Výběr brankářské hokejky není nic jednoduchého, jelikož v jeden moment musíte řešit hned několik věcí najednou – materiál, zahnutí čepele, značku, stranu, ale hlavně samotnou velikost brankářské hokejky. Jelikož mě velikost hokejky, resp. velikost příložníku přijde jako nejdůležitější, v tomto článku se zaměřím pouze na něj.

 

Co je vlastně příložník?

Příložníkem se nazývá široká část brankářské hokejky, která se nachází mezi čepelí a shaftem. Délka příložníku se měří od patky hokejky po horní konec příložníku.

Velikost příložníku brankářské hokejky

Velikost se standardně uvádí v palcích, což je pro většinu hokejového světa v pořádku, ale v našich končinách to může působit problémy. Proto je při výběru brankářské hokejky vhodné použít tabulku velikostí, kde najdete i správný převodník na cm.

Tabulka velikostí brankářských holí

Brankářské hole jsou také rozděleny dle věkové kategorie na:

 • Youth (18“,21“ palců)dětské
 • Junior (21“,23“ palců)juniorské,
 • Intermediate (velikost 23,5“, 24,5“ palců) přechod mezi junior a senior
 • Senior (velikosti 25“,26“, 27,5“, 28,5“ palců) – pro dospělé brankáře.

tabulka velikostí brankářských hokejek

 

Jak vybrat správnou velikost brankářské hokejky

Hlavním parametrem při výběru brankářské hokejky je výška brankáře. Dle naší tabulky se můžete snadno zorientovat a vybrat tu správnou velikost. POZOR! Pokud jste již zkušenější brankáře, můžete si velikost hole změnit v závislosti na vašem stylu, resp. postoji při chytání.

Na obrázcích níže můžete vidět několik chybně zvolených velikostí příložníku.

 1. Krátký příložník brankářské hokejky

velikost brankářské hokejky

Na obrázku vidíme, že je  čepel v kontaktu s ledem pouze špičkou. Nedochází tak k maximálnímu vykrytí prostorů mezi betony brankáře. Díky tomu je i postoj brankáře špatně – vyrážečka je nízko, čímž se pro střelce otevírá prostor nad ramenem brankáře.

2. dlouhý příložník brankářské hokejky

dlouhý příložník hokejky

Na druhém obrázku je vidět opačný problém, dlouhý příložník. Čepel hole se o led opírá pouze o patku, což odkrývá místo mezi betony brankáře. Pokud se brankář snaží srovnat čepel na led, zbytečně zvyšuje polohu vyrážečky.

3. správná délka příložníku hokejky

správná délka příložníku hokejky

Správná délka příložníku hokejky spočívá v plném rozložení čepele na ledě a lapačka i vyrážečka jsou ve stejné výšce. Pro brankáře je vždy lepší přizpůsobit velikost příložníku brankářskému postoji, ne postoj velikosti. To by brankáři zbytečně rozhodilo styl.

 

Pokud si stále nejste jistí, jakou velikost příložníku vybrat, nebo jste narazili na něco, co by jsme měli lépe vysvětlit, ozvěte se nám, rádi vám pomůžeme.

5 Komentáře(ů)

 1. dan

  Co tak koukam, tak podle clanku chytam se spanou velikosti ale ve svych letech uz to asi menit nebudu

 2. Jiří

  Dobrý den jak velkou hokejku by měl mít syn velikosti 132cm? děkuji moc

 3. admin

  Dobrý den,

  pro syna je vhodná hůl s označením Junior/ JR, tedy velikost hole do 149 cm.

 4. Patrik

  Zdravím akú správnu veľkosť hokejky by som mal zvolit meriam 180cm 🙂 Ďakujem za radu

 5. admin

  Dobrý den,

  velikost označenou jako Senior.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: Jiří Tobiáš

Jmenuji se Jiří Tobiáš a již více než 30 let se jako hráč, prodejce a bloger pohybuji v hokejovém prostředí. Rád zkoumám a testuji hokejové vybavení, o kterém následně píši recenze na tomto blogu. S příspěvky pod hlavičkou Hokejman se můžete setkat také na sociálních sítích jako je Facebook, či Instagram. Chcete se mnou spolupracovat, probrat nejnovější hokejky, nebo mi sdělit svůj názor k článku? Neváhejte mě kontaktovat.