V našich článcích se převážně věnujeme tématům jako hokejová výstroj pro hráče nebo hráčská hokejka. V tomto článku se zaměříme na námi trochu „zanedbávané“ brankáře a o tomu , jak vybrat brankářskou hokejku.

Brankářská hokejka je jednou z nejdůležitějších částí brankářského vybavení. Brankářská hokejka se používá k blokování a odrážení střel, práci s pukem, nebo odrážení puků v okolí branky. Každá brankářská hokejka je něčím jiná. Každý výrobce hokejek má vlastní výrobní postup i složení materiálů.  Pro Vaši představu jsme připravili článek, který rozdělí alespoň částečně brankářské hole.

 

BRANKÁŘSKÁ HOKEJKA – MATERIÁL

DŘEVĚNÁ BRANKÁŘSKÁ HOKEJKA

 

Dřevěné hokejky jsou nejstarší a stále velmi používané dokonce mezi profesionálními brankáři z NHL. Dřevěné hokejky mají bohatou historii a vývoj, jejich obliba je spojena zejména s citlivostí přenosu vibrací v hokejce, což dnešní pěnové nedokáží. Nevýhodou dřevěných hokejek je jejich vyšší hmotnost, která se u seniorských holí pohybuje okolo 900 gramů.

dřevěná hokejka

PĚNOVÁ BRANKÁŘSKÁ HOKEJKA

Pod pojmem pěnová hokejka je všeobecně chápána hybridní brankářská hokejka, která se skládá z dřevěného skeletu a pěnového jádra hokejky a v horní části shaftu opět dřevo. Tímto odlehčením získáte lehčí hokejku, která působí funkčně velmi podobně jako čistě dřevěná hokejka. Hmotnost hybridní hokejky se pohybuje okolo 800 gramů.

 

pěnová brankářská hokejka

KOMPOZITOVÁ BRANKÁŘSKÁ HOKEJKA

 

Kompozitové hokejky jsou nejlehčí variantou mezi brankářskými hokejkami.  Jejich hmotnost bývá okolo 600-700 gramů, což je s ohledem na jejich velikost skoro neuvěřitelné. Nové kompozitové hokejky jsou podobně jako hybridní hole „umělým“ pěnovým jádrem, které napomáhá tlumení vibrací od vnějších podnětů. Kompozitové hole jsou velmi snadno ovladatelné a kze s nimi velmi dobře manipulovat s pukem. Oproti dřevěným však mají před sebou stále dlouhou cestu vývoje.  Ve srovnání s dřevěnou holí vyžaduje zkušenějšího brankáře a klidnou ruku. Častým jevem u těchto holí je, že puky odskakují, což klade vyšší nároky na brankáře.

 

Brankářská hokejka swagger pro LT

 

Jaké je tedy doporučení pro výběr hokejky ? Každý brankář by měl mít představu o tom, co od brankářské hokejky očekává. Dle této představy se pak snadněji rozhodne. Naše doporučení určitě dostanou dřevěné hokejky, protože jsou velmi přijatelné cenou i svoji výdrží.

 

Autor: Tobi

Sdílet na Pinterestu