Brankářská hokejka je jednou z nejdůležitějších částí brankářského vybavení. Používá se k blokování a odrážení střel, práci s pukem, nebo k rozehrávání puků při hře. Každá brankářská hokejka je něčím jiná a každý výrobce hokejek má vlastní výrobní postup i složení materiálů. V následujícím článku jsme pro vás připravili přehled toho nejdůležitějšího, aby pro vás otázka jak vybrat brankářskou hokejku byla lehce zodpovězena.
Materiál v brankářské hokejce
Prvním krokem, kterým se v obchodě můžete vydat, je výběr brankářské hokejky dle materiálu. Nejčastěji se setkáte s čistě dřevěnou hokejkou, hybridní holí, nebo s kompozitovou brankářskou holí.
Dřevěná brankářská hokejka
Dřevěné brankářské hokejky jsou nejdéle vyráběné a stále velmi používané. Pro jejich výrobu se využívá pevné dřevo z břízy a osiky. Nespornou výhodou dřevěných holí je jejich nižší pořizovací cena. Díky tomu se s nimi nejvíce setkáte u dětí a hobby hokejistů. Nevýhodou dřevěných hokejek je jejich vyšší hmotnost, která se u seniorských holí pohybuje k 900 gramům a nižší stálost. Vyšší hmotnost vás může zpomalit při práci s vyrážečkou. Nestálost tvaru čepele brankářské hokejky, resp. její vyměknutí, se dostaví v závislosti na tréninkovém režimu.
Kompozitová brankářská hokejka
Kompozitové brankářské hokejky jsou nejlehčí variantou mezi brankářskými hokejkami. Jejich hmotnost bývá okolo 500-700 gramů, což je s ohledem na jejich velikost skoro neuvěřitelné. Nové kompozitové hokejky mají podobně jako hybridní hole střed s pěnovým jádrem, které napomáhá tlumení vibrací od střel a nárazů. Tyto brankářské hole jsou velmi snadno ovladatelné a lze s nimi velmi dobře pracovat s pukem. U kompozitových holí můžeme mluvit o vysoké stálosti, tedy hůl tolik neměkne. Ve srovnání s dřevěnou holí jsou kompozitky výrazně dražší.
Pěnová brankářská hokejka
Pod pojmem pěnová brankářská hokejka je všeobecně chápána hybridní brankářská hokejka, která se skládá z kombinace dřeva a vstřikované pěny. Nejčastěji se jedná o dřevěný shaft a pěnové pádlo a čepel hokejky. Pěnová čepel se může po čase „vybouchat“ a dochází k jejímu měknutí. Hmotnost hybridní hokejky se pohybuje okolo 800 gramů, je tedy takovým mezistupněm mezi dřevěnou a kompozitovou holí a i její cena se drží mezi těmito holemi.
U profesionálních brankářů se často setkáváme s tím, že si jako tréninkové hole vybírají právě hybridní brankářskou hokejku a do zápasu již využívají kompozitovou.
Velikost brankářské hokejky
Materiál máme vybraný, nyní se můžeme podívat na velikost brankářské hokejky. Tomuto tématu jsme se věnovali už i v samostatném článku a tak můžeme přejít přímo k věci. Dle velikosti dělíme brankářské hokejky na dětské/youth, juniorské a seniorské. U některých značek se ještě stále setkáme i s varinatou INT, tedy intermediate.
Vyberte si z nabídky hokejek
Dětské brankářské hokejky – Youth
Dětské brankářské hokejky jsou určeny pro nejmladší brankáře, ve věku od 3 do 8 let. Hokejky označené jako Youth, jsou oproti juniorským holím menší s užším úchopem a mají kratší příložník (pádlo) i čepel, díky čemuž dokáží hůl lépe ovládat. Brankářské hole pro děti bývají nejčastěji ve velikosti „18“- „21“ palců, tedy výška příložníku je přibližně 46-53 cm centimetrů. U hokejek pro nejmladší hokejisty se nesetkáte s kompozitem, vyrábějí se pouze v dřevěné, resp. hybridní kombinaci.
Brankářská hokejka Junior
Brankářská hokejka Junior je určena pro mladší brankáře ve věku 8-14 let, avšak u vyšších brankářů je možné přejít na Intermediate hůl. Juniorské hokejky bývají vyráběny pouze v základním vzoru zahnutí hole a velikostí 21,0 a 23,5 palců, což odpovídá délce 53 a 58 centimetrů.
Brankářská hokejka Intermediate
U některých značek se s Intermediate brankářskou hokejkou nesetkáte. INT jak se zkráceně tyto hole označují, jsou hole, které usnadňují přechod mezi juniorkou a seniorskou velikostí. Hole se vyrábí ve velikosti 23,5 a 24,5, což odpovídá 59-62 cm.
Brankářská hokejka Senior
Brankářská hokejka Senior je určena pro hráče od věku cca. 14 let. Jedná se o nejširší a nejdelší verzi brankářské hokejky. Seniorské hokejky se vyrábí ve velikostech 25,0, 26,0 a 27,5 palců. V některých případech se můžeme setkat také s holemi ve velikosti 28,5. U seniorských brankářských holí je nabídka holí největší. Setkáme se zde s dřevěnými i kompozitovými holemi a také možnosti výběru z různých druhů záhybů, dle vzorů nejznámějších brankářů z NHL.
Držení brankářské hole
Držení brankářské hokejky znamená, kterou rukou držíte hůl. Držení hokejky nemusí mít přímou souvislost s rukou, kterou píšete. Na hokejkách pro brankáře se setkáte s dvojím označením: REGULAR a FULL RIGHT.
REGULAR – označení regular ( může být označená jako Leva/left) znamená, že hůl držíte v pravé ruce ( pod vyrážečkou) a čepel hokejky se stáčí směrem doprava.
FULL RIGHT – (pravá) označní full right znamená v překladu opačný gard. Jedná se tedy o držení hokejky v levé ruce a čepel hole směřuje doleva.
Hokejky pro brankáře
Zahnutí brankářské hokejky
Posledním bodem při výběru brankářské hokejky je výběr zahnutí. To pro brankáře není až tak důležité, ale pokud chcete dávat dlouhé nahrávky vzduchem, nebo se pokusit o gól do odkryté branky přes celé hřiště, jistě se vám nějaké větší zahnutí bude hodit. Každý výrobce má své vlastní označení zahnutí a je jen na brankáři jestli zvolí spíše rovné, či více zahnuté.
Jaké je tedy doporučení pro výběr hokejky? Každý brankář by měl mít představu o tom, co od brankářské hokejky očekává, jakou úroveň bude s holí chytat a pak už je stačí jít krok za krokem našim návodem.
Napsat komentář