V mnoha internetových diskuzích se řeší stejný problém. Jak odstranit zápach z hokejové výstroje. Nutno si přiznat, že tento „hokejový problém“ vadí zejména těm, kdo si musí svoji výstroj na hokej sušit doma. Ti šťastnější, kteří mají možnost nechávat výstroj v prostorách hokejové šatny, řeší maximálně problém se zápachem z hokejových rukavic, nebo bruslí. Pro tuto skupinu jsem již v minulosti několik doporučení sepsal zde.
Jak vysušit výstroj a zároveň se doma nedusit smradem?
Nabízí se hned několik řešení. Vysušení výstroje ve sklepních prostorech, nebo garáži.
I když se může na první pohled zdát, že sklep, nebo garáž bude nejvhodnějším prostorem, opak může být pravdou. Mokrá hokejová výstroj je jednou velkou líhní bakterií, které si doslova libují ve vlhkém prostředí. Pokud tedy nemáte super suchý a vyhřívaný sklep, uskladněním výstroje ve vlhkých prostorech pravděpodobně napomůžete jejich šíření. Touto možností se samozřejmě nezbavíte zápachu, jen ho odsunete dál. Tuto metodu tedy doporučuji pouze u dobře vytápěných místností.
Použití desinfekce na hokejovou výstroj
Desinfekce na hokejovou výstroj skutečně fungují, nejedná se o science fiction. Speciální přípravky jako spreje, postřiky, mýdla, pudry a prací prášky jsou na internetu běžně k dostání a dokáží opravdu pomoci. Zde je nutné říci, že desinfekci je vhodné používat od počátku užívání výstroje. I když výrobci hokejové výstroje tvrdí, že výstroj dokáže účinně bojovat proti bakteriím a zápachu, není to trvalý stav. Při častějším používání brzy budete potřebovat pomoc.
Pomoc proti zápachu
Speciální sušák na hokejovou výstroj
Na trhu lze narazit i na speciální sušáky na hokejovou výstroj. Tyto sušáky jsou skvělou volbou zejména do malých domácností, kdy si svoji hokejovou výstroj zvládnete vysušit během několika minut a můžete ji uklidit zpět do tašky. I zde platí, že je vhodné sušení kombinovat s deodoranty. Jedním z takovýchto sušáků je Rocket Sport Dryer, který je vyloženě hokejový sušák, na který naskládáte celou hokejovou výstroj. Dále je možné na trhu sehnat sušáky na sportovní vybavení, kde však nelze sušit vše najednou, ale je nutné sušit jednotlivé kusy. Zde bych doporučil mrknout na sušák FOR-DRY, což je speciální sušák s ozónem, který výstroj zároveň suší i desinfikuje.
Praní výstroje v pračce
Zde bych napsal ano i ne. Některé části výstroje lze prát, ale můžou být pračkou poničeny. Tvrdé plasty se mohou v pračce odštípnout, švy rozpárat, nalepené části se mohou odlepit. Na druhou stranu je to snadný způsob, jak můžete výstroj desinfikovat. Já osobně bych doporučil ruční praní za pomocí kartáče. Výstroj jednoduše odmočíte a za pomocí mýdla můžete drhnout. Několik doporučení pro praní najdete v článku Čištění hokejové výstroje.
V některých diskuzích jsem se dočetl, že je dobré používat ocet, savo, nebo desinfekci na boty. Tyto prostředky bych NEDOPORUČIL. Ocet může výrazně poškodit barvu a povrch výstroje, stejně domu bude i u sava. Desinfekci bot můžete využít, ale pouze do bot. Na ostatních částech vám může způsobit nepříjemné kožní problémy.
Závěrem malé shrnutí. Pokud máte možnost sušit výstroj v dobře větrané místnosti s přívodem tepla, máte z části vyhráno, k dokonalosti vám dopomůže některá z desinfekcí hokejové výstroje. Pokud máte nedostatek prostoru, doporučuji zakoupit speciální sušák na hokejovou výstroj, se kterým vše zvládnete za pár minut.
Mohlo by vás zajímat
Jeden komentář: „Jak se zbavit zápachu z hokejové tašky“
Docela se mi osvědčil kanadský přípravek Perspiration Odour neutralizer od firmy PurodoraLab, který v Čechách prodává eshop Čistá pohoda jako Odstraňovač zápachu potu na oblečení a sportovní vybavení. Stačí po každém tréninku prostříknout a nechat usušit. Funguje i na vnitřek bagu a brusle.
Napsat komentář