K čemu slouží hokejové stulpny

K čemu slouží hokejové stulpny

Hokejové stulpny jsou nezbytnou částí hokejového vybavení, které potřebuje každý hokejista. Stulpny pomáhají udržet chrániče holení na svém místě během pohybu a přispívají k tepelnému komfortu hráče. Jsou také výraznou součástí vzhledu a jednoty hokejových týmů. Vzhledem k tomu, že hokejové stulpny jsou dost volné na to, aby se vešly přes chrániče holení, mohou snadno

K čemu slouží hokejové stulpny

K čemu slouží hokejové stulpny

Hokejové stulpny jsou nezbytnou částí hokejového vybavení, které potřebuje každý hokejista. Stulpny pomáhají udržet chrániče holení na svém místě během pohybu a přispívají k tepelnému komfortu hráče. Jsou také výraznou součástí vzhledu a jednoty hokejových týmů. Vzhledem k tomu, že hokejové stulpny jsou dost volné na to, aby se vešly přes chrániče holení, mohou snadno sklouzávat a nahromadit se kolem lýtek a kotníků. K jejich upevnění se nejčastěji používá páska na holeně v kombinaci s hokejovými podvazky, či suspenzoru s podvazky.

Typy hokejových stulpen

V zásadě můžeme hokejové stulpny rozdělit do dvou skupin.

Látkové/síťovinové (mesh)– nejnovější typ hokejových stulpen, který je většinou opatřený suchým zipem, pomocí kterého se stulpny přichytí k šortkám. Na tento typ stulpen je možné aplikovat potisk (sublimací).

Pletené hokejové stulpny (knit) – často označeny jako tréninkové, jsou těžší než síťovinové, ale jsou více odolné. Nemývají suchý zip a nelze na ně aplikovat potisk.

Materiály pro výrobu stulpen

Hokejové stulpny jsou obvykle vyrobeny ze směsi materiálů navržených tak, aby splňovaly specifické potřeby hokejistů. Mezi běžné materiály používané při výrobě hokejových ponožek patří:

Polyester:

 • Polyester je široce používaným materiálem pro výrobu hokejových stulpen díky své trvanlivosti, vlastnostem odvádějícím vlhkost a odolnosti proti pomačkání a srážení. Pomáhá udržet hráče v suchu tím, že odvádí pot od pokožky, a tím podporuje lepší odvod vlhkosti během intenzivního hraní.

Spandex nebo lycra:

 • Tyto materiály se často mísí s polyesterem, aby dodaly tkanině pružnost a elasticitu. Spandex nebo lycra pomáhají stulpnám se přizpůsobit tvaru holení.

Nylon:

 • Nylon je další syntetický materiál, který se běžně používá v hokejových stulpnách. Dodává tkanině pevnost a trvanlivost, takže jsou stulpny více odolnější vůči opotřebení. Nylon také přispívá k celkové pružnosti.

Bavlna:

 • V moderních hokejových stulpnách se méně často používá bavlna, ale s jejím využitím se často experimentuje. Čistě bavlněné stulpny však nejsou pro hokej ideální, protože mají tendenci zadržovat vlhkost a během hry mohou ztěžknout.

Výběr materiálů a střih se může u různých hokejových značek a modelů lišit, ale cílem je poskytnout hráčům kombinaci pohodlí, odolnosti a vlastností odvádějících vlhkost, aby se zvýšil jejich výkon na ledě.

Omotání hokejových stulpen pomocí pásky

 1. Natáhněte si stulpny přes chrániče holení
 2. Přilepte hokejovou pásku na stulpny těsně pod čéškami vašich chráničů a obtočte několik koleček kolem nohy.
 3. Stejný postup proveďte i nad kotníky pokud je chcete mít také dotáhnuté.
 4. Konec pásky si zahněte, aby se vám při sundávání lépe našel

Přichycení stulpen pomocí šortek a podvazků

 1. Oblečte si šortky s suchým zipem/podvazky, které mají suché zipy na stulpny na stehnech. Hokejové šortky mohou být těsné nebo elastické s kapsou na suspenzor.
 2. Natáhněte stulpny nahoru k šortkám a umístěte jejich lem do suchého zipu. V případě podvazků zacvakněte stulpny do klipsen.
 3. Zasuňte si stulpny pod všechny suché zipy a stiskněte je.
 4. Každá stulpna bude upevněna jedním suchým zipem vpředu a jedním vzadu.

Upozornění: Při praní šortek se suchými zipy musíte vždy zipy zavřít, aby se během praní nezanesly nečistoty do zipů.

Související produkty

Mohlo by vás zajímat

2 komentáře: „K čemu slouží hokejové stulpny“

 1. Davides avatar
  Davides

  Budou pletené stulpny drzet na ribanu se suchým zipem?

 2. Jiří Tobiáš avatar
  Jiří Tobiáš

  Dobrý den, spíše nebudou. Krátkodobě mohou držet, ale zanesou suchý zip a ten pak přestane fungovat. Raději si pořiďte štulpny pro tento typ uchycení.
  J.T

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *