ženský hokej

Lední hokej žen

Téma ženského hokeje bylo u nás již dlouho opomíjenou kapitolou, proto jsem vytvořil sérii článků, v níž jsou shrnuta veškerá fakta tohoto zimního sportu. Lední hokej je považován za nejrychlejší kolektivní hru a bezesporu patří mezi nejpopulárnější sporty na světě. Mezinárodní úspěchy našich hokejistů přivádí do hokejových klubů mnoho rodičů, s přáním, aby právě jejich syn byl

Lední hokej žen

ženský hokej

Téma ženského hokeje bylo u nás již dlouho opomíjenou kapitolou, proto jsem vytvořil sérii článků, v níž jsou shrnuta veškerá fakta tohoto zimního sportu. Lední hokej je považován za nejrychlejší kolektivní hru a bezesporu patří mezi nejpopulárnější sporty na světě. Mezinárodní úspěchy našich hokejistů přivádí do hokejových klubů mnoho rodičů, s přáním, aby právě jejich syn byl příštím Jágrem, Haškem, nebo jim podobným hvězdám světového hokeje. Mezinárodní úspěchy v mužských kategoriích a její následná popularizace za pomocí médií přispívá k růstu zájmu o tento sport nejen mezi chlapci, ale i mezi děvčaty.

Motto:             „Nezáleží na tom, kolik gólů jsi dal, počet bodů, které sis připsal, rekordy, které jsi překonal, trofeje, které jsi získal nebo soupeři, které jsi porazil. Jelikož velké sportovce dělá velké srdce. A jen ti s největším srdcem, zápalem, plným nasazením a především láskou ke sportuse stávají legendami.“

Systém výchovy a tréninkových metod a směrnic bohužel pamatuje pouze na chlapce. Dívky jsou v tomto směru brány spíše jako „kusy“ chcete-li čísla, vhodná k doplnění stavů v jednotlivých ročnících. Ne všude je tento stav daný tak jako u nás. V mnoha státech jsou ženy a dívky systematicky vedeny a vychovány v rovnocenném prostředí tak, aby byly schopny kvalitně reprezentovat svoji zemi.

Je chvályhodné, že i u nás se v poslední době začínají rodit soukromé i svazem či asociacemi podporované projekty, které vedou ke sportu s tak bohatou tradicí, jakým je lední hokej. I tak je těchto projektů a materiálů velmi málo a tak si budeme muset ještě nějaký čas počkat, než český ženský hokej dosáhne podobných výsledků, jakých dosahují naši hokejisté.

Výživa pro hokejistky

Je až zarážející, že taková hokejová země, jakou jsme, která produkuje mnoho kvalitních opor světového hokeje, má ve stejném sportu u žen tak propastný odskok od zbytku světa. Proč se ve sportu, do kterého „tečou“ ročně milióny korun, nenajde i dostatek financí na rozvoj ženského hokeje? Proč se naše hokejistky ani nekvalifikují na olympiádu? Proč nemůže být položka jako první hokejová výstroj být hrazena z financí svazu na nábor nových hráček?

Hokejový trenér žen

Základním předpokladem pro úspěch je vztah trenéra k lednímu hokeji, jeho nabyté znalosti o tréninkových metodách a procesu vedení svých svěřenců.  S tím souvisí i potřebná kvalitní literatura, kterou má trenér k dispozici a může z ní čerpat. Pro „mužský“ hokej je možné získat mnoho odborné literatury, doporučených materiálů či jiných dokumentů. Jaké jsou ale materiály pro výchovu a trénink dívek v ledním hokeji? Jak může trenér pracovat se svěřenkyněmi, když nemá potřebné znalosti. V následujících článcích se pokusíme vypracovat materiály, které mohou pomoci definovat trénink žen a dívek a ukáže historické kořeny tohoto sportu.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *