MS hokej 2012

MS v hokeji 2012 aneb poslední medailová radost českých barev

Kdo by to byl řekl, že na další cenný kov se bude čekat nejméně sedm let? Letos už to může vyjít, svou účast přislíbila řada hvězd NHL, nový kouč slibuje jinou koncepci, atmosféra v týmu bude rozhodně dobrá. Snad jen ti soupeři jsou pořád kvalitnější, Švédové, Kanaďané i Rusové jsou hlavními adepty na medaile i podle

Kdo by to byl řekl, že na další cenný kov se bude čekat nejméně sedm let? Letos už to může vyjít, svou účast přislíbila řada hvězd NHL, nový kouč slibuje jinou koncepci, atmosféra v týmu bude rozhodně dobrá. Snad jen ti soupeři jsou pořád kvalitnější, Švédové, Kanaďané i Rusové jsou hlavními adepty na medaile i podle sázkových kanceláří. A to je tu pořád ještě silná Amerika nebo Finové, kteří jistě nebudou chtít přijít zkrátka. Pojďme se trochu ohlédnout a podívat se na šampionát, který skončil překvapivým semifinále, ale také úspěšným bojem o bronz…

Velká slovenská radost, ale také Malkinova dominance

České barvy reprezentovali třeba Milan Michálek, Petr Nedvěd nebo Jakub Kovář. Když se k tomu připočte třeba Michael Frolík, Martin Erat nebo David Krejčí, dostáváme podle jmen skvělý výběr, který mohl myslet velmi vysoko. Nadílka do sítě Německa 8:1, ale také obtížný boj se Sbornou. Český tým skončil v základní skupině „až“ třetí, i vinou zaváhání proti favoritům a ztrátě bodů s Norskem. Čtvrtfinále mělo být bojem o všechno – národní tým se v něm měl popasovat se silným Švédskem.

Navzdory tomu, že po sedmi minutách svěřenci Aloise Hadamczika prohrávali, dokázali třikrát odpovědět a půl minuty před koncem vystřelil vítězství Milan Michálek. 4:3, oslava postupu mezi nejlepší čtveřici šampionátu. A také tvrdá disciplína, vyloučení se dočkal v zápase o všechno jen jeden Lukáš Krajíček. Slováci měli radost možná ještě větší, porazili favorizovanou Kanadu, jejíž hvězda Ryan Getzlaf nezvládla svou úlohu a po velmi hrubém faulu šla předčasně do kabin.

Semifinálový boj v Hartwall Aréně vyzněl pro Slováky

Bez vyloučení, ale také jen s jednou brankou na kontě – tak se vyhrávat bohužel nedá. Na úvodní branku Mira Šatana sice ještě odpověděl v 31. minutě Michael Frolík, ale když na konci třetího dějství ujel ve vlastním oslabení opět právě Šatan, bylo už hotovo. Slovenské vítězství ještě pojistil Hudáček, výsledek 3:1 byl sice pro české barvy docela krutý – ale nedá se nic dělat, i takový je hokej! Rusové si i díky Malkinově palbě poradili s Finy v poměru 6:2 a očekávalo se celkem jednoznačné finále. Boj o třetí místo už ale tak jednoznačný nebyl, českým barvám se postavili Finové.

poslední česká medaile

Jakub Štěpánek ale z 36 ran Finů pustil za svá záda jen dvě – kdežto svěřenci kouče Hadamczika se radovali třikrát. Bronz tedy zaslouženě putoval do české kabiny, i když Finové v poslední třetině hodně tlačili a po snížení Jussiho Jokinena v 50. minutě na 2:3 byli několikrát hodně blízko vyrovnání. Finále už pak bylo jasné. Chára sice otevřel skóre, ale Sborná pak přestřílela svého papírově slabšího soupeře. Skóre 6:2 vypovídá o charakteru zápasu opravdu hodně.