brusleni na jezere

Bruslení na rybníku

Venku přituhuje a tak nejednoho člověka napadne vytáhnout brusle a zamířit k nejbližšímu rybníku. Bruslení na rybníku patří podobně jako lyžování k velmi oblíbeným zimním radovánkám. Pokud se nechcete mačkat na přeplněných stadiónech, kde jezdíte jako “ovce” v jednom směru, jsou venkovní plochy v přírodě tou správnou volbou. Ideální variantou pro venkovní bruslení, jsou uměle

Bruslení na rybníku

Brusleni na rybniku

Venku přituhuje a tak nejednoho člověka napadne vytáhnout brusle a zamířit k nejbližšímu rybníku. Bruslení na rybníku patří podobně jako lyžování k velmi oblíbeným zimním radovánkám. Pokud se nechcete mačkat na přeplněných stadiónech, kde jezdíte jako “ovce” v jednom směru, jsou venkovní plochy v přírodě tou správnou volbou. Ideální variantou pro venkovní bruslení, jsou uměle vytvořené plochy, které v největší míře zřizují obce, či nadšenci. Další variantou pro bruslaře je bruslení na rybníku. I když je bruslení na zamrzlém rybníce krásné, je třeba myslet na bezpečnost. Špatný odhad stavu plochy vám může způsobit nepříjemné zranění, i život ohrožující propad pod led.

Bezpečná tloušťka ledu

Jaká je bezpečná tloušťka ledu pro bruslení na rybníce? Odborníci se shodují, že pro bruslení je vhodný led o tloušťce alespoň 8 cm a jako bezpečná tloušťka ledu je označováno 15 cm. Pozor na časté chyby!! Je pod nulou, můžu vyrazit na rybník. CHYBA!!! Proboření skrz led je velmi nebezpečnou událostí, která vás může stát i život. Led se stává bezpečným, až když mrzne několik dní. Záchranáři doporučují používat pravidlo „5,-5,10“. Tedy alespoň 5 dní v kuse teplota pod -5°C a méně, vytvoří led o tloušťce 10 cm na které lze bezpečně bruslit. Vaše obezřetnost by však ani zde neměla klesnout.

Vyberte si brusle dle zaměření

Nebezpečná místa pro bruslení na rybníku

Bruslení na rybníku má vždy nějaká riziková místa. Na co si dát pozor?  Pozor si dejte na přítoky a odtoky, kde může být led zespodu „vymletý“, což na první pohled není vidět. Nebezpečné je také okolí výpustě, místa u břehů a díry v ledu vysekané rybáři. Na stabilitě ledu hrají roli také bahenní plyny a změny výšky hladiny. Neupravený led také velmi často poškozuje vaše zimní brusle. Pokud vám brusle leží delší dobu ve sklepě, je vhodné před vyjetí na ledovou plochu provést menší údržbu.

Údržba zimních bruslí

Brusle na rybník

I když jsme v tomto článku více upozorňovali na rizika, bruslení na rybníce určitě doporučujeme. Pohyb na čerstvém vzduchu je zdravý a pokud se budete držet zásad bezpečnosti, jistě si ho užijete. Využívejte pravidlo 5,-5,10 a stejně jako u ostatních zimních sportů nevyrážejte ani na led samotní. Pomoc druhého člověka v případě nenadálých situací se vám bude hodit.

Mohlo by vás zajímat

2 komentáře: „Bruslení na rybníku“

  1. Ivan Mládek avatar
    Ivan Mládek

    U lesíčka zamrzla říčka,
    budeme hrát hokej.
    Nabrousím si u bruslí šrouby,
    do zatáčky budu běhat O.K.Nemáme puk, je nám to fuk,
    budeme hrát zmrzlou žábou.
    Ani hokejky nemáme,
    na detaily nedbáme.

  2. admin avatar
    admin

    Tak a teď to nedostanu z hlavy 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *