
Hokejové kalhoty patří mezi základní výbavu hokejisty. Jejich úkolem je poskytnou hráči maximální pohodlí, bezpečnost a flexibilnost v pohybu. Jak vybrat nejlepší možnou variantu a co všechno mají chránit se vám pokusím vysvětlit v tohoto článku.
Jak správně vybrat hokejové kalhoty?
Asi základní otázkou při výběru kalhot bude, jakou úroveň hokeje hrajete. Často vznikají mylné poučky, že čím dražší model kalhot, tím větší kvalita. Toto pravidlo nelze brát vážně. Mnoho výrobců nasadí vysoké ceny díky svojí značce, aniž by jejich produkt dosahoval kvalit kterých by za tuto cenu měl dosahovat. Každá značka a každý model hokejových kalhot se liší zejména v množství použitých materiálů, výztuh či ochranných prvků. U vyšších řad by měl převažovat větší poměr výztuh a ochranných prvků s vyšší odolností, naopak u nižších jich naleznete méně s odolností nižší. Hráčské hokejové kalhoty dělíme do tří výkonnostních řad.
Kalhoty pro hobby hokej – základní úroveň
Základní modely, někdy též označovány jako amatérské, jsou specifické zejména nízkou hmotnosti a příznivou cenou. Ochrana hráče je zde základní, bez chrániče zadní strany stehen. Základní model hokejových kalhot je vhodné zvolit při frekvenci hraní 1-2 týdně, ne příliš kontaktního hokeje.
Poloprofesionální hokejové kalhoty
Vyšší stupeň ochrany a tzv. střední cestu si volí největší procento hráčů. Kalhoty v této řadě jsou více odolné proti prodření a mají již všechny chrániče včetně zadní strany stehen. Oproti profi kalhotám jsou použity levnější materiály. Poloprofesionální hokejové kalhoty jsou vhodné pro hraní 3-4x týdně.
Profesionální hokejové kalhoty
Nejvyšší řady kalhot využívají top technologie pro komfort hráče jako je např. antibakteriální výstelka, rychlý odvod potu, či dvojdílné upínání. Také se zde setkáme s anatomicky vytvarovanými chrániči, což dopomáhá k lepšímu pohybu na ledě. Profesionální kalhoty se hodí při frekvenci tréninku 5-7x týdně.
Jak vybrat velikost hokejových kalhot


Bezpečné hokejové kalhoty
Jako doplňkové, nicméně velmi důležité témata, kterým se můžete věnovat při výběru hokejových kalhot jsou témata ochrany a flexibility.
- Ochrana – tuto funkci jsem dal na první místo jelikož je určitě tou nejdůležitější. Kalhoty vás budou chránit proti střelám nárazům a pádům. Každé hokejové kalhoty mají umístěny chrániče na nejrizikovějších partiích. Jsou to přední a zadní strana stehen, chránič beder a boků a asi nejdůležitější chránič spodní části páteře. Pokud máte hokejové kalhoty které nemají chránič páteře, doporučuji v zájmu vašeho zdraví tyto hokejové kalhoty vyhodit a pořídit si pořádné, s chráničem.
- Flexibilnost a pohodlí – pohyb v kalhotách by měl být ničím neomezený. Občas mohou být někteří hráči nespokojení s utahováním kalhot páskem v oblasti podbřišku. Proto mají každé kalhoty po bočních stranách knoflíky na přichycení kšand(šle). Někteří hráči (zejména útočníci si v rámci odlehčení a většímu rozsahu při bruslení pořizují kalhoty bez ochrany zadních stran stehen. Tyto hokejové kalhoty jsou volně k prodeji. V žádném případě bych nedoporučoval upravovat kalhoty vlastním způsobem. Zásahem do struktury kalhot můžete způsobit poničení funkčnosti kalhot a kalhoty samotné již nemusí plnit svoji ochranou funkci. Pokud plánujete nějaký zásah, raději se obraťte na odborníka, který vám kalhoty přešije
Budu se trochu opakovat ale zdůrazňuji že každé hokejové kalhoty musí mít chránič páteře, zesílenou ochranu boků a chránič stehen! Vždy si tyto chrániče dobře zkontrolujte a pokud je v kalhotách nenajdete, nekupujte je. V tomto článku jsem úmyslně nezmiňoval značku, jelikož by značka výstroje neměla ovlivňovat váš úsudek. Zaměřte se na prvky, výběr správné velikosti a vhodné výkonnostní řadě. Zajímá vás něco, co jste v článku nenašli? Napište nám.
Autor: Jiří Tobiáš I Foto: bauer.com
Je možné nějak upravit staré kalhoty, aby byly bezpecnejší? Mám prasklé dva plasty vepředu a tak bych je třeba slepil. Je na to nějaké speciální lepidlo?
Kam presne maji kalhoty sahat, nebo jak moc maji prekryvat koleno? Dekuji
Dobrý den, ideálně nad horní polovinu kolene. Ve stoji by měly kalhoty sahat do půlky kolene, aby při pokrčení stále chránily zbytek nohy.
Dobrý den,
plastové výztuhy v kalhotách je možné vyměnit za nové, žádné lepení bych rozhodně nedoporučil.