Životnost inline koleček je závislá od četnosti použití, hmotnosti, stylu bruslení a terénu na kterém bruslíte. Čas od času je dobré vyměnit pořadí koleček, čímž můžete jejich životnost malinko prodloužit. Výměna koleček není nijak složitá a bez problému to zvládnete sami doma. Co k výměně budete potřebovat?

 • Tvrdý povrch pro práci
 • Hadřík nebo papírový ručník na otření
 • Klíč/imbus na povolení šroubů

 

Kdy je vhodné inline kolečka vyměnit

Na rotaci koleček u inline bruslí neexistuje žádný stanovený čas – měli byste je otočit, když zaznamenáte známky nerovnoměrného opotřebení. Když se kolečka nemění, opotřebovávají se nerovnoměrně a tvoří siluetu jako základnu kužele. Správně a pravidelné střídání koleček by mělo vést k rovnoměrnému opotřebení. Střídáním koleček prodloužíte jejich životnost, budou lépe fungovat a ušetří vám peníze. Ale stejně se nakonec rozpadnou. To poznáte, když povrch kola začne praskat, odlupovat se nebo vykazovat známky důlků. Pak je čas koupit náhradní kolečka. Jak správně měnit kolečka v závislosti na jejich počtu?

Výměna koleček se stejnými velikostmi kol

Ve standardním čtyřkolovém uspořádání se stejně velkými koly zaměňte kola na první a třetí pozici a kola na druhé a čtvrté pozici. Nezapomeňte otočit inline kolečka o 180 stupňů, aby se aktuální pravá strana prvního kolečka stala novou levou stranou třetího kolečka a tak dále. Než je sundáte, můžete si je označit.

Jak měnit:

 • 1 za 3
 • 2 za 4
 • 3 za 1
 • 4 za 2

 

 

Inline brusle s různými velikostmi kol

U bruslí s různými velikostmi koleček – například s nastavením hi-low – je proces střídání trochu jiný. Namísto střídání mezi různými pozicemi na stejné brusli se tentokrát otočte do stejné pozice na druhé brusli. Kolečko na první pozici na pravé brusli se tedy otočí o 180 stupňů a stane se prvním kolečkem na levé brusli atd.

Jak měnit:

 • 1L za 1R
 • 2L za 2R
 • 3L za 3R
 • 4L za 4R

Inline brusle s pěti kolečky

Výměna koleček u bruslí s pěti stejně velkými kolečky probíhá jednoduše. Vyměňte a překlopte kolečka ve třetích polohách z jedné brusle na druhou. Otočte a překlopte kolečko v první poloze z brusle jedna s kolečkem ve čtvrté poloze z brusle dva. Poté otočte a otočte kolečko do druhé polohy z první brusle s kolečkem v páté poloze z brusle dvě.

1L za 4R
2L za 5R
3L za 3R
4L za 1R
5L za 2R

Související produkty

Při zpětné montáži kol dbejte na to, abyste je příliš neutáhli v osách, čímž by mohlo dojít k poškození osy. V rámci výměny koleček můžete také provést servis v podobě čištění ložisek. Výsledný rozdíl jistě poznáte.

Autor: Jiří Tobiáš

Jmenuji se Jiří Tobiáš a již více než 30 let se jako hráč, prodejce a bloger pohybuji v hokejovém prostředí. Rád zkoumám a testuji hokejové vybavení, o kterém následně píši recenze na tomto blogu. S příspěvky pod hlavičkou Hokejman se můžete setkat také na sociálních sítích jako je Facebook, či Instagram. Chcete se mnou spolupracovat, probrat nejnovější hokejky, nebo mi sdělit svůj názor k článku? Neváhejte mě kontaktovat.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *