hatrick gordie howe

Hattrick Gordieho Howea aneb co to vlastně znamená

Hokejový slang, alespoň v jeho základech, zná snad každý sportovní fanoušek, a to včetně těch, kteří se k tomuto sportu upínají jen během květnového světového šampionátu. Někdy se ale vžije skutečně netradiční označení, které je spjaté s nějakým konkrétním hráčem. Hattrick, jak všichni vědí, znamená tři branky téhož hráče v jednom utkání. Čistý hattrick jsou tři branky za třetinu

Hattrick Gordieho Howea aneb co to vlastně znamená

Hokejový slang, alespoň v jeho základech, zná snad každý sportovní fanoušek, a to včetně těch, kteří se k tomuto sportu upínají jen během květnového světového šampionátu. Někdy se ale vžije skutečně netradiční označení, které je spjaté s nějakým konkrétním hráčem. Hattrick, jak všichni vědí, znamená tři branky téhož hráče v jednom utkání. Čistý hattrick jsou tři branky za třetinu nebo poločas, což už je skutečně husarský kousek. Co ale znamená hattrick Gordieho Howea, nesoucí jméno legendy kanadského hokeje?

Mr. Hockey už bohužel není mezi námi…

Jedna z největších hvězd v historii Detroitu Red Wings a NHL vůbec. Čtyřnásobný držitel Stanleyova poháru, který šestkrát získal trofej Arta Rosse pro nejproduktivnějšího hráče sezony a v roce 1972 se dostal do Hokejové síně slávy. Gordie Howe zemřel v požehnaném věku 88 let v roce 2016 v americkém Ohiu, ale jeho přezdívka Mr. Hockey mluví za vše – byl mužem, jenž hokej prostě miloval a v NHL nebo konkurenční WHA nastupoval ještě po padesátých narozeninách. Nikdy nehrál na vrcholných mezinárodních akcích s výjimkou Summit74, kde rozhodně proti ruským hvězdám nebyl do počtu, ale v NHL nastřádal 1767 startů – a jeho rekord platí dodnes, nezdá se, že by se narodil hráč, který ho překoná. Kariéra Jaromíra Jágra už v NHL dávno skončila a jiní aktivní hráči se Howeovi ani zdaleka neblíží.

Vše pro fanoušky NHL

Gordie byl hokejista každým coulem, dokázal branky sám dávat, elegantně na ně nahrávat a také se nebál shodit rukavice a dát si pěkných pár úderů s tvrdým chlapem v dresu soupeře. Právě odtud pochází slangový výraz „Hattrick Gordieho Howea“. Museli jste k němu splnit hned tři úkoly. Vstřelit branku a zaznamenat asistenci, to se asi povede hodně hráčům – ale ještě k tomu absolvovat bitku už není úplná samozřejmost. Ale Gordie takových hattricků nasbíral hodně, nakonec statistiky mluví za vše – 1767 startů v NHL, 801 branek, 1049 asistencí a 1685 trestných minut. V rámci dnes již zaniklé WHA pak byl podobně akční (419 zápasů, 174 branek, 334 asistencí a 399 minut na trestné lavici).

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *