Pokud sledujete zápasy NHL, můžete si občas všimnout záběrů na střídačku, kdy si hokejisté k něčemu čichají, což je doprovázeno mnoha grimasami. O co se jedná?

Dříve byla mezi hokejisty velmi populární francovka, která pomáhá, ale nejen na bolavé klouby, ale běžně byla užívána vnitřně. Hlt francovky, namazat pod nos a rázem jste se cítili, jako by se vám zdvojnásobil objem plic. Dnes je mezi hráči nejvíce oblíbené čichání čpavkové soli.

Kapsle Amonné čpavkové soli pomáhá hráčům k nastartování před, ale i během zápasu. Stačí kapsli rozlomit a čichnout si. I Když se nejedná o zrovna příjemný zážitek, efekt se dostaví okamžitě. Stejnou kapsli používají zdravotníci v případě omdlení, nebo u bojových sportů po knockoutu jednoho ze zápasů. Smrad, který z kapsle vás rychle probere.

O tom jaký je to smrad svědčí i to, jaké grimasy u toho hráči dělají. Jak řekl útočník Kyle Palmieri z New Jersey, „Smrdí to jako hovno“.

Z čeho se kapsle skládá?

Jedna kapsle obsahuje  0,03 mililitrů tekutiny, kterou tvoří z 35 % alkohol, 15 % amoniaku a 50 % dalších přísad, které však obal neprozrazuje.

Pokud se obáváte o zdravotní následky, nebo dopingovou kontrolu, nemusíte se bát. Vše je povolené a bezpečné. Každopádně nic se nemá přehánět a dětem jistě do rukou nepatří.

A co vy? Máte s čpavkem zkušenosti, nebo jste radši pro panáka francovky?

Hledal jsem tyčinky na českém internetu, ale nenalezl, pokud máte nějaký typ, kde je možné čichací sůl zakoupit, přidejte odkaz níže.

Sdílet na Pinterestu