OH torino

Vzpomínáme aneb olympiáda v Turíně 2006 a poslední česká medaile

Jak dlouho bude ještě tuzemský hokej čekat na nějaký olympijský cenný kov? Svěřenci kouče Jandače poslední nabídku v Koreji nevyužili, Soči zase přineslo krutý pětigólový příděl ve čtvrtfinále z dílny amerických rychlíků. Budeme tudíž muset jít ještě dál do historie, konkrétně na turínskou olympiádu v roce 2006. Po euforii z Nagana už v Salt Lake City Češi neuspěli, finálovou porážku

Vzpomínáme aneb olympiáda v Turíně 2006 a poslední česká medaile

OH torino

Jak dlouho bude ještě tuzemský hokej čekat na nějaký olympijský cenný kov? Svěřenci kouče Jandače poslední nabídku v Koreji nevyužili, Soči zase přineslo krutý pětigólový příděl ve čtvrtfinále z dílny amerických rychlíků. Budeme tudíž muset jít ještě dál do historie, konkrétně na turínskou olympiádu v roce 2006. Po euforii z Nagana už v Salt Lake City Češi neuspěli, finálovou porážku jim totiž oplatil jistý Maxim Afinogenov a vyřadil Jágra a spol. ještě před semifinále. Tak jak to šlo v Itálii?

Sestava, kterou by dnešní trenéři brali všemi deseti

Tolik hráčů z NHL, tolik zářivých hvězd. Snad ani nešlo neuspět, ale turnaje se zúčastnila nejedna těžká váha i v řadách soupeřů. Vždyť hráče jako Nicklas Lidström, Saku Koivu nebo Joe Sakic a Alexander Ovečkin nelze podcenit. Kouč Alois Hadamczik měl ale na soupisce Tomáše Vokouna, bratry Kaberle, Marka Židlického, Jaromíra Jágra, Milana Hejduka a Václava Prospala nebo Martina Straku. Tudíž, jistě, jeden z adeptů na medailovou pozici, i přes tu vší obrovskou konkurenci.

Vše pro fanouška NHL

Výkony v základní skupině ale nebyly moc přesvědčivé. Porážka se Švýcarskem a Finskem, ani bod s Kanadou. Porazit Itálii a Německo ovšem byla povinnost, tudíž český tým šel do čtvrtfinále ze čtvrtého místa. A potkat měl překvapivého hegemona skupiny B, Slovensko. To si totiž poradilo se všemi soupeři, včetně Rusů, Švédů a Američanů! Souboj o semifinále vyzněl jednoznačně pro české barvy, Slovákům se v závěru podařilo jen snížit skóre a konečný stav 1:3 z jejich pohledu je nad všechny statistiky. A to za Slováky nastoupili hráči jako Zdeno Chára, Peter Bondra, Marián Hossa nebo Miro Šatan. Takže skutečně, žádný soupeř druhé kategorie, ale spíš velmi cenný skalp.

Semifinále se vůbec nepovedlo, Švédi si otevřeli střelnici

Pamatujete olympijské semifinále, kde by padlo deset branek? V Palasport Olimpico se takové odehrálo. Zatímco v úvodním měření sil Finové pohodlně přehráli Rusko 4:0, Švédové rozvlnili českou síť hned sedmkrát. Po půlhodině už ani nebylo o co hrát, Vokoun střídal nebohého Hniličku a Švédové vedli 5:1. Zásluhou Hemského s Prospalem se povedlo ještě snížit na rozdíl dvou branek, ale Tre Kronor si svůj postup do finále pohlídali a v souboji o zlato přehráli své finské rivaly. Hrdinou finále se stal právě dlouholetý obránce Detroitu Nicklas Lidström, jenž už po deseti vteřinách třetí části prostřelil Niittymäkiho a stanovil konečné skóre zápasu na 3:2.

A co ten bronz? Před zraky osmi tisíc diváků nastoupily zklamaní semifinalisté proti sobě a zápas se už od začátku nesl ve prospěch české strany. Už v páté minutě se trefil Erat, později přidali branky i Židlický a osm vteřin před koncem vymetl prázdnou ruskou branku Straka. Přitom Sborná měla 28 střeleckých pokusů a rozhodně nebyla bez šance, ale v její neprospěch hrál i vysoký počet vyloučených. Právě z přesilovky totiž padla Židlického branka.

Nejlepší byl Straka, skvělou premiéru zažil Ovečkin

Z českých hráčů byl na špici kanadského bodování Martin Straka se dvěma brankami a šesti asistencemi. Výborný turnaj odchytali Aebischer, Nabokov nebo Budaj. A ve čtvrtfinále se zaskvěl i Alexander Ovečkin, jenž sestřelil úřadující kanadské šampiony, ale medaili přesto nezískal. Příští šance na českou medaili – ať už by byla jakákoliv, přišla by po bohužel zcela rekordním šestnáctiletém čekání – je olympiáda v Pekingu. Jestli si tam zahrají hvězdy NHL nebo ne, je ještě ve hvězdách. Snad by ale pro český hokej bylo dobře, aby sem jela opět jen elita z KHL a dalších evropských soutěží. Byť pravda, lesk takové medaile by nebyl z nejkrásnějších…

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *