sportovní vložky do bot

Jak vybrat vložky do bruslí

V jednom ze starších článků jsme se věnovali tématu tvarování bruslí (vypékání), díky kterému se budete v brusli cítit lépe. Pokud s výsledkem nejste spokojeni, může to být tím, že vnitřní vložka brusle není na rozdíl od zbytku brusle tvarovatelná. V tomto článku vám poradíme jak vybrat vložky do bruslí a podíváme se, pro koho jsou jednotlivé typy vložek

Jak vybrat vložky do bruslí

sportovní vložky do bot

V jednom ze starších článků jsme se věnovali tématu tvarování bruslí (vypékání), díky kterému se budete v brusli cítit lépe. Pokud s výsledkem nejste spokojeni, může to být tím, že vnitřní vložka brusle není na rozdíl od zbytku brusle tvarovatelná. V tomto článku vám poradíme jak vybrat vložky do bruslí a podíváme se, pro koho jsou jednotlivé typy vložek určeny.

Vložky do bruslí, se kterými se většina hráčů setkává, lze označit jako low-end. Základní vložky v brusli jsou velmi tenké, bez velké podpory nohy a lze o nich říct, že jen oddělují spodní část brusle od nýtů. Pokud jste s nimi spokojeni a nestává se vám, že by vás tlačily chodila, je to skvělé. Pokud s jejich funkcí nejste spokojeni, naštěstí je na trhu značné množství vylepšených vložek do bruslí. U top modelů bruslí se již setkáváme s lepšími vložkami, které podporují klenbu a tlumí vibrace.

Co může kvalitní vložka do brusle nabídnout? Za prvé kvalitní podporu klenby nohy. Každý máme jinak postavenou klenbu nohy a stejně jako u tenisek, je vhodné znát, jak ji podpořit.

Pronace supinace a neutrál brusle

V běžné brusli dostanete vždy vložku, která je stavěna na neutrální došlap nohy. V případě, že je váš došlap pronační, či supinační a tento fakt neřešíte, vystavujete svou nohu přetěžování, což může vést ke zranění.

 Vysvětlení termínů:

Pronace – při pronaci chodidla dochází k vychýlení chodidla směrem dovnitř, tedy skluz nevychází z vnější strany. Při delším bruslení můžete pocítit rychlejší nástup únavy v oblasti vnější hrany chodidla, holeně i kolena. Protibodem, který musí srovnat skluz do správné pozice je palec.

Supinace – při supinaci se v úvodní fázi chodidlo vychýlí směrem dovnitř. Chodidlo je více namáháno a dochází k jeho zpevnění, čímž se snižuje jeho flexibilita. Bolest se může projevit ve středu chodidla a kolenou. Oporným bodem, který rovná skluz do ideální polohy je malíček.

Související produkty

Úpravy profesionálních vložek

Některé vložky nabízejí úpravy jako je gelová podložka pod patou pro zvýšení flexibility (vložky Graf), rozdílné výšky podpory klenby – nízké, střední, vysoké, které ovlivňují, jak vám noha sedí v brusli(vložky CCM Currex Cleatpro), či tepelné tvarování vložky, které se chodidlu přizpůsobí(vložky Bauer Speedplates).

Pokud nemáte profesionální brusle, kde již lepší vložky bývají, určitě zkuste o tomto malém upgradu popřemýšlet. Kvalitní vložky do bruslí tlumí vibrace, mají lepší teplotní komfort, brání pohybu nohy v bruslí a lépe ji v brusli usadí. Pokud víte, že máte sklon k pronaci, či supinaci, je výměna vložky naprosto nutná. Detaily rozhodují o vaší hře, myslete na to a zjednodušte si své bruslení správnými vložkami.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *