NHL mike modano

Mike Modano, elegán na ledě a dlouholetá hvězda Dallasu

Aby se někomu podařilo odehrát v NHL 1499 utkání, a to ještě drtivou většinu vlastně v jednom jediném dresu? Jistě, pokud nepočítáme stěhování z Minnesoty do Dallasu v roce 1993, název Stars zůstává a zelenobílá kombinace dresů také. Ale to už je jiný příběh, Mike Modano zůstal věrný klubovým barvám až do sklonku kariéry, kdy si odskočil ještě k sousedům

Mike Modano, elegán na ledě a dlouholetá hvězda Dallasu

Aby se někomu podařilo odehrát v NHL 1499 utkání, a to ještě drtivou většinu vlastně v jednom jediném dresu? Jistě, pokud nepočítáme stěhování z Minnesoty do Dallasu v roce 1993, název Stars zůstává a zelenobílá kombinace dresů také. Ale to už je jiný příběh, Mike Modano zůstal věrný klubovým barvám až do sklonku kariéry, kdy si odskočil ještě k sousedům do Detroitu odkroutit svou poslední sezonu. Získal Stanley Cup, má stříbrnou medaili z olympijských her a s americkou reprezentací vyhrál také Světový pohár.

Jedničkou draftu v roce 1988, velká naděje se prosadila

Není divu, že se talentovaný mladík, proslulý hlavně svou rychlostí už od let strávených ve WHL, dostal mezi skupinu adeptů, o nichž se hovořilo jako o budoucí jedničce draftu. Výborně zahrál i na šampionátu do dvaceti let, kde sice pro USA medaili nevybojoval, ale vstřelenými brankami rozhodně nešetřil.

V roce 1988 mohla na draftu vybírat jako první Minnesota North Stars a ukázala právě na rodáka z Detroitu. V prvním kole přitom přišli na řadu také Trevor Linden, Jeremy Roenick, Rod Brind´Amour nebo Teemu Selänne, tedy opravdu zajímavá společnost! Hned o rok později už mladý Modano válel v nejprestižnější hokejové soutěži planety, nasázel 29 branek a zahrál si i na seniorském světovém šampionátu.

Tým, co získal Stanley Cup, se připravoval dlouho

Po stěhování do Dallasu se začal budovat nový tým, jehož byl Modano největší hvězdou, společně s Lehtinenem, Hullem nebo Zubovem vybojoval v roce 1999 Stanley Cup, i když Dominik Hašek byl všemi deseti proti a ve finále Hvězdám značně zatápěl. Za Dallas pak Mike nastupoval ještě do sezony 2009/2010, kde předával zkušenosti mladíkům jako třeba Jamie Benn. Celková bilance v NHL? Přímo magická, 1499 zápasů a 1374 kanadských bodů (561+813), v play-off dalších 176 startů a 146 bodů (58+88). To už je nějaká kariéra! Nagano sice nevyšlo podle představ, ale následující olympiádu si už Modano užil se vší parádou, získal po finálové bitvě zasloužené stříbro, doma v Salt Lake City…

Vše pro fanoušky NHL

Není divu, že se v sezoně 2014/2015 dostal do Hokejové síně slávy a o čtyři roky později byl uveden i do IIHF Síně slávy. Dvakrát se dočkal nominace na All-Star Game NHL a v březnu 2014 byl jeho dres s číslem 9 vyvěšen ke stropu haly American Airlines Center, aby jej už nikdo další v dresu Stars nemohl nosit. A co historické tabulky NHL? Ty Modana určitě milují, protože v počtu nasbíraných startů je jednadvacátým mužem v pořadí, mezi střelci je 25., jen těsně za Matsem Sundinem nebo Mikem Bossym. Pokud jde o americké rodáky a NHL, víc startů nasbíral jen Chris Chelios s Mattem Cullenem, v brankách je zase o něco lepší Brett Hull. Takže ano, Modano je skutečnou legendou!

Prestižní výběr na Modana také myslel…

V lednu 2017 se vybírala stovka nejlepších hráčů historie zámořské NHL. Samozřejmě, nemohla chybět jména jako Jean Beliveau, Wayne Gretzky, Pavel Bure nebo Mario Lemieux. Ale do stovky patřil po zásluze také Mike Modano, jenž se tak stal jediným zástupcem Stars mezi těmi opravdu nejlepšími.

191 centimetrů, 94 kilogramů. Urostlý centr by se bez problémů prosadil i dnes, kdy jsou nároky na fyzické proporce ještě o něco vyšší než v roce 1988, když Modano začínal pomalu koketovat s NHL. I když v sezoně 93/94 nasázel padesát branek, nepatřil vždy mezi střelce – svou mohutnou postavou uměl mnoho šancí i vybojovat a pak už jen bylo na Hullovi nebo Nieuwendykovi, jestli své příležitosti opravdu promění…

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *