Je jedno, jestli bruslíte v nejnovějším modelu bruslí od Baueru, nebo na x let starém modelu, který se prakticky rozpadá. Pro kvalitní dotažení prostě potřebujete funkční hokejové tkaničky. I když se hokejová výstroj neustále mění, tkaničky do bruslí jsou už léta neměnné a zůstávají osvědčenou klasikou. Pro dnešní článek jsem si vybral téma hokejových tkaniček, což není až tak atraktivní, ale pokud nejste přímo profi hokejista, jistě vás zaujme. Hokejové tkaničky rozdělujeme do dvou kategorií. Voskované a bavlněné hokejové tkaničky. Ceny se příliš n20eliší, avšak rozdíl mezi nimi je.

Bavlněné hokejové tkaničky

Jednou z hlavních výhod, kterou tyto tkaničky mají, je jejich životnost. Oproti voskovaným tkaničkám zde není žádná vrstva, která by se odírala a díky větší flexibilitě se po rozvázání snadno vrátí do původního stavu. Jednou z nevýhod klasických bavlněných tkaniček je, že jejich zúžené koncovky rychle odpadnou a začnou se třepit, což způsobuje problémy při provlékání ocelovými oky v brusli. Pokud máte v tašce zapalovač, můžete rychle nové koncovky vytvořit. Stačí konec tkaničky zapálit a ihned uhasit/začít tvarovat na co nejtenčí koncovku, která projde okem brusle. Dávejte pozor, abyste se nespálili.

Voskované hokejové tkaničky

Speciální vosk, kterým se tkaničky napouštějí, zabraňuje povolování utažených bruslí. Tkaničky po sobě vzájemně neklouzají a je tak možné celý trénink, nebo zápas vydržet bez dotahování. Další výhodou voskovaných tkaniček je, že je možné rozdílně utáhnout jednotlivé části brusle, podle toho jak silně danou část chcete. Pokud máte brusle, které nemají Skate Lock, jistě tuto vlastnost oceníte. Já osobně nechávám volnější spodní část brusle a utahuji si až od 5 řady ocelových ok.

 Co je Skate Lock

Nevýhodou voskovaných tkaniček je, že je budete muset častěji nahrazovat novými. Nemusíte mít obavy, častěji znamená jednou za 3-5 měsíců, záleží vždy na množství a frekvenci tréninků a zápasů, tedy jak často brusle využíváte. Vosk na tkaničkách se při častém užívání začne odírat až do doby, kdy nebude plnit protiskluzovou funkci. Jelikož jsou voskové tkaničky užší, mohou vás při častém utahování trochu „řezat“ do prstů. I toto je jeden ze signálů, že je třeba tkaničky vyměnit za nové.

Pro děti a dorost, jsou dle mého názoru vhodnější voskované tkaničky. Děti nemají tolik síly, aby si pevně utáhli brusle a dokázali vytvořit i pevný uzel. Tkaničky se jim tak během tréninku začnou povolovat a musí si častěji převazovat brusle. Díky voskovaným tkaničkám se jim povede dosáhnout kvalitního utažení.

Nové brusle

U nových bruslí budou téměř vždy klasické bavlněné nevoskované tkaničky, které dodává přímo výrobce bruslí. Doporučuji každému, aby si v rámci tréninku vyzkoušel, jaký je rozdíl mezi bavlněnou tkaničkou a voskovanou. Pokud si každou brusli zavážete jinou tkaničkou, jistě po tréninku zjistíte, která pro vás bude ta pravá.

Hokejové tkaničky velmi často praskají, resp. se trhají, protože se rozedřou o oka v bruslích. Tyto oka jsou z měkkého kovu, který se snadno deformuje. Pokud chcete prodloužit životnost tkaniček, doporučuji oka kontrolovat a za pomocí šroubováku je rovnat.

 

 

 

Sdílet na Pinterestu