Hokejové nože by měly být udržovány ostré, bez rzi, či jiných vad, které by mohli narušit bruslařský skluz. I při šetrném zacházení někdy dojdete do bodu, kdy se ocel opotřebuje a je nutné nůž vyměnit. Nemusíte se však bát, jde o rutinní proces, kdy snadno změníte ostří na hokejových bruslích, stejně jako si dáváte nové pneumatiky na auto.
Kdy vyměnit nože
Rozhodnutí, kdy změnit nože, vychází především z vašeho pocitu. Pokud jste si všimli, že vaše bruslení už není tak ladné a při zatáčení a zastavení není vše tak, jak jste zvyklí, nemusí to být vaší aktuální kondicí. Pokud jsou nože krátké, tedy došlo k jejich zbroušení, může být při zatáčení a ostrých brzdách narušena stabilita. V extrémních případech vám nízký nůž může při náklonu dostat holder do kontaktu s ledem a vy se sklouznete k zemi. Tuto nepříjemnost způsobovali zejména nože T-blade, které měly extrémně nízké nože a tak hráči neudrželi rovnováhu při soubojích a větších náklonech. V každém případě takto nízký nůž by již neměl na brusli vůbec být a je vhodné ho vyměnit.
Ochrana nožů je důležitá
Kontrola ostří na brusli
Ostří nožů je nutné pravidelně kontrolovat. Prvotní kontrola je vizuální, tedy pomocí oka prohlédnete, zda-li mají nože dostatečnou velikost, správný žlábek, či nepoškozené hrany. Pokud je ostří tupé, naostřete je pomocí brousku na brusle, či je nechte nabrousit. Pokud nastal čas na výměnu, pustě se do ní. Moderní brusle od Bauer, CCM a True nabízejí vyšší modely bruslí s rychlovyměnitelnými noži. Systémy jsou velmi podobné, kdy stávající nože uvolníte za pomocí stlačení několika bodů. Nově nože pak snadno nacvaknete na místo původních. U profesionálních hráčů je již obvyklé, že mají ve své hokejové tašce nabroušené náhradní nože, které v případě potřeby vymění mezi střídáním. Nože musí být vždy stejné velikosti a stejně nabroušené, aby si hráč nemusel zvykat na jiný sklon, či hloubku žlábku.
Proč mít náhradní nože do bruslí
Osobně doporučuji pořízení druhého páru nožů všem hráčům. Mnohokrát se mi stalo, že jsem potřeboval nabrousit brusle před zápasem, nebo jsem si během cesty k ledu strhnul hranu a nebylo možné najít brusiče. Pak vám zbývá buď riskovat zranění s vadným nožem, nebo můžete zápas zabalit. Máte-li v tašce náhradní nože, máte o starost míň.
Pokud však nemáte brusle, které umožňují tuto jednoduchou výměnu, pak druhé nože nekupujte. Výměna klasickým způsobem je časově náročná a buď ji musíte provést u hokejového prodejce, nebo zdlouhavě sami. Jak na to? Vyjměte vložku z brusle a rozmotejte tkaničky. Pod patou a ve špičce je umístěna plastová krytka, kterou vyjměte. Pod ní je umístěna matice, která drží nůž na místě. Pomocí speciálního klíče odšroubujte matici a vyjměte nože. Na jejich místo nasaďte nové a šroubem opět utáhněte.
Související produkty
Tento postup využijete také v případě, že vám nůž praskne. Ať už jste úplný začátečník, nebo pravidelný hráč, všem vždy doporučuji nosit chrániče nožů. Nože se nejčastěji ničí převozem v hokejové tašce, kde naráží na ostatní části hokejové výstroje, a nebo při cestě k ledové ploše, kde hráči často šlápnou na kamínek či jiné nečistoty.
Napsat komentář