flex hokejky

V minulém článku jsem sliboval, že brzy napíši článek o výhodách, které poskytuje kompozitová hokejkaflexem 75. Co znamená tvrdost hokejky a jaký má vliv na přesnost střelby a její razanci už tedy víme a tak bych se rád věnoval pouze hokejkám flex 75.

Kompozitové hole s flexem 75 jsou ideální pro hráče, kteří přechází z Intermediate holí (zkráceně INT), což jsou hokejky se středně širokým shaftem (šířkou úchopu). Tento přechod působí hráčům velký problém, protože si musí nově zvykat na širší shaft i větší tvrdost hole. Klasické hokejky mají v INT variantě maximální flex 70, oproti tomu seniorské začínají na flex 85 což samo o sobě přináší velký skok. Dalším rozdílem mezi INT a senior je v délce hole.  Jak můžete vidět v tabulce níže, seniorská hokejka flex 75 je o cca 8 cm kratší, než tomu bývá u klasických seniorských hokejek. Díky tomu nemusíte hokejku případně vůbec zkracovat, nebo ji zkrátíte o nepatrnou část, která nemá vliv na zvýšení tvrdosti hole.

Délka holí

Označení hole

Flex

Délka hole
v palcích

Délka hole
v cm

Senior

110 – 85

63″

160

Senior

75

60″

152

Intermediate

70-55

57″/55″

144/140

Junior

50

51″

130

Youth

40

47″

120

 

Zkracování hokejky a změna tvrdosti hole

 

Pokaždé když zkracujete svoji hůl, zvětšujete tím její tvrdost. Toto pravidlo zná asi každý hokejista, ale je dobré si ho připomenout.  Některé značky hokejek přidávají na zadní stranu tvrdost hokejky po uříznutí, čímž pomohou k správnému výběru. Základním pravidlem při zkracování hokejky je:  zkrácení o dva palce (5 cm) znamená navýšení flexu o 10.  Pokud tedy zkrátíte hokejku s flex 85 o 5 cm, budete mít tvrdost 95.

Zamyslete se nad tím, s jakou hokejkou hraje vaše dítě, nebo s jakou hrajete vy. Je pro vás flex hokejky vhodný? Neničíte si zdraví přílišnou tvrdostí hole?  Pokuste se před nákupem hokejky podívat na naše články a doporučení na hokejky.

 

 

Autor: Jiří Tobiáš / Foto: bauer.com, warrior.com, ccm.com