výběr brankářské helmy

Jak vybrat brankářskou masku

Ochranu hlavy brankáře není radno podceňovat. Pokud stojíte před otázkou jak vybrat brankářskou masku a dosud jste žádnou nevybírali, jistě se vám bude hodit několik rad, které jsme sepsali do tohoto článku. Brankářská maska chrání hlavu brankáře před střelami, či nárazy, kterých v prostoru brankoviště nebývá zrovna málo. Označení maska vzniklo na základě prvních pokusů

Jak vybrat brankářskou masku

výběr brankářské helmy

Ochranu hlavy brankáře není radno podceňovat. Pokud stojíte před otázkou jak vybrat brankářskou masku a dosud jste žádnou nevybírali, jistě se vám bude hodit několik rad, které jsme sepsali do tohoto článku. Brankářská maska chrání hlavu brankáře před střelami, či nárazy, kterých v prostoru brankoviště nebývá zrovna málo. Označení maska vzniklo na základě prvních pokusů brankářů o krytí obličejové části. První helmy se mezi hráči a brankáři začali objevovat od roku 1874 a tito průkopníci bezpečnosti byli v počátcích označování za zbabělce. U brankářů tomu nebylo jinak.

Jak vybrat velikost brankářské masky

I když jsou brankářské masky navrženy odlišně od hráčských přileb, využívají stejné rozdělení velikostí. Brankářské helmy se dodávají ve třech základních velikostech pro tři různé věkové skupiny:

 • Youth – dětské (5–7 let)
 • Junior (8-12 let)
 • Senior (ve věku 13+)

Tento ukazatel velikosti by vám mohl dopomoci k prvotní představě. Hlavním ukazatelem však bude, jak vám helma sedne na hlavu. Každý výrobce hokejové výstroje vyrábí své masky jinak a proto mohou být mezi značkami drobné rozdíly. Je tedy vhodné vyzkoušet více značek.

Nejlepší brankářské masky na trhu

Z čeho se vyrábí brankářské masky

Brankářské masky jsou vyrobeny ze skelných vláken a epoxidových pryskyřic. Použití sklolaminátu je výhodné, protože je lehký a pevný. Masky mohou být také vyrobeny z materiálů, jako je kevlar, uhlíková vlákna a kapron nylonová pryskyřice. Většina výrobců masek však upřednostňuje sklolaminát před uhlíkovým vláknem, protože je levnější.

Při výrobě custom masky udělají výrobci otisk hlavy brankáře. Po zaschnutí otisku na vzduchu se do formy nalije sádra a vytvoří se busta. Důraz je pak kladen na vytvoření skutečné masky a zajištění správného tvarování oblasti kolem nosu, úst a uší. Dalším krokem je ujistit se, že masky jsou dostatečně odolné. Sklolaminát a epoxidové pryskyřice jsou umístěny na popředí, aby byla maska ​​co nejhladší a co nejodolnější. Gumové nebo pěnové polstrování je poté přidáno do vnitřku masky pro zvýšení pohodlí a ochrany.

Jak nasadit brankářskou masku

 • Chcete-li dosáhnout bezpečného a přesného usazení vaší brankářské masky, postupujte podle těchto kroků:
 • Umístěte helmu na hlavu tak, aby horní okraj obličejového otvoru byl přibližně 1cm nad obočím.
 • Upravte podbradník tak, aby se helma na hlavě nepohybovala, nebo aby se maska ​​mohla tlačit směrem k čelisti.
 • Upravte zadní lebeční ochranu a popruhy aby perfektně přitlačily masku k hlavě.
 • Ujistěte se, že maska sedí na čele, bradě a tvářích. Mezi vycpávkami a obličejem nebo čelem by neměly být žádné mezery
 • Abyste zajistili bezpečné uchycení, pokyvujte hlavou nahoru a dolů a otáčejte ji ze strany na stranu – při správném usazení by nemělo docházet k žádnému sklouznutí.
 • Ujistěte se, že lebeční plát na zadní straně přilby nemá žádné velké mezery – mezi plátem na zadní straně a zbytkem helmy byste neměli vidět brankářovu hlavu.
 • Vyzkoušejte si masku s brankářskou vestou a chráničem krku, který plánujete nosit během hry. Maska by se neměla dotýkat  žádného ochranného vybavení a měla by umožňovat úplný pohyb hlavy bez překážek.

Mřížka na brankářskou masku

mřížka na brankářskou masku

Mřížky se vyrábějí ve dvou provedeních: standardní a cat eye (kočičí oko). Standardní provedení nabízí maximální ochranu s celodrátovou mřížkou – jsou nejběžnější volbou. Designy s kočičím okem mají v mřížce dva výřezy a poskytují o něco méně překážek k vidění. Většina mládežnických lig nepovoluje brankářské masky s provedením mřížky cat eye, zatímco rekreační, juniorské a profesionální ligy pro dospělé ano. Výjimkou je maska ​​s cat eye certifikací HECC, která obsahuje pruhy ve vyříznutých oblastech a je přijatelná pro použití na všech úrovních hry.

Design brankářské masky

Od dob prvním masek se brankáři předhání v originalitě. Setkáváme se tak s mnoha zajímavými designy, které vzdávají hold klubům, brankářským legendám i rodinným příslušníkům. Speciální nástřik provádí umělci pomocí airbrushové pistole dle představ brankáře. V obchodech se setkáte buď s jednobarevnou variantou, nebo sériovým designem pro danou řadu.

Hokejová maska pro brankáře

Otázka jak vybrat brankářskou masku může být pro náročné brankáře velmi složitá, nicméně pro ty nenáročné to je jistě brnkačka. Pomohl vám ve zorientování tento článek, nebo potřebuje ještě doplnit? Je pro vás design brankářské masky důležitý, nebo koukáte na její bezpečnost? Který brankář nosí nejlepší masky?

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *