vysoušeč na brusle

V minulém týdnu jsem byl osloven, abych vyzkoušel novinku v oblasti likvidátoru zápachu For-Dry. Jelikož mi tyto věci přijdou velmi praktické a jsem ze strany čtenářů našeho blogu na toto téma oslovován, vyzkoušel jsem ho. V minulosti jsem například psal o vysoušeči Dry Rack, který už bohužel není možné v Evropě díky normám sehnat.

vysoušeč na hokejovou výstroj

Co je FOR-DRY?

FOR-DRY je nový typ vysoušeče, který je vhodný na hokejové brusle, rukavice, nebo hokejové helmy. Hlavní změnou oproti klasickým „fénům“ je, že užívá desinfekci v podobě ozónu, který účinně působí proti plísním, které se v bruslích a rukavicích vytváří. Tyto plísně mohou vést až k dermatofytóze, tedy plísni nohou. Desinfekce ozónem likviduje zápach, takže už nebudete řešit páchnoucí brusle, nebo smradlavé ruce po každém tréninku, což každý hokejista dobře zná.

 Jak FOR-DRY zprovozním

FOR-DRY je na první pohled menší a lehčeji skladovatelný vysoušeč, jehož obsluhu zvládne každý.  Na přístroji navolíte potřebnou délku sterilizace ozónem, teplotu a čas vysoušení, nebo využijete přednastavený program. Přístroj si také sám uchovává poslední nastavení.

Na digitálním displeji můžete nastavit dobu sterilizace 0-15 minut, pokud chcete rukavice pouze rychle vysušit, například o přestávce mezi třetinami, nastavíte 0 a jdete na další krok. Teplota sušení, zde je možnost nastavit 40- 70 stupňů. Nedoporučuji zejména u rukavic nastavovat maximálních 70 stupňů. Rukavice jsou pak příliš vysušené až ztvrdlé. Optimální teplota je 40-50 stupňů.

Dobu vysoušení lze nastavit od 0 do 99 minut. Na běžné vysušení rukavic stačí 10 minut, (při teplotě 50 stupňů).

Po nastavení stačí nasadit rukavice, nebo brusle na nástavce a nechat vysoušet. Na displeji se zahájí odpočet do konce vysoušení/sterilizace. Výhodou přístroje je i jeho automatické vypnutí po ukončení procesu. Přístroj má také bezpečností pojistku proti přehřátí, takže se nemusíte obávat požáru.

vysoušeč na rukavice

Dle doporučení výrobce, je vhodné začít používat vysoušeč u nových věcí, čímž se eliminuje riziko vzniku bakterií na minimum. Jelikož větší procento hráčů bude využívat FOR DRY na používanou výstroj, otestoval jsem vysoušeč na své výstroji. Moje rukavice  Warrior DT1 z roku 2013 už mají něco za sebou, o čemž už začíná vypovídat i jejich stav. Jsou tedy pro vyzkoušení ideální. Taktéž brusle RBK 6k pump už kroutí 5 sezónu a tak je třeba provést desinfekci.

Nastavení sterilizace i doby sušení je opravdu velmi jednoduché. Na tři kliky bylo vše nastavené a nasazení nástavců zvládne i dítě. Prvním programem, který jsem vyzkoušel, byla desinfekce 5 minut a vysoušení 10 minut, při 40 stupních.

Vždy zapínejte v odvětrané místnosti

Prvním doporučením, které uvádí i výrobce v informační brožuře je, zapněte přístroj ve větrané místnosti s dostatečným přísunem vzduchu. Jelikož zde dochází ke kombinaci odvětrávání smradu z rukavic + vůně/zápachu desinfekčního ozónu, je opravdu vhodné tuto radu poslechnout. Vhodné je tedy zapnout přístroj například u ledu, nebo v chodbě před šatnou, kde se zápach ztratí.

Chod přístroje je velmi tichý, u ledu je těžko slyšitelný, v chodbě uslyšíte jemný zvuk větráku. Dle výrobce se zvuk pohybuje pod 35 dB, což je méně, než běžné ledničky.

Po 15 minutové procesu byly rukavice i brusle zcela vysušené. Typický zápach pro hokejovou výstroj, jsem necítil, je však cítit desinfekční složka. Během jednoho týdne jsem proces desinfekce třikrát zopakoval a na změnu vůně rukavic jsem si zvykl. Ozónová vůně je cítit jen u čerstvě vysušených rukavic, po zapocení se pozvolna ztrácí. Rukavice už po vícenásobném použití nejsou prakticky cítit, respektive je bezpečné si k nim přivonět.

Pokud by někomu tato vůně nevyhovovala, nebo má podobně jako já velmi smradlavé rukavice, doporučuji zkombinovat vysoušení ještě s některým z parfémovaných sprejů na hokejovou výstroj. Při kombinaci těchto dvou prvků se zdá být zápach i bakterie zcela zlikvidovány.

Určitě doporučuji přístroj využívat pravidelně. V první fázi po každém tréninku, a postupně bude stačit jen jednou týdně v rámci desinfekce. Pokud budete For-Dry využívat od prvních chvíle s novou výstrojí, neměl by se zápach a plísně dostavit.

Výhodou přístroje je nastavení teploty, díky které nedojde k tak razantnímu vysušení, jako při použití fénu. Rukavice tak neztvrdnou a není je třeba před tréninkem máčet.

U bruslí můžete klidně nastavit vyšší teplotu vysoušení, jen pozor, abyste je teplem nezačali „rozpékat“. Zde doporučím buď krátký program s vysokou teplotou, nebo dlouhý s nízkou. Já osobně od prvního nastavení nic neměním a používám stále 5+10 minut.

 

 

sušení hokejové helmy

Desinfekce hokejové helmy

Vyzkoušel jsem i desinfekci helmy, jelikož na tu se často zapomíná. Zde stačí pouze desinfikovat, helmy sušit nemusíte. Myslím si, že je přístroj velmi vhodný do hokejových kabin k dispozici celému týmu. Pokud si sušíte hokejové rukavice mezi přestávkami, určitě můžete využít jen krátký cyklus bez desinfekce. Nevýhodou v tomto případě je, že přístroj suší pouze jeden pár rukavic a nemá například multi nástavec na více párů rukavic. Třeba časem výrobce o něčem podobném zauvažuje. For-Dry jistě ocení i kustodi v hokejových týmech.

Technické specifikace:

Napětí 230V/50(60)HZ/1PH

Materiál: ABS

Výkon sušící: 20 – 300W

Výkon dezinfekční:  7W

Spotřeba při pohotovostním režimu: 0,5W/hod.

Množství ozónu při výstupu: 50mg/hod

 

V našem mikro testu jednoznačně vyhrála helma Bauer Re-akt 150. Je to skvělá a bezpečná hokejová helma, která překonává ostatní helmy v ochraně. Ani ostatní helmy nedopadli úplně špatně. Pokud budete vybírat hokejovou helmu, určitě doporučuji mrknout také na populární článek, kde se věnujeme bezpečnosti helem. Mnoho hokejových helem je životu nebezpečných.

Autor: Jiří Tobiáš I Foto: ccmhockey.com, warrior.com, bauer.com