čichací sůl

Pokud sledujete zápasy NHL, můžete si občas všimnout záběrů na střídačku, kdy si hokejisté k něčemu čichají, což je doprovázeno mnoha grimasami. O co se jedná? Dříve byla mezi hokejisty velmi populární francovka, která pomáhá, ale nejen na bolavé klouby, ale běžně byla užívána vnitřně. Hlt francovky, namazat pod nos a rázem jste se cítili, jako by se vám zdvojnásobil objem plic. Dnes je mezi hráči nejvíce oblíbené čichání čpavkové soli.

amonná sůl

Kapsle Amonné čpavkové soli pomáhá hráčům k nastartování před, ale i během zápasu. Stačí kapsli rozlomit a čichnout si. I Když se nejedná o zrovna příjemný zážitek, efekt se dostaví okamžitě. Stejnou kapsli používají zdravotníci v případě omdlení, nebo u bojových sportů po knockoutu jednoho ze zápasů. Smrad, který z kapsle vás rychle probere.

 

Z čeho se kapsle skládá?

Jedna kapsle obsahuje  0,03 mililitrů tekutiny, kterou tvoří z 35 % alkohol, 15 % amoniaku a 50 % dalších přísad, které však obal neprozrazuje. Pokud se obáváte o zdravotní následky, nebo dopingovou kontrolu, nemusíte se bát. Vše je povolené a bezpečné. Každopádně nic se nemá přehánět a dětem jistě do rukou nepatří.

Jaký má čichací sůl efekt?

Efekt čichací soli spočívá v tom, že při jejím vdechnutí dojde skrz dýchací soustavu k aktivaci sympatiku, což spouští reakci organismu do „bojového stavu“ V těle dochází k roztažení plicních sklípků. zvýší se tepová frekvence, roztáhnou se cévy a zlepší se zásobení svalů živinami. I když se jedná o krátkodobý efekt, v rámci nabuzení to 100% pomáhá. Určitě nedoporučujeme používat sůl častěji, je to přeci jen pro tělo šok. Nebezpečnější alternativou je dýchání čpavku, zde však může docházet k poleptání sliznice a poškození mozku. Raději to ani nezkoušejte.

O tom jaký je to smrad svědčí i to, jaké grimasy u toho hráči dělají. Jak řekl útočník Kyle Palmieri z New Jersey, „Smrdí to jako hovno“.

 

A co vy? Máte s čpavkem zkušenosti, nebo jste radši pro panáka francovky? Hledal jsem tyčinky na českém internetu, ale nenalezl, pokud máte nějaký typ, kde je možné čichací sůl zakoupit, přidejte odkaz níže.

Autor: Jiří Tobiáš  / Foto: NHL.com