jak nebrousit brusle

Ohledně broušení bruslí existuje spousta zažitých mýtů, které se mezi hokejisty, rodiči i běžnými bruslaři předávají po mnoho let. Dnes se mrkneme na tři nejčastější klišé, které se mezi hokejisty a hokejovými rodiči tradují.

Test ostrosti brusle pomocí nehtu

Často vidím rodiče, který si vezme brusli, okem ji přeměří a pak ve zvoleném místě vyzkouší ostrost pomocí plochy nehtu. Uznale pokývá a prohlásí něco jako: to je ještě dobrý podívej…

Škrábáním nehtu nelze změřit ostrost, jen zjistíte, že mají nože hranu, ale s ostrostí to nemá nic společného. Pokud by jste opravdu chtěli udělat test ostrosti pomocí prstu, zkuste přejet polštářkem na prstu přes hrany. Kromě ostrosti by jste si hlavně měli hlídat, jestli není hrana nože strhnutá, nebo jinak poškozená.

Nové brusle jsou již nabroušeny

Nové hokejové brusle se nikdy neprodávají nabroušené. Výjimkou je pouze případ, kdy si zákazník broušení objedná. Nové brusle nemají vytvořený žádný žlábek, který by se „zakousl“ do ledu a udržel bruslaře na ledu. Často se stává že na bruslení vidíme bruslaře, kteří si před vstupem vybalí nové brusle z krabice a pak šup, při prvním kroku jsou na zemi. Hokejový žlábek je tedy vždy nutné před prvním bruslením nabrousit.

 

Broušení pomocí vidličky nahradí klasické broušení

Nesmysl. Pomocí speciální vidličky na broušení můžete částečně opravit porušenou hranu a stávající hrany narovnat tak, že budou po nějaký čas ostřejší. Klasické broušení však nikdy nenahradí.

Jako bonus přikládám jeden velmi častý mýtus, který sice není o broušení, ale s bruslemi souvisí. Mám brusle s odvodem vody/tkaninou co vysychá, nemusím je tedy sušit

I když výrobce slibuje, že brusle budou odvádět vlhkost, dopomáhají rychlejšímu vysoušení a podobně, sami rozhodně nevyschnou. O každé hokejové brusle je nutné se starat a po každém bruslení je nechat vyschnout. Pokud tak neuděláte, můžete počítat s plísní a pravděpodobně brusle rychle změknou, což výrazně sníží jejich životnost. Vysušit by jste měli také nože. Kapky vody na nožích způsobují rez.

 

Autor: Jiří Tobiáš I Foto: ccmhockey.com