rám inline bruslí

Jak vybrat rám inline bruslí

Při výběru inline bruslí musíme brát v úvahu celou řadu aspektů. V prvé řadě se rozhodujeme, jaký zvolit typ – ať už se jedná o fitness brusle určené pro pohodové jezdění na stezce, divoké agressive brusle, se kterými budeme řádit ve skate parku, nebo třeba o model závodní. Dalším úkolem je vybrat správnou velikost, tak aby nám

Jak vybrat rám inline bruslí

rám inline bruslí

Při výběru inline bruslí musíme brát v úvahu celou řadu aspektů. V prvé řadě se rozhodujeme, jaký zvolit typ – ať už se jedná o fitness brusle určené pro pohodové jezdění na stezce, divoké agressive brusle, se kterými budeme řádit ve skate parku, nebo třeba o model závodní. Dalším úkolem je vybrat správnou velikost, tak aby nám brusle perfektně seděly na noze. Přemýšleli jste ale o tom, že je potřeba zvolit i správnou velikost rámu nebo materiál, z něhož je vyrobený? Jak na to vám poradíme v následujícím textu.

Hledáte nové inline brusle?

Délka rámu hraje prim

To, jak bude rám inline bruslí dlouhý, vychází v prvé řadě z velikosti koleček, která na něm budou umístěná. Obecně lze říci, že čím jsou kolečka větší, tím bude rám delší. Neplatí to ale stoprocentně, záleží totiž i na jejich počtu. Pořád sice platí, že nejběžnější inliny mají kolečka čtyři, setkat se ale můžete i s tříkolečkovými variantami. Ty umožňují osazení většími kolečky právě v kombinaci s kratším rámem.

A co nám vlastně délka rámu ovlivňuje? Jedná se samotný skluz, obratnost, kterou nám brusle umožňují, a taky o stabilitu ve vyšší rychlosti.

  • Kratší rám zajišťuje jezdci lepší ovladatelnost brusle. Při vyšší rychlosti je ale nutné počítat s nižší stabilitou. Kratšímu rámu dávají přednost lidé, kteří si chtějí na bruslích zadovádět spíše ve volném stylu, jezdit slalom, dělat otočky nebo si užívat ve skate parku.
  • Delší rám má vlastnosti přesně opačné. Takové brusle budou o něco hůře ovladatelné, zato stabilní, a to i v případě, když budete svištět s větrem o závod. Volit byste jej měli především, pokud plánujete dlouhé vyjížďky.

Při výběru délky není nutné přeměřovat rám inline bruslí na centimetry. Stačí se na brusle zběžně podívat a hned vidíte, o jakou vzdálenost přečnívají kolečka oproti špičce a patě boty.

Jaký vybrat materiál pro rám inline bruslí?

To, jak se vám na bruslích pojede, ovlivňuje i materiál, ze kterého je rám vyrobený. Tradičně se můžete setkat s rámy plastovými, kovovými nebo karbonovými.

  • Plastové rámy se od sebe mohou výrazně lišit svojí kvalitou. Používají se zejména u bruslí určených spíše začátečníkům. Jejich výhodou je nízká hmotnost i dobrá schopnost tlumit nerovnosti na trati. Vhod přijde i nižší cena. Tady je však potřeba dávat pozor – příliš levné brusle mají samozřejmě do kvality daleko. Další nevýhodou plastových rámů je nedostatečná tuhost, která se odrazí v horší stabilitě. Plastové rámy ale nejsou jen doménou klasických fitness bruslí. Najdeme je totiž i ve vyztužené variantě u aggressive modelů. Pokud zainvestujete do dražších bruslí, můžete od plastového rámu očekávat kvalitu, která dokáže předčít i některé rámy kovové.
  • I kovové rámy se samozřejmě kvalitativně liší. Roli hraje především konkrétní materiál a jeho zpracování. V levnějších variantách najdete rámy spíše z měkčích a levnějších kovů. U drahých bruslí je to naopak – můžete čekat kovy pevnější a odolnější. Ve většině případů jsou kovové rámy vyráběny ze slitiny hliníku.
  • Po karbonových rámech sáhnou spíše profíci. Karbon se totiž využívá především u závodních bruslí nebo u vyšších modelů bruslí freestylových. Výhodou tohoto materiálu je nízká hmotnost. Za nevýhodu pak lze považovat hlavně cenu, ale také nižší nosnost a tuhost.

Jak je rám uchycený na bruslích?

V neposlední řadě se při výběru rámu můžete podívat na způsob jeho uchycení k botě. Může se jednat buď o rám nýtovaný, nebo šroubovaný.

  • Nýtovaný rám je zapracovaný přímo do spodní konstrukce boty. Váží méně, ale vyznačuje se také nižší tuhostí. Nevýhodou je nemožnost dalšího nastavení.
  • Šroubovaný rám se využívá hlavně u sportovních, závodních nebo freestylových bruslí. Jeho hlavním benefitem je možnost dalšího nastavení vůči botě, a to přesně podle individuálních potřeb bruslaře.

Nejnovější Inline brusle

Mohlo by vás zajímat

Jeden komentář: „Jak vybrat rám inline bruslí“

  1. Mira avatar
    Mira

    Pro inline hokej jedine karbon a ocel, plast to nevydrzi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *