V minulém článku – Nejlépe placení Češi v NHL jsme se mrkli na smlouvy našich TOP hokejistů. V dnešním se podíváme ještě dále a to na nejlépe placené hokejisty v NHL. Platové stropy jsou s námi už skoro celou generaci, nejvyšší částka, kterou mohou mít kluby NHL na svých výplatnicích, se už vlastně zdvojnásobila. Z původních 39 milionů dolarů v roce 2005 je dnes už 81,5 milionu a často se mluví o dalším růstu, který by minimálně pokryl inflaci a také rostoucí požadavky hráčů. Pojďme si představit ty nejlépe placené – muže, o nichž sní snad každý profesionální kouč. Nakonec, kdybyste si skládali kádr přes nějaký fantasy draft, nesáhli byste po některých z nich?
Connor McDavid – Edmonton Oilers – do platového stropu se počítá 12,5 milionu, aktuální příjem 15 milionů dolarů.
Jedna z největších hvězd současnosti, reklamní tvář nových Olejářů, která sbírá body jako na běžícím pásu a ve spolupráci s Leonem Draisaitlem prakticky neomezeně vládne statistikám NHL. Třikrát v kariéře už překročil stobodovou hranici a zřejmě bude v nastoleném trendu pokračovat. Dvojnásobný držitel Art Ross Trophy a Ted Lindsay Award, který si připsal i jednu Hartovu trofej, září i v reprezentaci – juniorský i seniorský mistr světa, na MS 2018 kapitán Kanady. Snad jen škoda, že rodák z Richmond Hill si v rámci play-off NHL ještě moc nezahrál, zlomí se prokletí už letos? Jednička z draftu v roce 2015 by si to zasloužila.
Artěmij Panarin – New York Rangers – do platového stropu se počítá 11,64 milionu, aktuální příjem 14 milionů dolarů.
Rodák z městečka Korkino si neprožil moc šťastné dětství, vychovávali ho prarodiče, kteří opravdu měli hluboko do kapsy. Snad i proto se ale Artěmij snažil prosadit se jako profesionální sportovec. Juniorský mistr světa z roku 2011 se ukázal v NHL až v roce 2015, předtím už ale patřil mezi zavedené evropské hvězdy ve SKA Petrohrad a zářil i v ruské reprezentaci. Po nevýrazném začátku se stal dvojčetem Patricka Kanea a neméně špičkové výkony podával i v Columbusu. Na trhu volných hráčů se stal žhavým zbožím, Rangers jej opravdu královsky zaplatili. Osmiletá smlouva se jistě projeví nejen v prodeji triček a dresů, protože křídelník, jenž nebyl nikdy draftován, hraje opravdu jako z partesu i ve třetím zámořském působišti.
Auston Matthews – Toronto Maple Leafs – do platového stropu se počítá 11,63 milionu, aktuální příjem 15,9 milionu dolarů.
Velká hvězda Toronta, urostlý centr s mexickými kořeny a americkým pasem je v Kanadě opravdu oblíbený. Jednička draftu z roku 2006 zářila hlavně na juniorských šampionátech, v „osmnáctkách“ získal Auston Matthews dvakrát zlato – v premiérovém ročníku v NHL nastřílel 40 branek a neminula ho Calderova trofej. Na velký týmový úspěch v seniorech ještě čeká, ale Toronto s hráči jako Tavares, Nylander nebo Marner se Stanley Cupu jistě dříve nebo později dočká. Zajímavostí jistě je, že Matthews nehrál v sezoně před draftem juniorské soutěže v Severní Americe, ale získával si ostruhy ve švýcarském ZSC Lions. Když v téže sezoně zazářil i v americké reprezentaci, o pozici jedničky na draftu bylo jasno…
Erik Karlsson – San Jose Sharks – do platového stropu se počítá 11,5 milionu, aktuální příjem 14,5 milionu dolarů.
První zástupce obranných formací v našem žebříčku je v NHL skutečnou elitou. Tvrdá rána od modré, ale ještě tvrdší hit, to vše zdobí švédského zadáka Erika Karlssona, jenž je znám hlavně ze svého působení v týmu Ottawy Senators. Bylo jasné, že na trhu volných hráčů se musí královsky zaplatit. Výsledkem jednání se Žraloky byla osmiletá smlouva znějící na 92 milionů dolarů. Dvojnásobný vítěz Norrisovy trofeje a stříbrný medailista z olympijských her v Soči, to je reputace, jakou má dnes jen málokdo…
John Tavares – Toronto Maple Leafs – do platového stropu se počítá 11 milionů, aktuální příjem 15,9 milionu dolarů.
Už odmala fandil Torontu a toužil v jeho dresu vyhrát Stanley Cup. Teď má jako kapitán životní šanci, jednička draftu z roku 2009 má kontrakt do roku 2025 a jistě se dočká minimálně zajímavého tažení v play-off. Další z urostlých kanadských centrů, jenž má ve sbírce olympijské zlato, dva tituly z „dvacítek“ a Světový pohár z roku 2006. Sedmačtyřicet nastřílených branek v premiérové sezoně za Javorové listy, to je skvělý počin – někdejší hvězda New Yorku Islanders jej jistě ráda zopakuje.
Drew Doughty – Los Angeles Kings – do platového stropu se počítá 11 milionů, aktuální příjem 12 milionů dolarů.
Králové se trochu trápí, v NHL jsou už několikátou sezonu po sobě na chvostu. V létě roku 2018 ale podepsali osmiletý kontrakt s klíčovým bekem, dvojka draftu 2008 Drew Doughty je dvojnásobným olympijským vítězem, dvakrát získal s Kings i Stanley Cup, stal se také držitelem Norrisovy trofeje. Od zisku nejcennějšího poháru v roce 2014 jako by se ale Los Angeles vypařilo z hokejové mapy, pomůže Doughty dostát zpět ztracené slávy?
Mitchell Marner – Toronto Maple Leafs – do platového stropu se počítá 10,9 milionu, aktuální příjem 16 milionů dolarů.
Další mladá puška ve službách Toronta, celková čtyřka draftu z roku 2015, vicemistr světa a mistr nahrávač – za minulou sezonu 68 asistencí v základní části, to je na jednadvacetiletého mladíka výjimečný počin. Smlouva je podepsána do léta 2025, v příštích sezonách se dá očekávat regulérní útok na Stanley Cup společně s Johnem Tavaresem a spol.
Vše pro fanoušky NHL
Patrick Kane – Chicago Blackhawks – do platového stropu se počítá 10,5 milionu, aktuální příjem 9,8 milionu dolarů.
Velká hvězda Chicaga, jednička draftu z roku 2007, trojnásobný držitel Stanley Cupu, stříbrný olympijský medailista. Ve sbírce nechybí ani trofeje jako Art Ross, Hart či Calder. 178 centimetrů vysoký rodák z Buffala boří všechny předpoklady o tom, že prosadit se může jen vysoký a urostlý hráč. Tento šikovný rychlík také rád pravidelně reprezentuje USA na vrcholných akcích, jako jeden z mála opravdu hvězdných Američanů.
Jonathan Toews – Chicago Blackhawks – do platového stropu se počítá 10,5 milionu, aktuální příjem 9,8 milionu dolarů.
Příjem a délka kontraktu zcela odpovídá Patricku Kaneovi, takže jde spíše o dělené osmé místo. Defenzivní specialista a rozdavač přesných pasů Jonathan Toews byl na draftu 2006 tažen jako číslo tři, má na svém kontě dvě olympijská zlata, titul mistra světa, trojici Stanley Cupů a Frank J. Selke Trophy. Snad jen škoda, že se Hawks teď až tolik nedaří, hrozí třetí rok bez vyřazovacích bojů…
Carey Price – Montreal Canadiens – do platového stropu se počítá 10,5 milionu, aktuální příjem 15 milionů dolarů.
První mezi brankáři! Carey Price má u Habs jen o půl milionu víc než Sergej Bobrovskij na Floridě. A jistě zaslouženě, protože i když se v posledních letech mluví o kolísavější formě, je jednou ze stálic v omlazeném týmu Canadiens. Olympijský vítěz, držitel Vezinovy trofeje, pátý na draftu v roce 2005. V Montrealu si přitom mohli vybrat i Kopitara, Raska nebo Niskanena, ale určitě nelitují…
Mezi nejlépe placené hráče minulosti patřil zejména Alexander Ovečkin, jenž z platového stropu Capitals ukrajuje každoročně 9,6 milionu dolarů, podobně lukrativní kontakty mají Tyler Seguin a Jamie Benn z Dallasu, Jevgenij Malkin z Pittsburghu nebo Nikita Kučerov z Tampy Bay. Anže Kopitar v Los Angeles pobírá ročně „desítku“, stejně jako Jack Eichel v Buffalu. A co Češi? Na ty se podíváme až příště! Vévodí jim s osmi miliony Jakub Voráček…
Napsat komentář