Přišel, viděl a sbíral (většinou) zlaté medaile, užil si také báječnou kariéru v zámoří. Řeč je o synu Františka Výborného Davidovi, centru k pohledání, jenž se prosadil do nejslavnější hokejové ligy světa až na druhý pokus – ale zato opravdu výrazně. Protože hrál za Columbus Blue Jackets, v době Zlatého hattricku 1999-2001 nemusel vynechat ani jedno mistrovství světa. Jednoduše se s Modrokabátníky nedostal do play-off NHL…

Jako profesionál začínal ve Spartě, dnes je spjatý s Mladou Boleslaví

Rodák z Jihlavy začínal v devadesátých letech kariéru v pražské Spartě, odkud jej asi bude pamatovat většina hokejových fanoušků, kteří sledovali tento sport v době Libora a Martina Procházky, Pavla Patery nebo Františka Kučery. I když si ze Sparty odskočil do zámoří, aby zde odkroutil jednu sezonu za Cape Breton Oilers nebo do švédského MoDo Hockey, zůstal rudému dresu věrný podstatnou část kariéry. Pak už jej ale zlákala NHL.

V roce 1993 jej sice poměrně vysoko (33. celkově) draftoval Edmonton Oilers, ale celou svou zámořskou štaci odehrál v dresu Columbusu, kde se dokonce vypracoval do pozice asistenta kapitána. 543 utkání, to už něco znamená, zvláště přidal-li k nim David také 317 kanadských bodů (113+204) a také naprosté minimum trestných minut (228). 22 branek v sezoně, takový výsledek by byl dnes přijatelný pro naprostou většinu českých hráčů za Velkou louží. Zahrál si s Rickem Nashem, Sergejem Fjodorovem nebo Adamem Footem, v Columbusu sloužila i početná česká legie – Rostislav Klesla, Jaroslav Balaštík, Jan Hrdina nebo Martin Prusek. David se tu určitě nenudil…

A jak to bylo v reprezentaci? Jedna sláva za druhou

David Výborný se zaskvěl i na několika světových šampionátech. Odehrál na nich celkem 102 utkání s bilancí 63 kanadských bodů (27+36), v historických tabulkách je v počtu startů čtrnáctý – jen těsně třeba za Valerijem Charlamovem, Oldřichem Machačem nebo Petterim Nummelinem. Takže poměrně dobrá společnost, že?

Pět zlatých medailí, jedna stříbrná a dvě bronzové, co víc ještě dodat? Veleúspěšné období českého hokeje, zvláště pokud se podíváme na mizérii trvající od roku 2012. Senzační stříbro z Rigy 2006, ale také Vídeň v letech 2005 a 1996. I o tom jsou dějiny českého hokeje a zlatým písmem je tehdy psal syn Františka Výborného, rovněž bývalého hokejisty a také uznávaného kouče. Vše okořenil ještě semifinálovou účastí na Světovém poháru v roce 2004 a bronzovou medailí z olympiády v Turíně.

david výborný

Mladá Boleslav, poslední štace na sklonku aktivní dráhy

Poslední roky kariéry strávil David Výborný v Mladé Boleslavi, tamní klub vyvedl do extraligy a v březnu 2016 oznámil konec bohaté kariéry na prahu čtyřicítky. Na svůj pokrok v BK Mladá Boleslav může být opravdu pyšný, v roli kapitána si zahrál i pár úspěšných play-off a i po odchodu ze Sparty rozhodně patřil k tomu nejlepšímu, co česká nejvyšší soutěž svým divákům nabídla.

 

 

Číslo devět na dresu tak skutečně vstoupilo do dějin, i když konec kariéry byl spíš trochu smutný. V play-off 2016 se David zranil a když lékaři prokázali, že se už nestihne během probíhajících bojů vrátit na led, oznámil svůj konec s hokejem už 15. března. Jednu sezonu si zkusil i jako sportovní manažer, zde ale nenašel potřebnou motivaci a s hokejem skončil i jako člen boleslavské exekutivy. Nyní se David Výborný věnuje pražským nemovitostem a v hokejové dráze členů rodiny pokračuje jeho neteř Nicole. Donedávna ještě hrál za Spartu i jeho švagr Jaroslav Hlinka.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor: Jiří Tobiáš

Jmenuji se Jiří Tobiáš a již více než 30 let se jako hráč, prodejce a bloger pohybuji v hokejovém prostředí. Rád zkoumám a testuji hokejové vybavení, o kterém následně píši recenze na tomto blogu. S příspěvky pod hlavičkou Hokejman se můžete setkat také na sociálních sítích jako je Facebook, či Instagram. Chcete se mnou spolupracovat, probrat nejnovější hokejky, nebo mi sdělit svůj názor k článku? Neváhejte mě kontaktovat.