Historie ledního hokeje žen

V úvodním článku- Lední hokej žen,  jsme si jen nastínili o čem budeme psát.  Dnes se spolu podíváme do historie ledního hokeje žen. První zmínky o ledním hokeji žen pocházejí z kolébky hokeje, Kanady a datují se do roku 1890, kdy se začal ženský hokej hrát na univerzitní úrovni. Dle dokumentů ženské hokejové asociace byl první

Historie ledního hokeje žen

V úvodním článku- Lední hokej žen,  jsme si jen nastínili o čem budeme psát.  Dnes se spolu podíváme do historie ledního hokeje žen.

První zmínky o ledním hokeji žen pocházejí z kolébky hokeje, Kanady a datují se do roku 1890, kdy se začal ženský hokej hrát na univerzitní úrovni. Dle dokumentů ženské hokejové asociace byl první zápas žen ve městě Ottawa v roce 1891.

Dcera lorda Stanley Prestona , který výrazně pomohl k rozvoji hokeje v Kanadě (daroval Stanleyův pohár), lady Isobel Stanley, byla průkopníkem v ženském hokeji a je jedním z prvních žen, která je vyfotografována s hokejkou pukem (kolem roku 1890), na přírodním kluzišti v Rideau Hall v Ottawě v Kanadě.

V roce 1920, Lady Meredith, manželka sira Vincenta Meredith z Montrealu darovala pohár pro Hokejovou Asociaci. Tento pohár se stal první oficiální trofejí ženského hokeje v Kanadě. V únoru 1921 byl odehrán první mezinárodní šampionát žen pod záštitou Pacifické hokejové asociace.

Výživa pro hokejistky

První profesionální ženský tým

Prvním profesionálním ženským týmem byly Vancouverské Amazonky založeny v roce 1920, zároveň tento tým byl považován jako neoficiálně první ženský reprezentační tým.

1890 ženy hrají hokej v Rideau Hall – zřejmě nejstarší dochovaná fotografie

Dne 16. prosince 1922, se uskutečnilo setkání, kde bylo slavnostně oznámeno založení Ontarijské ženské hokejové asociace ( Ladies Ontario Hockey Association).

V dubnu, roku 1987 v Torontu byl odehrán vůbec první světový šampionát žen. Tento turnaj však nebyl uznán Mezinárodní hokejovou federací. Během turnaje se sešli zástupci zúčastněných zemí, aby vytvořily strategii pro lobování u Mezinárodní hokejové federace (IIHF), pro vytvoření mistrovství světa žen.

Na počátku 20. století, byly ženské týmy běžné ve většině kanadských provincií. Povinná „hokejová výstroj“ byla dlouhá sukně, což zejména brankářům poskytovalo určitou výhodu.  Psal se rok 1927 a do hokeje začala pronikat moderní technika. Mezi ženami byla velkou průkopnicí Elizabeth Graham, která jako první, použila brankářskou masku na hokej. Tato maska sice byla maska pro šerm, ale dokonale fungovala jako chránič obličeje a zubů.

Abigail „Abby“ Hoffman se proslavila trochu odlišným způsobem.  Aby mohla hrát hokej na profesionální úrovni, ostříhala si vlasy na krátko a předstírala, že je chlapec, a nastupovala k zápasům s týmem  St. Catharines Teepees, v chlapecké lize. Poté, co bylo zjištěno, že se Hoffman vydává za chlapce, obletěl její příběh celý svět. Celý případ se dostal i před Ontarijský  nejvyšší soud, kde se rozhodlo o jejím vyloučení, i když její rodiče a mnozí další příznivci snažili zpochybnil systém ligy pro „boys only“ pravidlo.

V pozdějších letech Hoffman pomůže zorganizovat národní ženský hokejový šampionát s reprezentací z každé provincie.

Zdroj: wikipedia.org

Mezinárodní hokejová federace schválila první hokejový šampionát žen, který se hrál v Ottawě, až v roce 1990. O osm let později, byl ženský lední hokej představen, jako olympijská disciplína na zimních OH v Naganě. To byl také první rok, kdy mohli na OH startovat profesionální hráči v mužské kategorii. Spojené státy vyhrály turnaj žen a zapsali se tak do historie jako první vítězky OH v hokeji. Na druhém místě byla Kanada a třetí místo obsadilo Finsko.

Tolik něco málo z historie. Příští článek nese název Specifika tréninku žen. Pokud máte nějaký nápad, nebo chcete něco doplnit, neváhejte a napište nám.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *