Správná čepel pro malé hokejisty

Letos v létě jsem navštívil několik hokejových kempů a jak už to tak bývá, často jsem se setkal s špatně zvolenou hokejkou, nebo hokejovou výstrojí. V tomto článku bych se rád věnoval problémům u hokejek. Jak už jsem psal v několika předchozích článcích, při výběru dětské hokejky, je třeba postupovat velmi citlivě, dokonce citlivěji, než u seniorských holí.

Správná čepel pro malé hokejisty

Letos v létě jsem navštívil několik hokejových kempů a jak už to tak bývá, často jsem se setkal s špatně zvolenou hokejkou, nebo hokejovou výstrojí. V tomto článku bych se rád věnoval problémům u hokejek. Jak už jsem psal v několika předchozích článcích, při výběru dětské hokejky, je třeba postupovat velmi citlivě, dokonce citlivěji, než u seniorských holí. Ptáte se proč?

Jak vybrat hokejku pro dítě

Hráč, který má odehranou několikátou sezónu, je schopný si v obchodě bez problému vybrat hokejku během pár minut dle svých preferencí. U dětí je často problém, že jejich výběr ovlivní design hokejky, což je chyba. design hole je to poslední, co by měl hráč u hole řešit. Pro správný výběr hole by se měl hráč soustředit na 1) tvrdost hole, 2) zahnutí čepele 3) povrch hole( grip ) 4) délka,váha, hrany, design, cena. První tři body jsou nejdůležitější a měly by rozhodnout o tom, kterou hůl si vyberete. Možná jste si všimli, že jsem neuvedl v rámci výběru značku hole. Dle mého názoru jsou dnes výrobci s technologiemi na stejné úrovni, jen samotné technologie jinak pojmenují.

Trochu jsem odbočil, tak se vraťme k dětem. Pokud dítěti koupíte bez rozmyšlení první hůl, kterou si vezme do rukou, můžete se vám to velmi vymstít. Špatně zvolená hokejka může způsobit dítěti zdravotní komplikace se zápěstím, lokty a rameny – díky vyšší tvrdosti dostávají klouby v těchto částech těla velmi zabrat. Kromě zdravotních komplikací může špatně zvolená hokejka způsobit i negativní pocity z hokeje. Pokud se Vám bude dítě s holí trápit, nechuť k trénování se brzy dostaví.

Na co jsem narazil na kempech

Jak už jsem zmínil, narážím u dětí na tři základní chyby v holích. Tyto chyby se následně projeví u technických cvičení při práci s hokejkou, nebo střelbě.

1) špatně zvolený flex – příliš vysoký flex zabraňuje dítěti využít potenciál hole ve svůj prospěch. U vysokého flexu nebude hůl dopomáhat k lepší střelbě, tedy nepřenese sílu vloženou do puku. Co je flex již jistě víte z našeho článku. Jen pro zajímavost, víte s jakou tvrdostí hraje hokejová star světového poháru Johhny GaudreauO tom si můžete přečíst zde. A odpověď Vás jistě překvapí.

  • Youth = 20, 30 flex
  • Junior = 40, 50 flex
  • Mid or Intermediate flex = 55,60,70 flex
  • Seniorské 75 – 110
  • Regular flex = 85 flex
  • Stiff flex = 100 flex
  • Extra stiff = 110 flex

2) špatná délka hole – špatná délka hokejky se nejvíc projeví při práci s holí. U delší hole není hráč schopný pracovat na malém prostoru a dělat krátké stahovačky. Ve většině případů mu i puk ujede. Delší hůl většinou trenéři doporučují obráncům, aby zabrali více prostoru. Ano prostor zaberou, ale co dál? Dnešní moderní pojetí hokeje vyžaduje, aby i obránce byl dobře technicky vybavený a to s dlouhou hokejkou nikdy nebude. Pro lepší cit v hokejce a práci na malém prostoru není dobrá dlouhá hůl.

3) špatný povrch hole – je to můj osobní názor, ale myslím, že děti by měli hrát s holemi, které mají klasický, nebo zesílený grip na holi. Clear hole budou děti trápit a proklouzávat v rukavici. Postupem času si hokejista sám zvolí, s jakým povrchem hole bude hrát, ale hráčů s gripem je stále nejvíce.

4) špatná čepel, resp. její délka– u několika typů top výrobců hokejek jsem se setkal s tím, že u modelů dětské hole prodloužili čepel tak, že její délka dosahuje délky seniorské hole. Díky tomu děti vznikají dětem velké problémy při práci s holí a je pro ně obtížnější hůl ovládat. Bohužel nelze vytvořit přesnou tabulku, kolik cm by měla čepel měřit, jelikož každá značka má jiné měřítka. Pokud hokejku vybíráte, zkuste si jen letmo čepel srovnat s jinou variantou. Nebo si nechte poradit prodejcem. Rozdíl mezi Juniorskou a Seniorskou čepelí je mnohdy i 3 cm.

TOP hokejky na trhu

Pokud si s výběrem hokejky pro sebe, nebo pro své dítě nevíte rady, ozvěte se nám. Společně najdeme tu nejvhodnější, která udělá tu pravou radost z hokeje.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *