stará hokejka

Stará hokejka z Quebecu prý pamatovala raný novověk, nabízí se za miliony

Dobrý podnikatelský záměr, skvěle placené zaměstnání v nadnárodní firmě. To vše jsou cesty, jak zbohatnout. Ale někdy stačí jen zajít do starožitnictví a pořádně se rozhlížet. Pokud jste fanouškem hokeje, určitě na něco přijdete. Podobně jako jistý Gordon Sharpe, jenž před deseti lety ve městě Quebec navštívil jeden takový podnik a začal si prohlížet jakousi

Stará hokejka z Quebecu prý pamatovala raný novověk, nabízí se za miliony

stará hokejka

Dobrý podnikatelský záměr, skvěle placené zaměstnání v nadnárodní firmě. To vše jsou cesty, jak zbohatnout. Ale někdy stačí jen zajít do starožitnictví a pořádně se rozhlížet. Pokud jste fanouškem hokeje, určitě na něco přijdete. Podobně jako jistý Gordon Sharpe, jenž před deseti lety ve městě Quebec navštívil jeden takový podnik a začal si prohlížet jakousi podivně ohnutou hůl… Nemohl tušit že to na co se kouká, je nejstarší hokejka na světě.

Hokejka stála tři tisíce dolarů, ale vydělala mnohem víc

Pan Sharpe samozřejmě nelenil a hokejku vykoupil za tři tisíce dolarů, což byl vzhledem k penězům a publicitě, který mu „kus dřeva“ vydělal, vlastně celkem pakatel. Ale že by byla stará víc než čtyři století? Okamžitě se objevují pochybovači, kteří požadovanou minimální cenovku jednoho milionu dolarů zesměšňují a dávají najevo, že hokejka je – kulantně řečeno – mnohem mladšího data výroby. A hrálo se s ní vůbec v provincii Nova Scotia, ještě mnohem dřív, než byla založena NHL a v evropských zemích byl populární hlavně „bandy hokej“?

Nejstarší hokejka na světě

Novopečený majitel se ale nehodlal vzdát svého snu a financoval badatele, kteří zjistili, že hokejka je stará asi půl druhého století. Pravda, nejméně dvě stě let od původní verze, ale přesto vlastně svého druhu nejstarší podobný nástroj na světě. Sice podivně zahnutá, dokonce tak, že by z dnešních hvězd NHL nadělala na první pohled neschopné amatéry – ale přesto s cenou přes čtyři miliony dolarů. Tedy v podstatě více než osmdesát milionů korun. Oproti pořizovací ceně skutečně závratná částka. Dnes už hokejka s úsměvně vyhlížející čepelí prošla hokejovou Síní slávy a barem Waynea Gretzkého a nyní je v Kanadském muzeu historie. Ruční opracování budí respekt, a to i přes dnešní nepoužitelnost. Tehdy prostě nebyl žádný dokonalý nástroj, jenž by dokázal chrlit naprosto bezchybné hokejové náčiní po tisících kusů…

A co vy, nemáte nějaký zajímavý starožitný kousek doma? Pokud jste sběratelé hokejových starožitností, určitě se podívejte na náš hokejový bazar, kde se vzácné kusy k prodeji objevují.

Související produkty

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *