jak vybrat hokejové plexi

Jak vybrat hokejové plexi

Hokejové plexi chrání oči a obličej (nebo jeho část), a je povinnou součástí hokejové výstroje. Plexi poskytuje široký rozhled během hry, čímž ovlivňuje výkon hráče na ledě. V tomto článku vám shrneme několik klíčových faktorů, které je třeba při výběru hokejového plexi zvážit. Historie hokejové plexi Hokejové plexi je „ve hře“ od počátku 70. let,

Jak vybrat hokejové plexi

Hokejové plexi chrání oči a obličej (nebo jeho část), a je povinnou součástí hokejové výstroje. Plexi poskytuje široký rozhled během hry, čímž ovlivňuje výkon hráče na ledě. V tomto článku vám shrneme několik klíčových faktorů, které je třeba při výběru hokejového plexi zvážit.

Historie hokejové plexi

Hokejové plexi je „ve hře“ od počátku 70. let, kdy nadějný hráč NHL Greg Neeld nešťastnou náhodou přišel o levé oko. Neeld a jeho otec přepracovali hokejovou mřížku tak, aby mohl i nadále hrát a zůstat chráněný. Dráty před očima nahradili průhledným plastem, čímž se výrazně zlepšila viditelnost. Během následujících let se výrobci hokejové výstroje začali zabývat ochranou očí a vznikali první plexi, podobné těm dnešním.

Z čeho se vyrábí plexi?

Hokejové plexi se obvykle vyrábí ze dvou materiálů: polykarbonátu nebo z vysoce odolného akrylu. Polykarbonát je odolnější proti nárazu a je u něj menší pravděpodobnost rozbití, ale je náchylný k poškrábání. Akrylát je méně náchylný k poškrábání, ale je více náchylný k roztříštění při nárazu. Ideální je tedy kombinace těchto dvou materiálů.

Typy hokejových plexi

Hokejové plexi se vyrábějí v různých velikostech a tvarech. Je na zvážení hráče, jaký si vybere.

 • celoobličejové plexi – tedy celoobličejový kryt se zabudovaným chráničem brady, je bezpečnou variantou, která umožňuje plný výhled na hru. Nevýhodou je zamlžování. (tip: hledejte plexi s označením antifog)
 • plexi – označuje klasickou variantu ochrany, která sahá pouze po špičku nosu. Zbytek tváře hráče je tak vystaven riziku zranění. Mezi kladné faktory patří také plný přísun vzduchu.
 • Hybridní plexi – kombinace plexi a hokejové mřížky je velmi oblíbenou variantou u dětí. Usnadňuje viditelnost.

Vyberte si ochranu obličeje

3 kroky k výběru plexi

 • Kompatibilita – ujistěte se že vámi vybrané plexi je kompatibilní s vaším modelem hokejové helmy. Různé značky a modely přileb mohou vyžadovat různé typy upevnění.
 • Bezpečnost – ujistěte se, že dané plexi splňuje bezpečnostní certifikační normy, například HECC nebo CSA(Hockey Equipment Certification Council, Canadian Standards Association).
 • Zvolte velikost a typ plexi, který vás bude chránit a splňuje parametry pro soutěžní hokej.

Pravidla týkající se ochrany obličeje

 • Všichni hráči narození po 31. prosinci 1974 musí nosit jako ochranu obličeje alespoň chránič očí
 • Hráčům není dovoleno nosit barevný či zabarvený chránič očí
 • Chránič očí musí být připevněný k helmě po stranách tak, aby nemohl být zvednut nahoru.
 • Hráč, jehož chránič očí během hry praskne nebo se rozbije, musí okamžitě opustit led.
 • Chránič očí musí být správně připevněn k helmě a musí být natolik velký, aby zajistil adekvátní ochranu očí, tedy zcela zakryl oči a nos
 • Ženy nemají povoleno hrát bez celoobličejového krytu

Mějte na paměti, že plexi je nutné vyměnit, pokud se poškrábe nebo poškodí, protože to může ovlivnit váš výhled na ledě. Před každým ledem je vhodné jej vizuálně zkontrolovat a v případě prasklin plexi vyměnit. Pro zachování delší životnosti plexi doporučujeme převážet helmu v oddělené kapse hokejové tašky, aby se zamezilo kontaktu s další výstrojí a možnému poškrábání, ideální variantou je převoz v ochranném vaku.

Související produkty

Mohlo by vás zajímat

6 komentářů: „Jak vybrat hokejové plexi“

 1. David l. avatar
  David l.

  Skvělý článek, díky za informace a zajímavostí z historie…

 2. Mirka avatar
  Mirka

  Opravdu bych vám chtěla poděkovat za tento skvělý článek! Můj muž je velkým fanouškem hokeje a chtěla jsem pro něj vybrat plexi na helmu pro jeho hobby hokej . Vaše podrobné informace mi pomohly Velké díky za vaši skvělou práci!“

 3. Jiří Tobiáš avatar
  Jiří Tobiáš

  Dobrý den Mirko,

  moc děkujeme za pochvalu, budeme rádi, když i další články pomohou.
  J.

 4. Jiří Tobiáš avatar
  Jiří Tobiáš

  Děkujeme Davide,
  jsme rádi že vás článek zaujal.

 5. Jirka smutny avatar
  Jirka smutny

  Je rozdil mezi plexi z prodejny a tim co maji v NHL? Maji neco lepšího?

 6. Jiří Tobiáš avatar
  Jiří Tobiáš

  Dobrý den,
  ne je to velmi podobné, jen se může stát, že se značka, či typ do ČR nedováží. Pro příklad Pastrňák hraje aktuálně s plexi Bauer 55P. J.T

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *