kontrola inline brusli

Kontrola inline bruslí před jízdou

Vyrážíme-li na inliny, je naším primárním cílem pořádně si zasportovat a přitom se ideálně dobře pobavit. Rozhodně bychom ale neměli zapomínat na bezpečnost. Všichni asi nosíme přilbu, protože ta je naprostým základem. Dalšími nezanedbatelnými prvky jsou chrániče – na kolena, lokty i zápěstí. Ale co samotné brusle? Věděli jste, že je potřeba je pravidelně kontrolovat,

Kontrola inline bruslí před jízdou

kontrola inline brusli

Vyrážíme-li na inliny, je naším primárním cílem pořádně si zasportovat a přitom se ideálně dobře pobavit. Rozhodně bychom ale neměli zapomínat na bezpečnost. Všichni asi nosíme přilbu, protože ta je naprostým základem. Dalšími nezanedbatelnými prvky jsou chrániče – na kolena, lokty i zápěstí. Ale co samotné brusle? Věděli jste, že je potřeba je pravidelně kontrolovat, a to pokud možno před každou jízdou?

Bezpečnost i delší životnost                                            

Než příště vyrazíte na vyjížďku, ujistěte se, že jsou vaše brusle v naprostém pořádku. Nejenže tím zamezíte případným problémům na trati, které by vás mohly ohrozit na zdraví, zároveň správnou péčí prodlužujete životnost bruslí a jejich jednotlivých komponentů.

Zběžná kontrola vám zabere jenom pár minut, a přitom vám pomůže odhalit třeba to, zda někde nepovolil šroubek nebo se příliš neopotřebovala kolečka. To všechno se po čase může stát, zvlášť pokud jezdíte hodně a na nerovném povrchu. Co přesně je tedy dobré zkontrolovat?

Kontrola koleček

Před jízdou se ujistěte, že se žádné kolečko nepovolilo. Stačí za ně vzít a hned zjistíte, zda jsou všechny šrouby správně utažené. Povolené kolečko byste ale poznali i během jízdy – brusle se totiž v takovém případě hlásí klepavým zvukem. Pokud se tak stane, vezměte do ruky patřičný klíč a postižený šroub utáhněte – nechcete přece, aby vypadl úplně, což by mohlo mít opravdu nepříjemné následky.

Kolečka pro všechny modely bruslí

Kromě ukotvení koleček je nutné dívat se také na jejich tvar. Kolečka se totiž postupně sjíždí, což poznáte podle toho, že už nejsou dokonale kulatá. Každé kolečko se přitom opotřebovává jinak, proto je ideální jejich pozice čas od času prohodit. Jestliže to neuděláte, zničíte si první kolečko natolik, že už vám nezbyde nic jiného, než zakoupit novou sadu a vyměnit všechna. Pravidelnou kontrolou a správnou péčí tedy životnost koleček značně prodloužíte.

Jak na to? Kolečka z levé brusle prohazujeme za ta z pravé a naopak. Zároveň měníme první kolečko za třetí a druhé kolečko za čtvrté. Dáme je vždy tak, aby sjetá strana směřovala ven. Podrobnější informace naleznete v našem článku – Výměna inline koleček.

Brzda

Většina klasických inline bruslí je opatřená brzdou. Ne každý ji používá, způsobů, jak na bruslích zastavit, je totiž více. Pokud ale patříte k těm, kteří na tuto brzdu nedají dopustit, nezapomeňte ji pravidelně kontrolovat. Při častém používání se totiž guma brzdy sjíždí a brzda potom neplní správně svoji funkci, respektive její použití může být i nebezpečné.

Pokud byste gumu nevyměnili včas, může dojít i k tomu, že sedřete hlavici šroubu, který ji drží. Takové opotřebení už se složitěji napravuje a budete k němu nejspíš potřebovat asistenci odborného servisu.

Ložiska do inline bruslí

Zanesená ložiska volající po vyčištění, nebo dokonce výměně se obvykle ozvou sama. Během jízdy si totiž všimnete, že brusle už nejedou tak plynule jako dřív. Navíc mohou vydávat nepříjemné zvuky. Abyste tomuto předešli, je dobré ložiska čistit preventivně. Vytáhněte je z koleček, vyčistěte a promažte, aby nevrzala. Pokud si na tento úkon netroufnete, svěřte jej alespoň jednou za sezónu odborníkům.s

Zapínání

Před jízdou je dobré zkontrolovat také tkaničky, případně přezky bruslí. Při jakémkoli náznaku poškození nebo natržení se postarejte o výměnu, ať už sami nebo v obchodě. Špatné zapnutí, respektive zavázání brusle znamená, že bota není tak dobře ukotvená a jízda pro vás může být potenciálně nebezpečná.

A co po jízdě?

Vaše inliny si zaslouží patřičnou péči i po návratu z jízdy. Otřete je vlhkým hadříkem a odstraňte z nich případné nečistoty. Pořádně je rozepněte a nechejte důkladně vyschnout – nezapomeňte, že se vám v nich potí noha a vlhko jim rozhodně nesvědčí. Skladujte je na suchém místě, abyste předešli nežádoucímu vlhnutí, nebo dokonce plísním. Využít můžete také desinfekční prostředky do bruslí.

Provoňte své brusle

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *