NHL Draft 2019

Ohlédnutí za draftem NHL 2019 aneb malé české zastoupení

Máme za sebou letošní draft, jeho číslem jedna se stal podle očekávání talentovaný Američan Jack Hughes, uspěl i finský útočník Kaapo Kakko. V prvním i ve druhém kole byly zastoupeny všechny přední hokejové národnosti dneška, jako číslo šest přišel na řadu německý zadák Moritz Seider. Jen čeští hráči z osudí moc taženi nebyli. Šest hráčů z celkem 217,

Ohlédnutí za draftem NHL 2019 aneb malé české zastoupení

NHL Draft 2019

Máme za sebou letošní draft, jeho číslem jedna se stal podle očekávání talentovaný Američan Jack Hughes, uspěl i finský útočník Kaapo Kakko. V prvním i ve druhém kole byly zastoupeny všechny přední hokejové národnosti dneška, jako číslo šest přišel na řadu německý zadák Moritz Seider. Jen čeští hráči z osudí moc taženi nebyli. Šest hráčů z celkem 217, to je tristní výsledek, jaký zde už dlouho nebyl. První Čech byl draftován až jako celkové číslo 87 Lukáše Paříka si vybrali v Los Angeles.

Slováci nebo Švýcaři jsou na tom ještě hůře…

Lesk Nica Hischiera je dávno pryč, na draftu letos uspěl jen jediný švýcarský hráč. Valentin Nussbaumer se prosadil až jako číslo 207, vybrala si jej Arizona. Že jsou kanadské, ruské nebo švédské naděje zastoupeny na draftu úplně jinak než ty švýcarské, je asi celkem jisté – ale až takový propadák? Slováci dopadli podobně neslavně, jediným želízkem v ohni může být Maxim Čajkovič. Toho si jako číslo 89 vybrala Tampa Bay, která je ale proslulá skvělou prací s talenty – a možná ze slovenského křídla přeci jen něco bude.

Draftová loterie NHL v roce 2018 přinesla radost hned jedenácti českým nadějím, v prvním kole přišli na řadu Kaut se Zadinou. O rok dříve pak byli vybráni Nečas a Chytil, druhý jmenovaný už se stal jednou z opor New Yorku Rangers. Ale letos se mnoho hráčů nedočkalo a dá se říci, že tento ročník není pro české barvy nijak výrazným.

Vše pro fanoušky NHL

Evropa měla jinak poměrně silné zastoupení

69 Kanaďanů, 57 Američanů. Jasně, nic překvapivého, zámoří boduje na všech frontách a ovládá také juniorské kategorie. Na řadu ale přišlo i 28 mladých Rusů, 26 Švédů nebo hned 22 Finů. V prvním kole se dočkali aktéři letošního šampionátu do 18 let, kde se ve finále utkali Rusové a Švédi. Philipa Broberga si jako osmého v pořadí vybral Edmonton, desátý Vasilij Podkolzin jde do Vancouveru, jedenáctý Victor Söderström míří ke Kojotům.

Na draftu se dočkali i zástupci širší hokejové špičky, dva Bělorusové, dva Dáni a jeden Lotyš. Celkem bylo jmenováno dvanáct různých národností, tentokrát se nedočkali například Francouzi, Britové, Italové či Slovinci. Pokud jde o zastoupení jednotlivých lig, prim samozřejmě hrají kanadské juniorky WHL a OHL, doprovázené americkou USHL. Velmi dobrý výsledek si ale připsala i ruská MHL se šestnácti mladíky a SuperElit ze Švédska s patnácti nadějemi. Česká extraliga zaznamenala tři body, konkrétně za Michala Teplého, kmenového hráče Liberce (105., Chicago Blackhawks), Lukáše Rouska ze Sparty (160., Buffalo Sabres) a Karla Pláška (175., Vancouver Canucks). Je to ale dost na někdejší hokejovou velmoc?

Prosadí se Kakko i mezi dospělými?

Otázka je možná položena špatně, protože na světových šampionátech všech věkových kategorií mladý Fin opravdu zářil a dotáhl ke zlatu i seniory. Kaapo Kakko má však cukrovku a trpí také celiakií, což si žádá speciální jídelníček. Osmnáctiletý talent je však připraven do světa velkého hokeje po všech stránkách, může hrát centra i křídlo a v týmu Rangers, který prochází značnou rekonstrukcí, bude mít po boku Kravcova, Chytila nebo Anderssona určitě dost prostoru…

A co Jack Hughes? Půjde vůbec o takovou jedničku, jakou byl třeba Connor McDavid? To se nedá soudit předčasně, ale je pravda, že mladík obstál i mezi dospělými – i když v napěchované sestavě USA na seniorském šampionátu tolik prostoru nedostal. Je však na nejlepší cestě k tomu, aby na něm New Jersey Devils postavilo nový tým a Taylor Hall jej naučil, jaké je to být světovým hráčem.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *