čištění hokejové výstroje

Čištění hokejové výstroje

Jen málo věcí v hokeji je tak nepříjemných jako rozepnutí tašky s výstrojí, kdy vás do tváře udeří zápach horší než soupeřův bodyček. Tento zápach vzniká, když necháte vlhkou výstroj po delší dobu v tašce, místo abyste ji nechali pořádně vyvětrat. Hokejová výstroj je ideálním místem pro tvorbu bakterií. Pokud není výstroj dostatečně vysušena a

Čištění hokejové výstroje

čištění hokejové výstroje

Jen málo věcí v hokeji je tak nepříjemných jako rozepnutí tašky s výstrojí, kdy vás do tváře udeří zápach horší než soupeřův bodyček. Tento zápach vzniká, když necháte vlhkou výstroj po delší dobu v tašce, místo abyste ji nechali pořádně vyvětrat. Hokejová výstroj je ideálním místem pro tvorbu bakterií. Pokud není výstroj dostatečně vysušena a není ji věnována dostatečná péče, mají bakterie doslova otevřené dveře. S jejich tvorbou je spojen značný zápach, který není pro hráče ani jeho okolí příjemný. Pokud se chystáte na důkladné čistění výstroje po sezóně nebo jen chcete zbavit svou výstroj zápachu a bakterií, v tomto článku najdete několik rad, jak na to.

Zdravotní rizika v hokejové výstroji

Pokud se aktivně nevěnujete boji proti bakteriím, může to pro vás představovat zdravotní riziko. Bakterie, spolu s jakákoliv otevřenou rankou, kterých v hokeji bývá nemálo, může hokejistu vyřadit na delší dobu ze hry. Nepříjemné záněty, kožní ekzémy a plísně nohou jsou mezi hokejisty díky zanedbané péči o výstroj velmi rozšířené. Přitom stačí tak málo.

Prevence vzniku bakterií ve výstroji

Klíčem k zamezení zapáchající výstroje a množení škodlivých bakterií je prevence. Zde se dozvíte, jak zabránit vzniku zápachu z hokejové výstroje.

 1. Noste hokejové ribano. Používejte tuto základní vrstvu mezi tělem a hokejovou výstrojí, která odvádí vlhkost a chrání vaši výstroj. Pravidelně ho perte.
 2. Zcela vysoušejte výstroj. Po každém tréninku nebo zápase neprodleně vyjměte veškerou výstroj z hokejové tašky, nastříkejte na ni dezinfekční sprej a nechte ji volně uschnout na teplém, dobře větraném místě.
 3. Používejte sušicí stojany. Pokud nemůžete vysoušet výstroj v hokejové šatně, investujte do sušáku na hokejovou výstroj, který zlepší cirkulaci vzduchu kolem vaší výstroje, což napomůže sušení a ničení bakterií.
 4. Používejte pohlcovače pachu. Speciální sáčky na pohlcení pachu a vlhkosti z výstroje noste vždy ve své tašce.

Osvědčené pohlcovače pachu

Jak čistit hokejovou výstroj

Kompletní čištění hokejové výstroje je vhodné provádět po každé sezóně. Výstroj během roku dostává zabrat a tak si zaslouží odstranit šmouhy, skvrny a samozřejmě ji zbavit zápachu. Pamatujte, zanedbání čištění výstroje navíc může časem urychlit její znehodnocení. Zde je několik tipů pro domácí čištění hokejové výstroje:

Praní hokejové výstroje v pračce

Většinu výstroje, s výjimkou helmy, bruslí, výstroje s kůží a některých brankářských prvků, lze vyprat v pračce. Řiďte se následujícími pokyny, případně pokyny uvedené na výstroji.

 • Před samotným praním odmočte výstroj ve vaně (v teplé vodě) a šetrně ji vydrhněte pomocí kartáče
 • Použijte šetrný (jemný) prací cyklus s teplou vodou a speciální prací prostředek určený k odstraňování skvrn a zápachu.
 • NEPOUŽÍVEJTE BĚLIDLA nebo prací prostředky obsahující bělidla, protože mohou poškodit materiály.
 • Po vyprání vysušte výstroj na vzduchu. Sušení výstroje v sušičce se obecně moc nedoporučuje.

Praní hokejové výstroje v rukou

 • Ruční praní: Namočte vybavení do teplé vody se práškem na praní (k odmočení můžete použít trochu octu), jemně vydrhněte a poté důkladně opláchněte a nechte uschnout na vzduchu.

Deodoranty na hokejovou výstroj

Jak odstranit zápach z hokejových rukavic

Hokejové rukavice jsou doslova tou nejsmradlavější části hokejové výstroje. Zápach, který se z nich line cítíte z rukou i přes důkladné umytí. Jak lze odstranit zápach z hokejových rukavic?  Pokud jsou rukavice z vnější strany kožené, určitě je nedávejte do pračky a jen vydrhněte vnitřek rukavice a z vnější strany pouze dlaň pomocí kartáče a mýdla( viz ruční praní).

Pokud jsou nylonové, je možné je dát do pračky a prát je při nízkých otáčkách, nebo na program pro osvěžení prádla. Po vyprání rukavice důkladně vysušte. Kožené rukavice je vhodné potřít některým z bezbarvých krémů (nevysušujících) – doporučuji indulónu. Dlaně a vnitřní část rukavic je vhodné od momentu vyprání pravidelně vystříkávat některým z desinfekčních prostředků na hokejovou výstroj. Postřik provádějte po každém tréninku a zápase, můžete aplikovat i na ještě mokrou rukavici.

Mezi profesionálními sportovci, kteří pracují v rukavicích, jsou populární čističe s ozónem, které likvidují zárodky bakterií. Osobně jsem testoval přístroj For Dry.

Zápach z hokejové výstroje

Další části hokejové výstroje, jako jsou kalhoty, ramena a lokty lze také čistit. U seniorských velikostí může být problém s velikostí, pokud se to vleze do pračky, můžete to vyprat. U kalhot, kde se nedají vyndat plastové chrániče z oblasti stehen, je problém, že se často nevejdou do pračky. Musíte tedy ručně vydrhnout vnitřek i vnějšek kalhot. Po vyschnutí můžete kalhoty vydesinfikovat.

chrániče na holeně bývá uvnitř odnímatelná vložka, která se může vyprat v pračce. Zbytek chrániče se do pračky nedává, ale lze ho ručně vydrhnout.

Jak vydesinfikovat hokejové brusle?

Brusle a jejich desinfekce je trochu oříšek. Rozhodně je nenamáčejte, ani přílišné drhnutí není vhodné. Jemná struktura uvnitř brusle by se mohla trvale poškodit. Vyndejte vložku a kartáčem ji vydrhněte. Po vyschnutí ji nastříkejte desinfekčním sprejem.

Pro zbylou desinfekci bruslí je nejvhodnější sprej, který likviduje bakterie. Osobně si desinfikuji brusle sprejem po každém tréninku. Dvě šplíchnutí ihned po sundání bruslí z nohou a bakterie nemají šanci.

Čištění hokejové helmy

Hokejová helma samozřejmě nepatří do pračky, ale ani na její desinfekci bychom neměli zapomínat. Během sezóny můžete k desinfekci použít některý ze sprejů, které nemají dráždivý účinek. Ideálně po každém tréninku šplíchněte do helmy a nechte vyschnout.

Hlubší čištění pomocí houbičky, vody a nedráždivého mýdla můžete provádět pravidelně zevnitř i z venku. Po vyčištění helmu opláchněte a usušte.

Vysoušení hokejové výstroje

Nechat výstroj dostatečně vyschnou je základem pro zdravou hokejovou výstroj. Ribana, dresy, štulpny, suspenzory bez plastového chrániče, nákrčník, či hokejové ponožky si pravidelné praní opravdu zaslouží. Ostatní výstroj by měla být čištěna alespoň jednou do roka, ideálně v období po sezóně, kdy můžete nechat výstroj zcela vyschnout.

Pokud si výstroj nosíte domů a chcete ji mít vysušenou a vydesinfikovanou okamžitě, doporučuji se mrknout na některý z elektrických sušaků na hokejovou výstroj. Tento super stroj vám během pár minut vysuší výstroj a nejedna drahá polovička jistě ocení, že se části výstroje nebudou válet po bytě delší dobu.

Na trhu je dostatek parfémovaných prostředků na sportovní vybavení, ale i specializované spreje s desinfekcí, které vám pomohou boj s bakteriemi a zápachem vyhrát. Napište nám do komentáře, jaké se vám osvědčili.

Mohlo by vás zajímat

13 komentářů: „Čištění hokejové výstroje“

 1. Tomeš Karel avatar
  Tomeš Karel

  Dobrý den,
  poraďte jak a čím vyčistím vnitřek brankářské hokejové helmy od
  zápachu a potu. Děkuji.

 2. admin2 avatar
  admin2

  Osobně mám vyzkoušené dvě věci. 1) voda s octem a rychle vytření houbičkou. Pak vypláchnout. Pozor u černého vnitřku může ocet „vyžrat “ barvu. 2) sušák For-Dry s ozónem, který to po pár užitích zvládne přemoci.

 3. Ivana Ružičková avatar
  Ivana Ružičková

  Dobrý den,čím vyčistit betony? Syn by si je potřeboval trošku očistit.Jak je případně ošetřit? Děkuji Ivana

 4. Hokejman avatar
  Hokejman

  Dobrý den, pokud myslíte vnější černé šmouhy od puků, tak ty lze odstranit Cifem, nebo je velmi osvědčený odlakovač. Co určitě nedoporučuji je ředidlo, které by povrch naleptalo.

 5. Jana avatar
  Jana

  Dobry den, priatel je velkym hokejistom neprofesionalnym samozrejme, no pocas sezony je na lade 3 krat do tyzdna. Nakolko mu sezona skoncila chcela by som mu vycistit hokejovu vystroj a odlozit do zaciatku dalsej sezony. Tymto by som sa rada spytala ako by som mala vycistit hlavne rukavice a nohavice. Rukavice ma bauer vapor a neviem ci ich mozem.prat v pracke napr.pri 30 stupnoch a 400 alebo 800 otackach. A nohavice su bauer nexus 800 z ktorych sa nedaju vybrat plasty a tiez sa ich bojim hodit do pracky. Kupila som aj dezinfekcno-doedoracny sprej odor aid a s tymto som mu vystriekala korcule lebo vlozka sa vybrat neda. No chranice laktov, kolien a pliec s hrudnikom dam asi len.odmocit do vane. Vuete mi poradit ci.to takto moze byt alebo ako mam postupovat?
  Za odpoved vam vopred dakujem
  S pozdravom

  Jana

 6. Martin avatar
  Martin

  díky za dobré tipy, jak se starat o hokejovou výzbroj.

 7. admin avatar
  admin

  Není zač, jsme rádi že se u nás inspirujete 🙂

 8. Maroš Bogár avatar
  Maroš Bogár

  Dobry den, chcel by sem sa opytat jak sa daju vycistit betony z druhe strany protoze je tam mam takove zežlutlé.. a brankarske rukavice jak umít hlavne teda lapacku… díky.

 9. Jiří Tobiáš avatar
  Jiří Tobiáš

  Dobrý den,
  ideálně vydrhnout kartáčem horká voda a prášek na praní bez bělidla. To funguje vždycky

 10. Lucie Škutová avatar
  Lucie Škutová

  Dobrý den, dají se něčím odstranit šmouhy od puku z brankářského dresu? Děkuji za případné tipy.

 11. Jiří Tobiáš avatar
  Jiří Tobiáš

  Dobrý den, záleží jak moc je to zažrané, pokud hluboko v dresu, tak ideální technický benzín, případě nanohoubičky a z hokejových shopů doporučuji nash puck out.

 12. Viktor avatar
  Viktor

  Celej zivot to čistím normalne modry real prasek na prani a uterka z mikrovlakna, vydrhnes zevnitr, proplachnes, nechas vyschnout a je to, zadna raketová veda

 13. Jiří Tobiáš avatar
  Jiří Tobiáš

  Dobrý den,
  co se vejde do pračky, vyprat. Rukavice doporučuji před praním vydrhnout kartáčem. Většina návodů je v tomto článku, jistě to zafunguje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *