Carey Price nejlepší brankář

Carey Price aneb skutečná legenda mezi tyčemi

Jen málokterý hráč se může pochlubit zlatou olympijskou medailí a současně Vezinovou trofejí. Možná si jako první vzpomenete na Dominika Haška, ale podobnou slávu má na svém kontě i Carey Price. Toho si v draftu v roce 2005 vybral na pátém místě Montreal Canadiens a zdá se, že zde tento skvělý brankář vydrží až do konce kariéry.

Carey Price aneb skutečná legenda mezi tyčemi

Carey Price canada

Jen málokterý hráč se může pochlubit zlatou olympijskou medailí a současně Vezinovou trofejí. Možná si jako první vzpomenete na Dominika Haška, ale podobnou slávu má na svém kontě i Carey Price. Toho si v draftu v roce 2005 vybral na pátém místě Montreal Canadiens a zdá se, že zde tento skvělý brankář vydrží až do konce kariéry. Smlouva je totiž podepsána až do léta 2026 a není důvod obsazení brankoviště, jakkoliv měnit…

Číslo 31 je pro fanoušky Habs doživotním oblíbencem

Získal si náročný Montreal se vším všudy (i když třeba neúspěch v play-off v roce 2009 mu pořádně okořenili), rodák z Britské Kolumbie má teprve jednatřicet, ale hokej jej baví snad stále víc – a Canadiens s ním, i když si zrovna tým prochází přestavbou a výsledky nejsou v posledních sezonách kdovíjaké. Draft v roce 2005 přinesl zrod mnoha hvězd, jako první šel na řadu Sidney Crosby, následován Jackem Johnsonem, Anže Kopitarem nebo Mattem Niskanenem. Pátým celkově a prvním z brankářů byl právě Carey Price, jemuž tehdy bylo ještě sedmnáct let, ale ve WHL dosahoval skoro až neuvěřitelných čísel. Copak je normální a běžné, aby měl mladík v této juniorské lize statistiku úspěšných zákroků na hranici 92 procent?

Price se stal hvězdou juniorského šampionátu v roce 2007, kde Kanadě vychytal v senzačním tažení zlato, když v semifinále vyřadil domácí Švédy a ve finále si poradil také s ruskými střelci. O sedm let později pak přišel vrchol jeho kariéry, nominace na olympiádu do Soči, kde Kanada zkrátka neměla soupeře – ale bez Price v brance by byla nepochybně mnohem zranitelnější. Titul získal i na Světovém poháru v roce 2016, kde příjemně zahájil sezonu pro celou Kanadu.

A jak to bude dál? Kam až dokráčí Canadiens?

Bohužel, Price má trochu smůlu na tým – alespoň v NHL. Nikdy se nedostal přes druhé kolo play-off, dokonce v něm už dvakrát chyběl a rozhodně ne svou vinou. Vždyť ve vyřazovacích bojích zatím vždycky zářil, a i díky tomu se dočkal v roce 2017 přímo pohádkového kontraktu o dalších osm let. Rodák z Vancouveru vydělává v průměru 10,5 milionu amerických dolarů hrubého ročně, mezi brankáři tak jasně dominuje.

Vše pro fanoušky NHL

Patří ostatně k tomu nejzkušenějšímu, co současná NHL nabízí. 41. místo v počtu odehraných zápasů mezi brankáři historie – 624 startů ve třinácti sezonách. Lépe je na tom z aktivních maskovaných mužů jen Kari Lehtonen s Henrikem Lundqvistem. V brance Canadiens si drží úspěšnost 91,8 %, což je zvláště poslední roky při kvalitě obrany hodně složitá věc, i když situace se pomaličku vylepšuje.

Osobní život aneb skvělé zázemí pro hokejovou star

Price je ženatý, s Angelou (za svobodna Webberovou) se seznámil už při svých juniorských hokejových letech v Tri-City Americans. Mají spolu už dvě dcery, brali se v srpnu 2013 ve městě Bentonu. Potkali se přitom při rande naslepo, Angelina kamarádka chodila tehdy s Priceovým spolubydlícím a slovo dalo slovo…

Podobně jako řada dalších moderně laděných brankářů, i Price chytá stylem „motýlek“ a vyniká perfektními reflexy. I díky tomu byl letos už posedmé v kariéře vybrán do NHL All-Star Game, víkendu plného zábavy a oddechu se ale podobně jako Alexander Ovečkin nezúčastnil. V roce 2015 získal William M. Jennings Trophy, stejně jako Hartovu a Vezinovu trofej. Snad jen škoda, že v této sezoně se počet odchytaných utkání play-off zastavil na dvanáctce. Jaké to asi bude v příštím ročníku, dočká se Price konečně alespoň konferenčního finále? V jednatřiceti má ještě dost času, vyzrálým brankářem se vším všudy je ale už teď!

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *