tepelne tvarovani brusli

Tepelné tvarování bruslí

Zima je období, kdy se ve většině domácností peče cukroví, u nás na hokejmanovi pečeme nové články. Abych udržel téma pečení, bude dnešním tématem tepelné tvarování brusle, nebo jak se říká v hokejovém slangu, vypékání brusle. Jak na to a proč se to vlastně dělá?  Pro náš článek jsem vypékal brusle CCM Ribcor 68K, což

Tepelné tvarování bruslí

tepelne tvarovani brusli

Zima je období, kdy se ve většině domácností peče cukroví, u nás na hokejmanovi pečeme nové články. Abych udržel téma pečení, bude dnešním tématem tepelné tvarování brusle, nebo jak se říká v hokejovém slangu, vypékání brusle. Jak na to a proč se to vlastně dělá?  Pro náš článek jsem vypékal brusle CCM Ribcor 68K, což je druhý nejvyšší model Ribcorů pro sezónu 2017/2018.

Proč se brusle tepelně tvarují?

Tepelné tvarování brusle je úprava, díky které dosáhnete rychlejšího a přesného natvarování brusle na vlastní nohu. Brusle jde vytvarovat několika způsoby. Tím nejméně pracným, ale nejvíce nepříjemným je nechat vytvarovat brusle během prvních tréninků, kdy se díky teplu postupně brusle vytvaruje. Bohužel tato varianta je nepříjemná, často spojená s odřením kotníků, pat, či nártů. Také chodidla nebývají v prvních dnech příliš v komfortu.

Profesionální brusle všech značek

Alternativní postup tvarování brusle

Druhým způsobem, kterým lze brusle customizovat, je využít vařící vodu a pomocí ní brusle rozehřát. Tato metoda není také moc komfortní, ale při troše šikovnosti je využitelná i pro nižší řady bruslí. Postup jak na to najdete v článku jak tvarovat nižší řady bruslí. Pojďme už ale k pravému tepelnému vytvarování brusle.

Tvarování brusle v horkovzdušné troubě

První věc, kterou bych zde uvedl bude, že je vždy vhodné používat profesionální trouby na brusle a nedoporučuji brusle vypékat svépomocí doma. Několik případů, jak to může dopadnout, když „to nevyjde“ můžete vidět na přiložených obrázcích.

Tvarování bruslí od profesionálů

Pokud navštívíte specialisty, bude postup následující:

Celý proces vytvarování zabere okolo 20 minut, kdy se nebudete moci hnout z místa, proto je dobré se předem připravit. V první fázi vytáhnete vložky z bruslí, jelikož by se při vypékání zapekli k bruslím. Ve speciální troubě nastavíte teplotu 70 stupňů a dle úrovně bruslí i čas. Většina profi a poloprofesionálních bruslí má v příbalovém letáku uvedenou doporučenou dobu mezi 2-8 minutami. Brusle se jednoduše vloží do trouby do připravených držáků. V tomto čase doporučuji navléct ponožky do bruslí a připravit se na to, že následujících 20 minut zůstanete na jednom místě.

Bez tkaniček to nepůjde

Dotažení brusle na noze

Jakmile uplyne doba rozehřátí bruslí, vsuneme do bruslí zpět vložky a opatrně nasadíme brusle. Než začneme brusle utahovat, několikrát silně kopněte patou o zem, aby se vaše noha dostala až nakonec brusle a vy jste využili celou plochu uvnitř brusle. Jakmile noha sedí v zadní části, přejdeme k utahovaní. Zde je třeba dbát na to, aby jste hokejové tkaničky utahovali od sebe, nikoliv k nahoru k sobě. Ve většině obchodů vám prodejce brusle dotáhne sám, právě aby předešel nesprávnému dotažení, či vytržení oček na brusli.

Vychladnutí brusle

Dále už zbývá jen fáze vychladnutí. Utažené brusle necháte na nohou, bez stoupání, tlačení, či jiného pohybu tak, aby se při postupně natvarovali sami na vaši nohu. V sedě tak trávíte cca 20 minut, dokud si nebudete jistí, že jsou brusle z vnější strany dostatečně „vychladnuté“. Poté můžete brusle sundat z nohou. Doporučuji je umístit do chladu, a alespoň 24 hodin odstát. Pokud s bruslemi spěcháte a potřebujete s nimi dříve hrát, vložte je na pár hodin do lednice. Pokud by brusle dostatečně nevychladly, mohou se více povolit a to nechcete.

Jaké máte zkušenosti z vypékáním vy?

Mohlo by vás zajímat

8 komentářů: „Tepelné tvarování bruslí“

 1. jan avatar
  jan

  pecka clanek, radeji si brusle necham udelat u profiku…

 2. Marek avatar
  Marek

  Dobrý den, chtěl bych se prosím zeptat, kde najdu avizovaný článek „Postup jak na to najdete v článku jak tvarovat nižší řady bruslí.“ Děkuji

 3. admin2 avatar
  admin2

  Dobrý den, díky za připomenutí, článek jsme zveřejnili zde https://hokejman.cz/navody/jak-tvarovat-nizsi-rady-brusli/

 4. jarda avatar
  jarda

  velmi pekne sepsane, nikdy jsem nemel brusle ktere by se dali vypect ale ty pristi koupim a necham je vytvarovat

 5. admin avatar
  admin

  Děkujeme, dejte nám vědět jak budete s vytvarováním spokojen.

 6. klimes avatar
  klimes

  Super clanek, od ted cas budu cist pravidelne, konecne neco jineho z hokejove stranky

 7. František Beneš avatar
  František Beneš

  Dobrý den,

  super článek jen vědět kde se dají takto brusle vytvarovat, kolik to stojí a jaké brusle je možné takto tvarovat.

  Město Ostrava

 8. admin avatar
  admin

  Dobrý den,
  v Ostravě lze umí tvarovat brusle dle informací od hráčů v HockeyProShopu na Sovové, pokud máte brusle Bauer tak v Bauer Shopu na Ruské. Doporučuji tvarovat pouze vyšší modely bruslí, které umožňují tepelné tvarování. Klidně napište, jaké máte, mrknu na to. Cenově se to pohybuje okolo 500 Kč, ale záleží na obchodu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *