hokejové dresy markysport

Co si musí vzít hokejista s sebou než vstoupí na led?

Hokej patří mezi nejoblíbenější sport v České republice. Jsme bez pochyby hokejový národ, který s napětím sleduje velké bitvy Národního týmu, ale také pečlivě vnímáme boj v českých soutěžích a podporujeme svůj klub. Každý malý kluk se nejspíš k hokeji minimálně přiblížil. Šel se podívat na zápas, zahrál si na ledě nebo byl bruslit. Hokej je

Co si musí vzít hokejista s sebou než vstoupí na led?

hokejové dresy markysport

Hokej patří mezi nejoblíbenější sport v České republice. Jsme bez pochyby hokejový národ, který s napětím sleduje velké bitvy Národního týmu, ale také pečlivě vnímáme boj v českých soutěžích a podporujeme svůj klub. Každý malý kluk se nejspíš k hokeji minimálně přiblížil. Šel se podívat na zápas, zahrál si na ledě nebo byl bruslit. Hokej je krásná hra. Jedná se o komplexní, ale také tvrdý sport. Už jste si někdy říkali, že byste nechtěli dostat rychle letícím pukem? Také každý náraz na mantinel může být velmi bolestivý. Hokejisté se ale velmi lehce oklepou a pokračují dále. Pochopitelně jim v tom pomáhá hokejová výstroj. K výstroji nepatří jen ta část, která jde velmi dobře vidět, ale řada věcí umístěných pod týmovými dresy, kalhotami či štulpnami. Co všechno si musí obléct hokejista, než vstoupí na led? Podívejme se na vybavení hokejistů od hlavy až k patě.

Helma

K hokeji v dnešní době již neodmyslitelně patří hokejová helma. Helmy v minulosti nebyly samozřejmostí a jako první je začali nosit brankáři. Helma je tou nejdůležitější součásti hráčské výstroje vůbec. Hlava je velmi náchylná k otřesům a nárazům.

Helmy se vyrábějí v různých provedeních. Hokejové helmy mohou být s celoobličejovým krytem tvořeným mřížkou nebo plexisklem. Do 18 let je povinnost nosit helmu s celoobličejovým krytem, po dosažení 18 let věku již ne. Hokejisté sundávají „košík“ obvykle v období juniorských soutěží. Helma je i nadále nutností, jen stačí plexištít, který kryje jen část obličeje, převážně oči.

Věděli jste, že helmu musí mít hráč i při rozbruslení před zápasem? Jaromír Jágr nedávno absolvoval předzápasovou rozcvičku bez helmy a nevyhnula se ani jemu pokuta. V NHL si hráči helmu obvykle při rozcvičce nedávají, ale v zámoří jsou zcela odlišná pravidla.

Nákrčník

Těsně pod helmou musí mít hráč juniorského věku na krku nákrčník. Jedná se o velmi dobrou věc, jelikož chrání před nebezpečím pořezání od bruslí, pokud na sebe hráči spadnou, nebo před nárazem puku. Jsou známé situace, které byly hodně nebezpečné a málem skončili tragédií. Krk je dalším citlivým místem na těle hokejisty. Nákrčník je vyroben z vysoce odolného materiálu.

Chrániče ramen, loktů, kolen, holení a suspenzor

Na ledě musíte být chránění i před pádem nebo nastřelením puku. U hráčů tomu pomáhají nejrůznější chrániče. U hokejistů najdete chrániče ramen, které jsou připevněny k „vestě“, která chrání hrudník, a právě zmíněná ramena. Vesta s chrániči ramen nesmí hokejistu omezovat při pohybu, musí perfektně sedět.

To chrániče loktů se připevňují na lokty samostatně. Důležité je, aby chrániče loktů pevně držely, nesmí se stát, že by sklouzly k zápěstí. Jsou důležitým ochranným prvkem proti naražení nebo nastřelení.

Chrániče kolen a holení. To je část výstroje, bez které by si jen těžko představil, kterýkoliv hokejista, vyjet na led. Právě oblast kolen a holení je nejčastěji nastřelována pukem při blokování střel. Těžko byste šli proti střele bez těchto chráničů. Chrániče musí být dostatečně dlouhé, aby chránily, jak kolena, tak ale i holeně v celé délce.

Těžko si rovněž představit hru bez suspenzoru. Trefa pukem do choulostivých míst mužů, ale i žen, pěkné bolí. Suspenzory alespoň částečně chrání přímý zásah pukem. Jsou vyráběné ve variantě pro muže i ženy. Vedle toho, že chrání citlivá místa hráče, nesmí suspenzor omezovat hráče v pohybu. Na trhu najdete i zabudované suspenzory do hráčských kalhot.

Kalhoty

Nedílnou součástí hokejisty jsou hráčské kalhoty. Kalhoty mají funkci chránit dolní část páteře, boky a stehna. Pád na led může být velmi tvrdý, ale díky kalhotám padají hráči do měkkého. Hokejové kalhoty by měli hráči dokonale padnout a neměli by sjíždět dolů.

Rukavice

Vedle toho, že rukavice chrání hráče před zimou, chrání zápěstí a část předloktí. Rukavice musí stejně jako ostatní část výstroje přesně padnout, protože není možné, aby hráče omezovaly v pohybu. V rukavicích nejen drží hokejku, ale pokud je potřeba, musí si i rukou srazit puk ze vzduchu na led. U rukavic si dávejte pozor, aby byly v pořádku. Pokud se párá dlaň rukavic, nechte je spravit. Zásah pukem do nekryté části ruky pěkně bolí.

Brusle

Brusle jsou alfa a omega hokeje. Jelikož se jedná o lední hokej, je to část výstroje, díky které se hokejista pohybuje po ledě. Brusle dokážou zpevnit kotník a udržet nohu rovně. Chodidla se nesmí v bruslích pohybovat, brusle musí pevně sedět. Jsou známé případy, že hráči nosí velmi těsné brusle, až o několik čísel oproti botám.

Hokejka

Hokejka je nepřímou součástí výstroje. Hráč ji drží v ruce a pracuje díky ní s pukem. Hokejky se vyrábí v řadě materiálů a v různých tvrdostech, lidově řečeno se jedná o flex. Hokejky se vyrábějí kompozitové a dřevěné. Dětem se doporučuje začít s dřevěnými hokejkami. Hokejka musí mít i správnou velikost. Velikost by měla být od ledu po bradu. Vedle flexu a délky je nedílnou součástí také zahnutí čepele. Každý hráč využívá jiné zahnutí a pro profesionály je to klíčovou vlastností hokejky.

Hokejový dres

Celou hráčskou výstroj završují týmové dresy. Týmově dresy se vyrábějí na míru danému klubu, v různých barvách a materiálech. Dresy jsou v dnešní době velmi prodyšné a lehké. V minulosti se hrálo místo dresů ve speciálních svetrech. Díky tomu, že se hokej hrál pod otevřeným nebem, byla při hře pořádná zima. Svetry, ale byly při namočení velmi těžké a hráči to s nimi neměli jednoduché. Dnešní dresy jsou již úplně jinou kapitolou.

Ribano a štulpny

Poslední součástí hráčské výstroj jsou ribana a štulpny. Ribana se oblékají pod celou výstroj. Chrání hráče před zimou, jedná se o termo prádlo. I ribana se vyrábějí v týmových barvách, s týmovými logy, čísly hráčů a v různých typech. Existují ribana dvoudílná a jednodílná.

Naopak štulpny jsou velmi dobře na hráči vidět. Jedná se o část výstroje zakrývající holenní a kolenní chrániče. Štulpny jsou nedílnou součástí týmové soudržnosti. Stejně jako dresy se i štulpny vyrábějí v různých barvách, s logy týmů a musí dokonale sednou k barvě dresů. Týmy obvykle mají, stejně jako u dresů, dvě sady štulpen. Jednu sadu pro domácí zápasy a druhou sadu pro venkovní duely. Štulpny také pomáhají držet holenní chrániče. Někteří hráči jsou pověstní svým omotáním štulpen průhlednou či hokejovou páskou. Štulpny jsou také často místem pro reklamy sponzorů.

Výroba sportovního oblečení

Hokejový dresy a sportovní oblečení míru můžete sehnat u Marky Sport. Jejich doménou je použití kvalitního materiálu, skvěle vypadajícího potisku a designu, který je možno vybrat z nabídky nebo si jej můžete navrhnout samostatně.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *