
Historie hokejového plexi je velmi „bohatá“ na zranění hráčů. Hokejové plexi, ang. „visor“, se na hokejových helmách začalo objevovat jako ochranný prvek postupně od 60. let 20. století, kdy se hráči a ligy začaly zaměřovat na bezpečnost obličeje. Prvním dokumentovaným případem nošení plexi je vynález Kennetha Williama Claye v roce 1964. Clay, hráč z týmu Vanderhoof Bears, přišel o zrak v jednom oku po zásahu hokejkou a po rekonvalescenci si vytvořil první průhledný plastový štítek, který připevnil na helmu. Tento inovativní krok vyvolal rozruch – komentátoři ho nazvali „rybí mísou“ nebo „čelním sklem“, ale přesto položil základy pro moderní ochranu obličeje. Tato původní helma s plexi bohužel nebyla zachována, protože shořela při požáru arény ve Vanderhoofu.
Historie NHL plná zranění
Historie nošení plexi je plná zajímavostí. Hokejové plexi se dostalo do zájmu až v 70. letech, kdy kanadský oftalmolog Tom Pashby, prezident Canadian Standards Association, prosazoval povinnost ochrany obličeje po sérii zranění. V roce 1975–1976 se díky jeho úsilí stalo plexi povinným pro amatérský hokej v Kanadě, což snížilo počet očních zranění z 258 (včetně 43 oslepnutí) na výrazně nižší čísla.
Mezi známé případy zranění patří Greg Neeld, jehož kariéra skončila v roce 1973 po zásahu hokejkou do oka ve věku 18 let. Po operaci se vrátil s vlastním plexi a hrál v WHA. Jeho případ podnítil diskuse o bezpečnosti hokejistů. Další významnou událostí bylo zranění Bryana Berarda v roce 2000, kdy ho Marian Hossa neúmyslně zasáhl hokejkou do oka, což vedlo k sedmi operacím a trvalé ztrátě zraku v jednom oku. Berard se vrátil do NHL, ale s omezenými schopnostmi. V roce 2013 NHL zavedla povinné nošení plexi pro nové hráče, částečně díky podobným incidentům, jako byl zásah puku nad oko Marca Staala v roce 2013, který ho na čas vyřadil ze hry.
Další poranění oka v hokeji
Jindřich Abdul
V 19 letech, při zápase juniorského týmu Znojma proti Vídni, ho nešťastně zasáhl soupeř hokejkou do oka. Utrpěl těžké poranění, které ohrozilo nejen jeho zrak, ale i celou hokejovou kariéru. Dodnes uvádí, že nese následky a musel upravit styl hry.
Tomáš Smejkal
V roce 2017 ho zasáhl puk přímo do oka, což vedlo k vážnému poškození zraku. Zranění si vyžádalo operaci a kvůli trvalým následkům musel svou aktivní kariéru předčasně ukončit.
I přes pokrok však zranění níže pod plexisklem, jako ztráta zubů nebo fraktury čelisti, zůstávají běžná, což ukazuje na stále nedostatečnou ochranu. Historie ukazuje, jak se bezpečnost stává klíčovou součástí hokeje, přesto zůstává otázkou, zda jednou budou povinné celoobličejové plexi jako plná ochrana obličeje.
Mgr. Jiří Tobiáš
AutorJiž více než 30 let se jako hráč, prodejce a bloger pohybuji v hokejovém prostředí. Rád zkoumám a testuji hokejové vybavení, o kterém následně píši recenze na tomto blogu.
Napsat komentář