podepsala sedmiletou smlouvu s Adidas (mateřská společnost Reebok) na poskytování dresů a licencovaného svrchního oblečení. Smlouva začala v sezóně 2017-2018. Našli jste v článku vše a už víte jak vybrat hokejový dres, či správnou velikost ? Napište nám.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *