grip na hokejce

Povrchy kompozitových holí

V dnešním článku bych se rád podíval na jednotlivé povrchy, se kterými se můžete setkat na kompozitkách. Každá kompozitová hokejka má jako nejsvrchnější vrstvu speciální povrch, který jednak plní funkci krytí designu hole a také utváří potřebnou citlivost, kterou hráč požaduje. V zásadě můžeme pojmenovat tři nejběžněji používané povrchy: Grip, Velvet a Clear. Co je

Povrchy kompozitových holí

grip na hokejce

V dnešním článku bych se rád podíval na jednotlivé povrchy, se kterými se můžete setkat na kompozitkách. Každá kompozitová hokejka má jako nejsvrchnější vrstvu speciální povrch, který jednak plní funkci krytí designu hole a také utváří potřebnou citlivost, kterou hráč požaduje. V zásadě můžeme pojmenovat tři nejběžněji používané povrchy: Grip, Velvet a Clear.

Co je povrch Grip?

Grip, toto označení najdeme na většině kompozitových holí a jedná se o protiskluzový povrch, podobný gumě, který zabraňuje proklouzávání hole v rukavici. U holí Bauer se setkáme s názvem Griptac, u Warrior se označuje jako Soft Grip, PRO Grip nebo dříve Rubber Grip. Každá značka má sílu gripu upravenou a tak při změně hole můžete v začátcích pociťovat rozdíly.

Každý grip má určitou životnost, pokud se vám grip na hokejce „ošoupe“ a hůl nedrží v rukavici jak má, doporučuji mrknout na článek Jak obnovit/zesílit grip na hokejce.

Vyberte si z nabídky TOP holí

Co je Velvet Grip?

Velvet Grip je velmi málo používaný typ povrchu, který se vyskytuje zejména na custom holích. V sezóně 2012/2013 vydal Warrior novou řadu holí Dynasty AX, na které jste se s Velvet Gripem mohli seznámit. Velvet Grip by se dal volně přeložit jako práškový grip, kdy povrch hole připomíná jemné posypání práškem. Tato struktura je mezičlánkem, mezi gripem a clearem. Hůl v rukavice prokluzuje, ale zároveň dokáže držet, při vyvinutí minimálního tlaku.

Co je Clear povrch?

Clear povrch hokejky je odvozen z angličtiny tedy čistý povrch. Tato struktura pouze kryje grafiku hole, ale nic víc neobsahuje. Hůl v rukavici maximálně klouže. Pro přirovnání může sloužit povrch dřevěných holí, který působil stejně. Clear hole patří do rukou spíše zkušenějším seniorským hráčům.

Děti by určitě měly začínat s některým z gripů, se kterým se jim bude lépe pracovat a hůl jim nebude proklouzávat v rukavici.

U kompozitových holí se můžete setkat v souvislosti s gripem s tzv. corners, nebo též texturou. Co to je se dozvíte v příštím článku.

Mohlo by vás zajímat

2 komentáře: „Povrchy kompozitových holí“

  1. samba avatar
    samba

    pro me je proste jen grip a je mi jedno jak ho na hokejce pojmenuji, prijde mi to vsude stejne

  2. jan avatar
    jan

    ten velvet nic nevydrzi, behem chvilky se to osoupalo a bylo to jak hrat s clear gripem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *