Často se setkávám s rodiči, kteří přivedou děti na lekce bruslení a po první lekci zjistí, že pro dítě vybrali špatné brusle. Nejčastější chyba rodiče je, že nechá dítě, aby si brusle samo vybralo. Většina dětí a speciálně dívek, se rozhoduje na základě zevní podoby bruslí. Pokud mají brusle prvky Hello KittyBarbie, nebo jiné pohádkové motivy, je u dětí vyhráno. Nicméně ve většině případů, jsou tyto brusle k ničemu. Právě proto jsem sepsal několik rad, jak vybrat vhodné brusle pro dítě.

 

SPRÁVNÉ ZIMNÍ BRUSLE

Děti jsou velmi kreativní a jejich vnímání lze jednoduše zacílit pomocí pestré barvy. Výrobci hraček a vlastně i veškerého dětského vybavení to ví, a proto nabízí nejrůznější množství produktů v mnoha barevných kombinacích. U sportovního vybavení je to samosebou stejné, ale je třeba řešit více než jen design. Stejně tak, jako že nekoupíte dítěti nebezpečnou hračku, tak by jste neměli kupovat zimní brusle, které budou pro dítě nebezpečné. Jak tedy vybrat správné brusle? Stačí se držet několika základních pravidel.

1) zimní brusle nejsou lyžařské přeskáče

Spojení zimní brusle svádí k tomu, že si je mnoho rodičů spojí se zimní botou, nebo lyžářským botám. U těchto bot je vyžadováno, aby byla noha v teple, v měkkém prostředí, s dostatkem prostoru pro pohyb v botě. Pokud ovšem máte takovéto parametry u brusle, budete mít problém v zatáčkách, při brzdění i při běžném stání. Volný prostor v botě a bruslení nejde dohromady!  Správná brusle má pevně obepnout nohu ze všech stran, držet její klenbu a umožnit zapření se o brusli. Díky tomu získáte lepší stabilitu při změně směru, nebudete prolamovat kotníky jak modelka na podpatcích, a můžete se klidně věnovat bruslení.

2) nože se zoubky jsou pouze pro krasobruslaře

Zejména u bruslí pro děvčata, jsou na přední straně nožů přidány zoubky, které slouží  okamžitému zaseknutí do ledu. Toto zasekávání využívají pouze krasobruslaři při svých skocích. Běžný uživatel bruslí je nikdy nevyužije, nelze s nimi zastavit, jen vás ohrožují na zdraví. Pokud nevědomky zavadíte zoubky o led, dojde k zaseknutí do ledu a budete se rychle poroučet k zemi. Tyto pády bývají velmi nebezpečné a bolestivé. Pokud již brusle se zoubky máte, doporučuji je nechat zabrousit do kulata, aby Vám, nebo dítěti nehrozilo nebezpečí.

ROZTAHOVACÍ BOTA, NENÍ SPRÁVNÁ NOTA

Ve snaze ušetřit rodičům peníze vznikají i „takové speciály“, jako jsou například roztahovací brusle, které mají pokrýt i několik velikostí nohy uživatele. Určitě se jedná o zajímavý nápad, ale u těchto bruslí je nevýhoda, že je na nich nastavený nůž v univerzální velikosti. Ze začátku  je tak pro bruslaře nůž dlouhý takže o něj zakopává a později po roztažení je zase krátký, takže je na bruslích těžké držet stabilitu. Tyto brusle tedy nedoporučuji.

 DÍVČÍ ZIMNÍ BRUSLE

Vím že pro mnohé rodiče je argument, že pro dívky nejsou žádné pořádné brusle v holčičím designu, což je pravda, ale i z hokejové brusle se dá udělat brusle, která se bude holkám líbit. Stačí zapojit doplňky jako jsou barevné tkaničky, barevné nože, nebo holdery a hned je na světě zajímavá brusle.

Na jaké brusle vsadíte při výběru vy? Napište nám.