Kvalitní špunt pomáhá při práci s holí

Už jste někdy přemýšleli, nad významem omotání hole? Proč i hráči při zápasech často strhávají pásku v horní části hole a celou ji znovu lepí? Důvodem je, že bez kvalitního omotání z hokejové pásky, nebudete „cítít“ svoji hůl v rukou a tak se Vám bude hůře střílet i pracovat s pukem. V hokejovém prostředí se pohybuji již řadu

Kvalitní špunt pomáhá při práci s holí

páska na hokejku

Už jste někdy přemýšleli, nad významem omotání hole? Proč i hráči při zápasech často strhávají pásku v horní části hole a celou ji znovu lepí? Důvodem je, že bez kvalitního omotání z hokejové pásky, nebudete „cítít“ svoji hůl v rukou a tak se Vám bude hůře střílet i pracovat s pukem. V hokejovém prostředí se pohybuji již řadu let, ať už jako hráč, trenér, online poradce a prodejce hokejové výstroje a každému zákazníkovi se snažím doporučit nějaký zlepšovák, díky kterému se bude lépe cítit ve výstroji. Dnes Vám doporučím, kdy a jak omotávat horní část své hokejky a kdy už je opravdu nejvyšší čas ji omotat.

Omotání koncovky hole je často velmi opomíjenou činností každého hokejisty. Čepel hole, si každý hokejista pravidelně kontroluje a pokud se mu nezdá jakákoliv nesrovnalost, nebo je páska někde poškozená, okamžitě ji přemotá. Oproti tomu koncovka nebo též špunt, si většina hokejistů omotá jen jednou za celou životnost hokejky a to je chyba. Stejně jako čepel hole, i její koncovka je velmi opotřebovávaná. Koncovka hole je neustále usazena v rukavici hráče a je na ní kromě tlaku z rukavice ustavičně nanášen pot. Díky tomu dochází k rychlému opotřebování.

Omotání koncovky hokejky

 Jak správně vytvořit koncovku hole/ špunt? Existuje více návodů, které jsou určitě také správné. Já zde popíšu ten, který mi přijde nejednodušší.

Vezměte si do ruky hůl a očistěte ji, aby na ní nezůstali zbytky lepidla. Omotejte několikrát dokola páskou okolo hole, čímž vytvoříte souměrný špunt okolo hole. Špunt samotný by měl být tak veliký, aby jste ho cítili v dlani rukavice, ale aby nebyl tak velký, aby bránil úplnému sevření hole v rukavici. Já osobně omotávám pásku okolo hole 7 x dokola.  Nyní máte dvě možnosti provedení. Klasické omotání okolo hole na délku držení v rukavici. Nebo vytvoření vroubkované struktury v místě držení.

Vroubkované držení uděláte jednoduše tak, že odmotáte kus pásky a zamotáte ho tak, aby lepivou stranou byl vně, čímž nám vznikne „lepivý provázek“. Pak už jen nanesete provázek na hůl s rozestupy dle vlastní potřeby. Nakonec zakončíme omotáním na délku držení v rukavici.

Tyto dva způsoby omotání jsou u hokejistů asi nejvíce používané. Který z nich je lepší, nechám na Vás. Mnoho hokejistů vyžaduje pevnější držení hole v rukavici a proto se na trhu objevili speciální pásky pro zlepšení úchytu. Na první pohled jsou odlišné od běžných pásek. Jsou širší, lepí a mají měkčí strukturu. Tyto pásky lépe chráni rukavici proti prodření a díky větší koncentraci lepidla lépe sedí v ruce.

Špunt je hokejové označení koncovky hokejové hole. Tento název vznikl z používání gumových špuntů, které se používali v 90 letech, avšak kvůli svému tvaru a velikosti nijak zvlášť do historie nezasáhli. O kvalitě také nebylo moc co mluvit, jelikož velmi často jejich struktura praskala.

Dnes se na trhu pohybuje několik gumových náhražek běžné omotávky nejčastěji pod názvem Grip. Tyto gripy jsou již o kus dál, zejména proto, že nabízí více variant provedení omotání a výrazných barev. Nejde sice o tak rychlé nasazení na hokejky, jako je tomu u hokejové pásky, ale máte vždy záruku, že toto omotání bude stejné.

A co vy jak omotáváte svoji hokejku?

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *