historie hokejového puku

Historie hokejového puku

Nejstarší poznatky o hokeji praví, že se první hokejové zápasy hráli s kousky zmrzlého kravince. Od té doby jsme se tvar a funkčnost puků výrazně posunuli, a i díky tomu můžeme dnes sledovat rychlé kombinace, které by si v počátcích hokeje dokázal jen málokdo představit. Pojďme se podívat, jak se vyvíjel hokejový puk během let. Historie puku

Historie hokejového puku

Nejstarší poznatky o hokeji praví, že se první hokejové zápasy hráli s kousky zmrzlého kravince. Od té doby jsme se tvar a funkčnost puků výrazně posunuli, a i díky tomu můžeme dnes sledovat rychlé kombinace, které by si v počátcích hokeje dokázal jen málokdo představit. Pojďme se podívat, jak se vyvíjel hokejový puk během let.

Historie puku

1800

Okolo roku 1800 byly k lednímu hokeji využívány dřevěné kuličky. Ty se zprvu zdály být vhodné, ale na ledu byly velmi špatně kontrolovatelné.

1870

Okolo roku 1870 se začaly používat dřevěné kostky nebo také gumové kostky, které byly snadněji ovladatelné na zamrzlém povrchu, ale jejich tvar neumožňoval plynulou hru.

1880

V tomto roce byl konečně vynalezen puk s tvarem, jaký známe. Gumový puk vznikl rozříznutím míčků na lakros. Hrálo se se s jeho střední částí.  

1900

V tomto období se začalo více experimentovat s gumovými sloučeninami, kdy jednotlivé vrstvy gumy byly lepeny dohromady.

1940

Puky jsou vyráběné ze syntetické gumy místo naturální a tento materiál se stává standardem.

1990-91

V této sezóně došlo v rámci NHL k regulaci a pevnému zavedení rozměrů a hmotnosti hokejového puku.

Kvalitní puky od prověřených výrobců

Moderní hokejový puk

Dle IIHF musí být váha hokejového puku mezi 156-170 gramy. Průměr puku nesmí přesáhnout 6,7 centimetrů a jeho výška 2,54 cm. Boční strana puků musí obsahovat texturu (diamond texture), která dodává puku lepší ovladatelnost hokejkou.

Hlavním materiálem hokejového puku je vulkanizovaná guma, která na rozdíl od naturální nekřehne při nízkých teplotách a je více odolná. Moderní puky se před zápasem chladí, aby jejich vlastnosti byli po celou dobu hraní stejné. Sami rozhodčí během přestávek puky mění za vychlazené.

Do historie puku nesmazatelně patří speciální puk – Fox-track (smart puck), kterým televize Fox používala během zápasů NHL v 90 letech. Puk vysílal pomocí infračervených zářičů signál, který divákům u televize zobrazoval barevně dráhu letu, či jeho rychlost.

Každý výrobce si složení puku přísně střeží, a tak mohou být mezi puky drobné rozdíly. Například Český Gufex je proslulý tím, že jeho puky méně barví mantinely a při rychlosti 180 km/h nerozbijí plexisklo. Tato firma se dlouhodobě pyšní spoluprací s IIHF a tak puky z  Kateřinice na Valašsku najdeme na všech hokejových šampionátech.

Puky pro sběratele

Víte že NASA používá dvoubarevné puky pro cvičení astronautů? S tzv. Two-Tone Hockey Pucks simulují pomocí puků střet s neočekávanými objekty v rámci svého výcviku.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *