hobey barker

Hobey Baker

Narodil se 15. ledna 1892 v Bala Cynwyd (Pensylvánie), umírá 21. prosince 1918 v Toul ve Francii jako teprve šestadvacetiletý. Jeho aktivní kariéra trvala bezmála deset let a podobně jako mnoho dalších v té době dělal i další sporty – kromě hokeje Hobeyho bavil hlavně americký fotbal. V roce 2010 se zapsal na univerzitu v Princetonu a jako amatér získal

Hobey Baker

hobey barker

Narodil se 15. ledna 1892 v Bala Cynwyd (Pensylvánie), umírá 21. prosince 1918 v Toul ve Francii jako teprve šestadvacetiletý. Jeho aktivní kariéra trvala bezmála deset let a podobně jako mnoho dalších v té době dělal i další sporty – kromě hokeje Hobeyho bavil hlavně americký fotbal. V roce 2010 se zapsal na univerzitu v Princetonu a jako amatér získal řadu nejen univerzitních ocenění, v letech 1912 a 1914 vyhrál i národní šampionát.

Ptáte se na „civilní povolání“? Bylo to v bance JP Morgan Bank, Hobart Amory Hare Baker pocházel z poměrně prominentní rodiny. Jeho pradědeček Francis Rawle emigroval do Philadelphie už v sedmnáctém století a patřil k nejbohatším mužům nově se rodící Ameriky. Na studiích byl ale také výborným, cena pojmenovaná po něm je od roku 1980 udělována nejlepšímu vysokoškolskému hokejistovi – vybírá se z těch, které posléze vídáme třeba na šampionátu dvacítek na přelomu roku.

Vše pro fanoušky hokeje

Baker byl z první devítky členů nominovaných do Hokejové síně slávy jediným americkým rodákem a je velká škoda, že jeho kariéra nemohla pokračovat po Velké válce dál. Osudným se mu stala záliba v létání, v roce 1916 úspěšně složil zkoušky, aby se mohl stát záložákem americké armády a o rok později odcestoval do Evropy, aby pomohl spojeneckým vojskům na frontě. Počátky nebyly snadné, pomáhal v nemocnici a nevěřil, že by se do bojů opravdu dostal. V květnu 1918 měl ale už první sestřel a mluvil o velkém dobrodružství, srovnatelném jedině s hodně vypjatými sportovními zápasy. Francouzská vláda mu udělila i Válečný kříž (Croix de Guerre).

Létání se mu stalo bohužel osudným…

V prosinci 1918 dostal Baker rozkaz vrátit se do USA, což se mu moc nelíbilo – ve Francii si opravdu zvykl. Rozhodl se udělat poslední let v Toul, v prudkém dešti mu vysadil motor a nouzové přistání se bohužel vůbec nepodařilo. I když se dostal z letadla, která narazilo nosem do země, opravdu rychle, za několik minut umírá v sanitce.

Nešlo nakonec o žádnou nešťastnou náhodu?

Osudy Bakera rozebírá biografie Johna Daviese z roku 1966 a někdy se mluví i o různých „konspiračních teoriích“, podle nichž tento slavný hokejista a letec mohl chtít ukončit svůj život předčasně. Návratu do civilu se bránil, chtěl létat dál a svému kamarádovi z univerzity měl říci, že jeho život skončil a hokej nebo fotbal ho už nikdy nebudou tolik bavit. Jaká je ale pravda? To už nechejme historikům, v každém případě platí, že Hobey Baker byl skvělým průkopníkem ledového sportu, za což byl v roce 1987 oceněn Lester Patrick Trophy, tedy cenou udělovanou NHL za propagaci a rozvoj hokeje v USA. Obdrželi ji také Terry Sawchuk, Mario Lemieux nebo Mark Messier a Scotty Bowman – skutečně úžasná společnost, chtělo by se říci, že?

Mohlo by vás zajímat

1 2 3 4 5 7 8 9 10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *