jak vybrat hokejku

Jaký je první dotaz, na který se vás zeptá prodejce na každé prodejně při výběru hokejky?  Jaké máte držení hokejky? Levé nebo pravé? Zdánlivě jednoduchá otázka, ale i tak se velmi často stává, že jste po rozbalení balíku překvapeni zahnutím, které vám bylo doručeno. Následuje nepříjemné volání k prodejci a žádost o výměnu hole. Nebylo by lepší, kdyby tato situace nenastala? Ať už nakupujete svojí první hokejku, nebo chcete hůl někomu darovat, zkuste využít naše rady jak vybrat hokejku.

Levé nebo pravé zahnutí hokejky?

Velmi častým a chybným názorem je, že pokud píši pravou rukou, budu si vybírat hokejku napravo. U hokeje žádné takové pravidlo neplatí a s dominancí ruky, kterou více používáte, nebo se kterou píšete, výběr hole nesouvisí.

U hokejek se zahnutí dělí takto:

Levé zahnutí LFT – u levého zahnutí je levá ruka dole (viz. obrázek)

Pravé zahnutí RHT – u pravého zahnutí je pravá ruka dole (viz. obrázek)

Tzv. Leváků je v hokeji daleko větší množství. Dle posledních výzkumů až 85%, pravák je tedy vzácnější. Proč? O tom se vedou diskuze, každopádně praváci mají výhodu vůči brankářům, kteří nejsou tolik zvyknutí na hráče s tímto držením hole.

 

 

držení hokejky

První zahnutá hokejka

O první hokejce vůbec, jsme psali v článku Stará hokejka z Quebecu …, V tomto článku odhalíme jinou zajímavost a to první zahnutí hokejky. V rámci pokusů s úpravou výstroje jsou známy první záznamy o zahnutí hokejek už z 50 let. Jedním z hráčů, kteří hůl zahnuli, byl Andy Bathgate, hráče NHL v 50-70 letech, kterého můžete znát z hokejové síně slávy. Za “otce zahnutých čepelí” se však považuje legendární Stan Mikita, který byl průkopníkem se vším všudy. Mimochodem jako jeden z prvních nosil hokejovou helmu. Jeho zahnutí vzniklo spíše náhodou, když mu hůl po střetu s protihráčem zůstala trčet v mantinelu. Po vytažení byla mírně ohnutá do tvaru banánu, se kterou mu puk snáze létal. Následně se móda ohýbání čepelí roznesla po celém světě a tak bylo nutné určit míry pro pravidla. Dnes je v NHL povoleno zahnutí o 19 milimetrech, dle pravidel IIHF je to 15 milimetrů.

Zajímají vás články o hokeji a o výběru hokejové výstroje? Pokud ano, přihlaste se k odběru nejnovějších článků na našem webu. Než k vám dorazí první, můžete si přečíst náš článek Vše o hokejkách, ve kterém najdete maximum informací o hokejkách.

Sdílet na Pinterestu