výstroj na hokej

Výstroj na hokej pro hráče všech úrovní

Vybrat výstroj na hokej, která správně sedí, je nezbytné pro vaše maximální bezpečí během hry. Chcete mít jistotu, že máte opravdu vše, co je k hokeji potřeba? V tomto článku jsme sestavili rozsáhlý seznam částí hokejové výstroje pro hráče, který zahrnuje vše, co je nezbytně nutné i to, co by se dalo zařadit do volitelných položek. Seznam

Výstroj na hokej pro hráče všech úrovní

Vybrat výstroj na hokej, která správně sedí, je nezbytné pro vaše maximální bezpečí během hry. Chcete mít jistotu, že máte opravdu vše, co je k hokeji potřeba? V tomto článku jsme sestavili rozsáhlý seznam částí hokejové výstroje pro hráče, který zahrnuje vše, co je nezbytně nutné i to, co by se dalo zařadit do volitelných položek.

Seznam základní hráčské hokejové výstroje

Hokejová hůl – pro pravidelné hraní se používají hokejové hole vyrobené z kombinace odolných materiálu, jako je kompozit, uhlíková vlákna nebo sklolaminát. Dřevěné hokejky, které byli dříve hojně využívány, jsou dnes k vidění nejčastěji u nepravidelných hráčů na zamrzlých rybnících.

Hokejové brusle – kvalitní provedení bruslí a jejich stav má zásadní vliv na vaši obratnost na ledě. Brusle by neměly být příliš těsné ani volné, tedy je vhodné vybrat takové, které padnou tak akorát. Hokejové tkaničky by měly být dotažené tak, aby pevně přitáhli konstrukci boty k noze a během hry se nerozvázali.

Hokejové helmy – Výstroj na hokej má dle pravidel mnoho náležitostí, které musí splňovat. Helma s ochranou obličeje je jednou z nejvíce hlídaných v rámci soutěžních utkání. Helma musí sedět na hlavě tak, aby se při pohybu neposouvala. V případě helmy s mřížkou je vhodné přidat boční zarážky pro mřížku, které ji zastaví v případě čelního nárazu. Před nákupem helmy se ujistěte, že byla otestována a certifikována HEEC).

Hokejové rukavice – ruce hráče jsou vystavovány mnoha nárazům a rizikům poranění během hry. Proto musí být kryty odolnými rukavicemi. Pří výběru se zaměřte na dostatečnou ochranu kloubů a prstů, kde se větší ochrana skutečně vyplatí.

Chrániče ramen – chrániče ramen chrání horní část těla, a patří mezi největší části, jaké výstroj na hokej má. Ramena musí sedět tak, aby se při pohybu stále držely na svém místě a neodkrývali tělo hráče. Upínání chráničů je pomocí postranních pásků se suchým zipem, které dostatečně fixují chránič na svém místě.

Chrániče loktů – lokty poskytují dostatečné odpružení a ochranu při pádech, či nárazech na tvrdé povrchy. Ač se jedná o malý chránič, jeho funkčnost je nesmírně důležitá.

Chrániče holení – hokejové chrániče holení fungují jako štíty proti úderům puků do dolních končetin hráče. Při výběru se zaměřte na tvar, který nesmí při pohybu zavazet a měl by obepnout 2/3 nohy.

Chrániče na zuby – nošením chrániče na zuby snižujete riziko poranění úst i otřesu mozku. Dobrý chránič tlumí nárazy a dokáže rozptýlit energii pryč od zubů.

Hokejový suspenzor – suspenzor chrání oblast rozkroku hráče. V obchodech naleznete mnohé varianty jako samostatný, s podvazky, či zabudovaný v trenkách. Záleží na preferenci hráče, jaký typ mu bude sedět.

Hokejový dres – tréninkový dres pomáhá s rozlišením hráčů na ledě. Zároveň funguje jako tepelný izolant během hry.

Ponožky do bruslí – Výstroj na hokej obsahuje i některé položky, které nemusí být na první pohled důležité. Do této kategorie přesně spadají hokejové ponožky, které přímo ovlivňují, jak se budete cítit bruslích. Špatně zvolená ponožka dokáže rozhodit vaše bruslení.

Hokejové kalhoty – druhým největší chráničem z hokejové výstroje jsou kalhoty. V optimálním nastavení by měly chránit a umožňovat ničím nerušený rozsah pro pohyb.

Doplňková výstroj na hokej

Jako téměř u každého sportu i u hokeje existují doplňky, které sice nemusí být povinné, ale k hraní je potřebujete. Jaké to jsou?

Hokejový nákrčník – tento chránič je tzv. na pomezí. Pro hráče mladší 18 let povinný, pro starší je v mnoha soutěžích doporučen. Chránič krku kryje zranitelnou oblast mezi chrániči a helmou. Pokud se o nákupu rozhodujete, neváhejte. Investice se opravdu vyplatí.

Chrániče bruslí – chrániče bruslí nevyužijete během hraní, ale pouze v přepravě, či příchodu k ledové ploše. Chrániče bruslí zajistí, že nedojde k poškození nože a vy se tak nemusíte obávat, že vám brusle ujede v zatáčce.

Hokejové tašky – výstroj na hokej bez tašky těžko přenesete. Hokej je hodně o cestování a investice do kvalitní hokejové tašky je nezbytná. Ať už vybíráte tu na kolečkách, nebo bez koleček, zaměřte se na to, co od ní očekáváte. Potřebujete hodně kapes nebo jednu velkou, budete ji vozit v autě nebo s ní chodit delší vzdálenosti?

Jak vybrat hokejovou výstroj

Nejčastější dotazy k hokejové výstroji

Jaké minimum z hokejové výstroje je potřeba pro hokej?

Mezi nezbytnou výbavu na hokej patří hokejka, brusle, helma s mřížkou nebo plexi, rukavice, lokty, ramena a chrániče holení. V závislosti na úrovni soutěže a věku hráče mohou být potřeba další položky, jako je chránič zubů, nákrčník atd..

Co potřebuje dítě pro své hokejové začátky?

Vaše dítě bude pro první krůčky potřebovat základní hokejovou výstroj. Důležité je, aby velikost odpovídala a žádná z částí ho nijak neomezovala, či netlačila. Nevhodné zvolená výstroj na hokej může mít negativní vliv na jeho prožitek a celkový zájem o hru.

Kolik stojí kompletní hokejová výstroj?

Kompletní sady hokejové výstroje se pohybují mezi 10 -30 tis Kč pro dorost a dospělé. Dětské sady lze pořídit okolo 5 tis a v mnoha klubech jsou dokonce zdarma k zapůjčení.

Jak se obléká výstroj na hokej?

Oblékání hokejové výstroje je hračka, stačí vrstvit ty správné chrániče v přesně daném pořadí. Začněte od spodní vrstvy (ribano, suspenzor štulpny), následují kalhoty holeně a brusle a v posledním kroku vrchní výstroj (vesta, lokty, dres, helma, rukavice). Nyní už jen hokejku do ruky a hurá na led.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *