Co je flex hokejky

Správně zvolený flex hokejky Vám pomůže zlepšit sílu a přesnost každé střely, naopak špatně zvolený flex zhoršuje razanci i přesnost. U mnoha hráčů jsem se každodenně setkával s problémem nevhodně zvolené tvrdosti hokejky. Ať už měl hráč příliš měkkou, nebo tvrdou hokejku, výsledek byl vždy stejný.  Střela neměla příliš velkou razanci, ani přesnost. V tomto článku se Vám pokusím pomoci s výběrem vhodné

Co je flex hokejky

Správně zvolený flex hokejky Vám pomůže zlepšit sílu a přesnost každé střely, naopak špatně zvolený flex zhoršuje razanci i přesnost. U mnoha hráčů jsem se každodenně setkával s problémem nevhodně zvolené tvrdosti hokejky. Ať už měl hráč příliš měkkou, nebo tvrdou hokejku, výsledek byl vždy stejný.  Střela neměla příliš velkou razanci, ani přesnost. V tomto článku se Vám pokusím pomoci s výběrem vhodné tvrdosti hokejky.

Rozdělení tvrdosti hokejek

Novodobé kompozitové hokejky,  jsou kromě různorodých hokejových značek dále rozděleny dle tvrdosti, neboli flexu.  Flex je anglický výraz, který číselně označuje tvrdost hole, tedy jakou váhou budete muset tlačit do hokejky, aby došlo k jejímu prohnutí. Aby to nebylo tak jednoduché číselný údaj je udávaný v librách (pound 453,6 g). Test z matematiky, jakou silou budete muset tlačit do hokejky s flexem 100 aby jste ji prohnuli? Pro přehled jsme Vám připravili přehled standardních tvrdosti hokejek.

Dětské hokejky – Youth

  • Flex 42 – Hokejka flex 42 je velmi ojedinělým druhem tvrdosti hole. I když by měla být označena jako juniorská hůl, je řazena mezi YTH, tedy dětské hokejky. Ideálně ji tak můžeme zařadit jako spojnici, mezi dětskými a juniorskými holemi. Tento netradiční flex nabízí pouze hokejky Bauer a věkové zařazení je 4-8 let.
  • Flex 40 – Kompozitová hokejka flex 40 je určena pro nejmenší hráče ve věku 4-8 let. Pro tuto kategorii je flex 40 ideální. Číslo flexu hokejky 40 označuje, jakou váhou/ silou je nutné se do hole opřít, aby došlo k prohnutí hole při střelbě a tím i přenosu energie do hole vložené.
  • Flex 35 – Hokejka flex 35 je skvělou volbou pro nejmenší hokejisty. Nízký flex hokejky poskytuje nejmenším hráčům dostatečnou pružnost hole, díky čemuž již brzy zvládnou trefit horní část hokejové branky.
  • Flex 30 – Flex hokejky 30 je určen pro nejmenší hráče ve věku od 3 do 6 let. Hokejky s takto nízkým flexem mají užší úchop díky tenčímu shaftu, jsou kratší, aby je nebylo třeba příliš zkracovat a i jejich čepel je přizpůsobena pro snadnější ovládání dítětem.

Juniorské hokejky

  • Flex 60 – Hokejka flex 60 je nejvyšší tvrdostí u juniorských kompozitových holí. Hůl je určena pro hokejisty ve věku 8-14 let, kteří ještě nevyužijí tvrdší a delší hole z kategorie Intermediate. Pokud tedy vašemu dítěti nestačí flex 50, vyšší tvrdost jistě ocení.
  • Flex 52 – Hokejka flex 52 je určena mladším hokejistům ve věku 8-12 let. Flex 52 pochází povětšinou z dílny renomované značky Bauer, která své hole odlišuje od konkurenčních značek vyšším flexem. Nemusíte se však obávat, že by tím vznikl nějaký výrazný rozdíl. Rozdílnou tvrdost ani nepoznáte.
  • Flex 50 – Kompozitová hokejka flex 50 patří mezi nejběžnější juniorské hokejky. Tyto hokejky jsou určeny pro hráče ve věku 4-8 let. Flex hokejky 50 označuje, jakou sílu/váhu musíte vynaložit, aby došlo k prohnutí hole a tím i k přenosu této energie do střelby.
  • Flex 45 – Hokejka flex 45 je jednou z měkčích variant, které jsou u dětských hokejek nabízeny a nejčastěji ho naleznete u holí značky Bauer.

Rozdíly mezi YouthJuniorskou a Intermediate holí jsou velmi malé, avšak pro dítě významné. Liší se zejména v šířce shaftu hokejky. Správná šířka také napomáhá při střelbě. Pokud dítě není schopno zcela obepnout hokejku, nebo ji kvůli šířce udržet v rukavici, je to velký problém a bude se s hokejkou velmi trápit. Naopak příliš úzká hokejka Vám bude v rukavici prokluzovat.

Intermediate hokejky – přechod mezi juniorskou a seniorskou holí

  • Hokejka flex 67 je další z forem odlišných flexů, které vyrábí hokejový výrobce Bauer. Flex 67 je určen pro starší hráče ve věku okolo 13-15 let, kteří již potřebují tvrdší hůl, ale ne širší úchop.
  • Hokejka flex 65 patří do kategorie juniorských hokejek, ale svoji tvrdostí zasahuje i do kategorie Intermediate. Flex 65 je vhodný pro starší žáky, kteří již potřebují tvrdší hokejku, s širším (INT) úchopem. Většina výrobců hokejek již u všech holí s flexem nad 60 automaticky rozšiřuje shaft, ale najdou se i vyjímky. Je tedy dobré hůl vždy před nákupem zkontrolovat.
  • Flex 55 – Kompozitová hokejka flex 55 je vcelku novým druhem tvrdosti u intermediate holí. Tyto hokejky jsou každoročně upravovány dle požadavků trhu a tak je i flex je nutné upravovat. Hokejka flex 55 je určena pro starší hráče ve věku 8-14 let, kterí potřebují delší hokejku.

Seniorské hokejky

  • 112 flex – Hokejka s flexem 112 je jednou z nejtvrdších, které se na pultech obchodů dali historicky sehnat. Nječastěji se jednalo o hokejky Warrior, které proslavil Slovenský obr Zdeno Chára. S aktuálním trendem snižováním tvrdosti hole je však již velmi těžké ji nalézt.
  • 102 flex – Hokejka s flexem 102 je speciálním druhem flexu z dílny největšího výrobce hokejové výstroje, Bauer Hockey. Flex 102 je poměrně známý a velmi oblíbený u hráčů, kteří vyžadují tvrdší hole. I když většina hokejových výrobců srovnala flex hole na 100, Bauer zvolil o 2 body tvrdší variantu, čímž se odlišil. I když jsou rozdíly minimální, stejně může přechod mezi flexi způsobit problém.
  • 100 flex – Kompozitová hokejka flex 100 patří mezi nejtvrdší běžně prodávané hokejky. Po zavedení kompozitových holí na trh většina hráčů nastupovala s flexem 100, někdy i více – flex 110 a flex 120 byl celkem běžným standardem. Postupem času však hráči objevili kouzlo měkčích holí, a tak dnes není tolik k vidění.
  • 95 flex – Hokejka s flexem je řazena mezi tvrdší kompozitové hole, které lze na pultech obchodů sehnat. Tento flex si většinou vybírají vyšší hráči, s váhou okolo 100kg, nebo zastánci tvrdých hokejek.
  • 90 flex – Hokejka s flexem 90 je pomyslným prvním stupněm ve větší tvrdosti holí.
  • 87 flex – Hokejka s flexem 87 je dalším z typických flexů z dílny Bauer Hockey. Nejpoužívanější flex u kompozitových hokejek je považován flex 85, ale to by nebyl Bauer, aby si to neupravil pro své hole.
  • 85 flex – Kompozitová hokejka flex 85 je nejvíce používanou tvrdostí hokejek. Seniorské hole jsou určeny pro hráče od 14 let a právě nejvíce hráčů v tomto věku přejde a dále zůstane na holích této tvrdosti.
  • 80 flex – Hokejka ve flexu 80 je vhodným startem do světa seniorských holí. Flex hokejky 80 je vhodný také jako přechod z Intermediate holí do seniorských, kdy si hráč musí zvykat nejen na vyšší tvrdost, ale i na širší úchop hokejky.
  • Hokejka flex 77 je typickým představitelem flexu z dílny Bauer. Hokejky Bauer se vždy snaží nějak odlišit od konkurence a proto vymýšlí i tyto nevšední druhy tvrdostí hokejek. Hokejka s flexem 77 je určena pro hráče, kteří mají rádi měkčí hole, nebo pro hráče, kteří přecházejí z intermediate holí, na seniorské.
  • Kompozitová hokejka flex 75 patří svojí tvrdostí mezi nejměkčí seniorské hokejky. Seniorské hole jsou určeny pro hráče od 14 let a právě flex 75 je ideální pro přechod z intermediate na seniorskou hokejku. Kompozitová hokejka flex 75 je již svoji délkou i šířkou úchopu standardní seniorská hůl a je čím dál tím více vyhledávána mezi hokejisty. Pokud má hokejka dostatečně tvrdou čepel, je doporučováno snížit flex samotné hokejky.
  • Kompozitová hokejka flex 70 patří do kategorie intermediate holí. Hokejky v této kategorii jsou určeny pro hokejisty ve věku 8-14 let. Hokejka flex 70 je odlišná zejména díky své délce, kdy je delší než juniorské hole, ale kratší než seniorské.

Jiné označení

  • Regular flex = časté označení, se kterým se setkáte u hokejky CCM a označuje tvrdost 85 flex
  • Stiff flex = 100 flex
  • Extra stiff = 110 flex
  • Mid/Intermediate flex – hokejky ve flexu 55,60,70 mohou nést i toto označení

Značka Bauer v tomto směru dělá trochu „bordel“, jelikož označuje své hokejky jiným než standardním číslem. Často tak narazíte na flex 67, 77, 87..

Nedržte se věku jako jediného faktoru při výběru hokejky. Je mnoho mladých hráčů, kteří mají větší ruce/ delší prsty (velikost rukavice 14 a více) již ve velmi mladém věku, nebo dospějí dříve a potřebují seniorskou hůl. Nejtěžší přechod bude pro hráče z intermediate holí na seniorské, kdy je rozšíření shaftu i čepele opravdu znatelné. Tento skok se však časem srovná a zvykne si opravdu každý.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *