čištění hokejové výstroje

Hokejová výstroj je ideálním místem pro tvorbu bakterií. Pokud není výstroj dostatečně vysušena a není ji věnována dostatečná péče, mají bakterie doslova otevřené dveře. S jejich tvorbou je spojen značný zápach, který není pro hráče ani jeho okolí příjemný. Pokud se chystáte čistit svojí hokejovou výstroj a nevíte jak na to, v následujícím článku najdete několik rad. Do naší schránky nám přišel typický dotaz na čištění hokejové výstroje od partnerky hokejisty.

Dobry den, priatel je velkym hokejistom neprofesionalnym samozrejme, no pocas sezony je na lade 3 krat do tyzdna. Nakolko mu sezona skoncila chcela by som mu vycistit hokejovu vystroj a odlozit do zaciatku dalsej sezony. Tymto by som sa rada spytala ako by som mala vycistit hlavne rukavice a nohavice. Rukavice ma bauer vapor a neviem ci ich mozem.prat v pracke napr.pri 30 stupnoch a 400 alebo 800 otackach. A nohavice su bauer nexus 800 z ktorych sa nedaju vybrat plasty a tiez sa ich bojim hodit do pracky. Kupila som aj dezinfekcno-doedoracny sprej odor aid a s tymto som mu vystriekala korcule lebo vlozka sa vybrat neda. No chranice laktov,kolien a pliec s hrudnikom dam asi len.odmocit do vane. Vuete mi poradit ci.to takto moze byt alebo ako mam postupovat?
Za odpoved vam vopred dakujem

S pozdravom

Jana

 

Jak odstranit zápach z hokejových rukavic

 

odstranění zápachu z rukavic

Hokejové rukavice jsou často tou nejsmradlavější části hokejové výstroje. Zápach, který se z nich line, cítíte z rukou i přes důkladné umytí. Jak lze odstranit zápach z hokejových rukavic?  Pokud jsou rukavice z vnější strany kožené, určitě je nedávejte do pračky a jen vydrhněte vnitřek hokejové rukavice a z vnější strany pouze dlaň.

Pokud jsou nylonové, je možné je dát do pračky a prát je při nízkých otáčkách, nebo na program pro osvěžení prádla. Po vyprání rukavice důkladně vysušte. Kožené rukavice je vhodné potřít některým z bezbarvých krémů (nevysušujících) – doporučuji indulónu. Dlaně a vnitřní část rukavic je vhodné od momentu vyprání pravidelně vystříkávat některým z desinfekčních prostředků na hokejovou výstroj. Osobně mám vyzkoušený Fresh Gear od Blue Sportu a funguje skvěle. Postřik provádějte po každém tréninku, můžete aplikovat i na ještě mokrou rukavici. Mezi profesionálními sportovci, kteří pracují v rukavicích, jsou populární čističe s ozónem, které likvidují zárodky bakterií. Osobně jsem testoval přístroj For Dry.

Zápach z hokejové výstroje

Další části hokejové výstroje, jako jsou kalhoty, ramena a lokty lze také čistit. U seniorských velikostí může být problém s velikostí. U kalhot, kde se nedají vyndat plastové chrániče z oblasti lýtek, je problém, že se často nevejdou do pračky a také v okolí chráničů budou špatně vysychat. Doporučil bych ručně vydrhnout vnitřek i vnějšek kalhot. Po vyschnutí můžete kalhoty vydesinfikovat.

U chrániče na kolena bývá uvnitř odjimatelná vložka, která se může vyprat v pračce. Zbytek chrániče se do pračky nedává, ale lze ho ručně vydrhnout. Chrániče loktů by se velikostí do pračky dostaly, ale raději bych doporučil ruční vydrhnutí. Celkově bych hokejovou výstroj příliš nepředmáčel. Mohla by změknout nit kterou jsou chrániče po stranách šity, což vede k jejímu praskání.

Jak vydesinfikovat hokejové brusle?

Brusle a jejich desinfekce je trochu oříšek. Rozhodně je nenamáčejte, ani přílišné drhnutí není vhodné. Jemná struktura uvnitř brusle by se mohla trvale poškodit. Pro desinfekci bruslí je tak nejvhodnější sprej, který likviduje bakterie. Osobně si desinfikuji brusle sprejem po každém tréninku. Dvě šplíchnutí ihned po sundání bruslí z nohou a bakterie nemají šanci.

 

Sušák na hokejovou výstroj

Drobnější části výstroje je možné bez problémů vyprat. Ribana, dresy, štulpny, suspenzory bez plastového chrániče, nákrčník, či hokejové ponožky si pravidelnou desinfekci zaslouží. Pokud si výstroj nosíte domů a chcete ji mít vysušenou a vydesinfikovanou okamžitě, doporučuji se mrknout na elektrický sušak na hokejovou výstroj. Tento super stroj vám během pár minut vysuší výstroj a tak vám nebude při vysoušení dlouho zavazet.

Na trhu je dostatek parfémovaných prostředků na sportovní vybavení, ale i specializované spreje s desinfekcí, které vám pomohou boj s bakteriemi a zápachem vyhrát. Napište nám do komentáře, jaké se vám osvědčili.

Autor: Jiří Tobiáš / Foto: unsplash.com