Hokejové tradice, od pověr, kterými se řídí hráči, až po rituály, kterými se řídí fanoušci, dodávají play-off NHL, ale i dalších lig po celém světě další vrstvu vzrušení ze závěru sezóny. V tomto článku se budeme zabývat některými z nejznámějších tradic v hokejovém play-off a navíc prozkoumáme jejich původ a význam v rámci hokejové komunity. Ať už se jedná o osvědčené vousy v play-off nebo podívanou na fanoušky oděné do týmových barev, tyto tradice odrážejí vášeň a oddanost hokejistů a nadšenců napříč celým hokejových světem.
Tradice jsou zvyky, víra nebo praktiky předávané v rámci společnosti a často vznikají na základě sdílených zkušeností a hodnot. Jak již bylo naznačeno, v NHL většina těchto tradic často vzniká v klíčových okamžicích nebo se postupně vyvíjí v průběhu času. Některé tradice jsou zaměřeny na hráče, zatímco jiné jsou řízeny fanoušky. Ve všech případech slouží tradice NHL jako trvalé symboly jednoty a hrdosti pro organizace i diváky.
Vousy hráčů v play-off
Pravděpodobně nejznámější tradice „play-off vousů“ je přesně taková, jak zní – hráči si během play-off neholí vousy. Oholení vousů jednotlivce by mohlo přinést smůlu celému týmu. Přestože je tato tradice rozšířená po celé lize a je velmi stará, její přesný původ je poněkud nejasný.
Na základě některých fotografických důkazů a pozorování se spekuluje, že tato tradice byla do NHL přenesena v 80. letech 20. století s týmem New York Islanders, odkud se pak rozšířila jako standard v mnoha ligách, nejen v NHL.
Jiné důkazy ukazují na to, že plnovous pro play-off byl zaveden přinejmenším po roce 1960, a to vzhledem k tehdejší struktuře ligy. Tehdejší play-off nebylo tak složité jako dnes, protože se hrálo jen na několik kol, bylo by obtížné nechat si za tak krátkou dobu narůst plnovous.
Ručníková síla Towel Power
Bylo to finále Campbellovy konference v roce 1982 mezi Vancouverem Canucks a Chicagem Blackhawks – Canucks byli stále více frustrováni hrou a rozhodčími, zejména rozhodčím Bobem Myersem. Prohrávali o několik gólů a frustrace narostla po neuznaného gólu a trestu vedoucího ke gólu Blackhawks. Exekutor Canucks Tiger Williams navrhl, aby na protest hodili hokejky na led, ale trenér Roger Neilson byl proti.
Nakonec trenér zvolil jiný postup: na hokejku Jima Nilla položil bílý ručník a zvedl ji do vzduchu na znamení vzdání se. Rozhodčí to buď neviděli, nebo chvíli okázale ignorovali, dokud nezačali zvedat bílé ručníky další hráči Canucks, včetně Stana Smyla, Tigera Williamse a Gerryho Minora.
Neilson byl z tohoto zápasu vyloučen a on i tým dostali pokutu 1000, respektive 10 000 dolarů. Ačkoli Neilson a tým očekávali zvýšení napětí v dalších zápasech, incident ve skutečnosti zanechal trvalý odkaz nejen v Canucks, ale napříč diváky a ligou na celá desetiletí.
Dnes tak během play-off můžete vídat diváky jak mávají bílým ručníkem, aby povzbudili svůj tým. Před Rogers Arenou najdete sochu Neilsona držícího Nillovu hokejku a mávajícího bílým ručníkem, která tuto událost připomíná.
Nedotýkejte se poháru!
Zní to až příliš samozřejmě, že pověrčiví hráči se nebudou chtít dotknout vystaveného poháru pro vítěze NHL před play off. Panuje přesvědčení, že pokud se poháru dotknete před koncem sezóny, budete prokleti a pohár nikdy nezískáte. Toto nepsané pravidlo jde ale ještě o něco dál… a pro určité části nemusí být tak přísné, jak se zdá.
Některé týmy se svých konferenčních pohárů nedotknou ani poté, co je vyhrají. Jedním z hlavních příkladů je tým Vegas Golden Knights, který neslavil s Campbellovým pohárem a nakonec Stanley Cup získal v roce 2023. V roce 1997 se kapitán Philadelphie Flyers Eric Lindros rozhodl, že se Walesovy trofeje nedotkne. Lindros to zdůvodnil tak, že „jejich mise není dokončena“.
Jak však bylo zmíněno, tato část pověry je poměrně pružná. Pokud jde o Konferenční poháry, některé týmy, které se původně rozhodly poháru nedotknout a prohrály, se později rozhodly „změnit taktiku“ a dotknout se ho, až ho uvidí příště. Pittsburgh Penguins a Tampa Bay Lightning jsou dva takové týmy na této opačné straně spektra.
Nakonec je volné rozhodnutí dotknout se konferenčních pohárů vždy ponecháno na kapitánovi – ale pravidlo nikdy se nedotýkat Stanley Cupu stále vládne jako významná tradice napříč ligou.
Barvy v play off
Jednou z nejzajímavějších tradic v play-off NHL je koordinace barev na podporu svého týmu, která je řízena fanoušky. Tato tradice je jednoduchá, ale účinná a ukazuje jednotu mezi fanoušky domácího týmu.
Jedním z pozoruhodných týmů v této kategorii je Calgary Flames se svým „C of Red“, což je slovní hříčka s mořem C „Moře (červené)“ odkazuje na to, jak vypadá aréna, když jsou všichni fanoušci ozdobeni červenou barvou, zatímco „C“ odkazuje na Calgary.
Jejich tradici v play-off se však v roce 1987 postavil proti Winnipeg Jets, když oznámil svým fanouškům, aby se všichni do arény oblékli do bílého, čemuž se přezdívalo „The Whiteout“. Výsledkem byl osvětlený pohled na celé kluziště a tradice, která zůstala v odkazu Jets po celá desetiletí.
Tyto dva týmy nejsou jediné, které mají tradici fanoušků založenou na barvách. Podobnou tradici fanouškovského vybarvování tribun během play-off mají i další týmy, například Washington Capitals s akcí „Rock the Red“ a Edmonton Oilers s akcí „Orange Crush“.
Legenda o chobotnici
V některých arénách se můžete setkat s fanouškovskou tradicí, která je o něco méně konvenční než ostatní, protože někteří házejí na led velmi specifické věci – a tentokrát to nejsou čepice.
V Detroitu existuje dlouholetá tradice házení chobotnice na led, která údajně začala v roce 1952, kdy majitel rybího trhu Pete Cusimano hodil po prvním gólu Red Wings proti Montreal Canadiens na led chobotnici. V dávných dobách play-off NHL bylo třeba vyhrát osm zápasů, a tak každé chapadlo chobotnice představovalo tyto zápasy.
Proti této tradici se tvořila petice ochránců zvířat a ochranka na stadiónu vám nedovolí chobotnici jen tak vhodit na led kvůli „tradici“. Přesto se je fanouškům stále daří propašovat dovnitř.
Podobně jako v případě konfliktu mezi Calgary a Winnipegem ohledně barev se zrodila i další tradice. V Nashvillu vznikla tradice házení sumců na led během play-off z nechuti a/nebo opovržení některých fanoušků k Detroitu Red Wings. Fanoušci jiných týmů házeli na led v reakci na detroitskou chobotnici i jiné předměty, například San Jose leopardího žraloka.
Krysí trik (Rat Trick)
Podobně jako házení chobotnic a sumců, ale s jiným původem, který nemusí nutně souviset s hokejem v play-off, je „Rat Trick“ malá vtipná tradice, při které fanoušci po vítězství Panthers házejí na led plastové krysy.
Krysí trik pochází ze začátku sezóny 1995, kdy kapitán Scott Mellanby zabil krysu, která se dostala do šatny, hokejkou. Během zápasu se mu nepodařilo dosáhnout hattricku, když vstřelil pouze dva góly. Slovní hříčka měla přijít od brankáře Panthers Johna Vaniesbroucka, který to komentoval slovy, že Mellanby zaznamenal spíše „krysí trik“ než hattrick.
Tato tradice by si dala na nějakou dobu pauzu, než by byla obnovena v roce 2012, kdy se Florida vrátila do play-off. Aby se aréna zapojila do tradice Rat Tricku, začaly se v aréně prodávat plastové krysy přímo fanouškům.
Jaké tradice se vám líbí nejvíce?
Mgr. Jiří Tobiáš
AutorJiž více než 30 let se jako hráč, prodejce a bloger pohybuji v hokejovém prostředí. Rád zkoumám a testuji hokejové vybavení, o kterém následně píši recenze na tomto blogu.
Mohlo by vás zajímat
Jeden komentář: „Tradice v hokejovém play-off“
Já myslím že s příchodem Marchanda do Panters dostává Rat trick nový rozměr 🙂
Napsat komentář